Mephisto – 1981 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

Senaryo, Klaus Mann’in Mephisto adli romanının beyaz perdeye adapte edilmiş halidir. Yönetmen koltuğunda Istvan Szabo oturmaktadır. Başrolü ise Klaus Maria Brandauer rolüyle Hendrik Höfgen oynamaktadır. Film, Bati Almanya, Macaristan ve Avusturya ortak yapımıdır. 29 Nisan 1981 de Almanya’da, 8 Ekim 1981 de ise Macaristan’da gösterime girmiştir.

144 dakikalık İkinci Dünya Savaşı ile ilgili olan film, İngilizce, Macarca, Almanca ve İspanyolcaya çevrilmiştir. Filmin ismi Mephistopheles isimli bir varlıktan gelmektedir. Bu varlık Alman halk kültüründe şeytana hizmet eden kanatlı bir iblistir.

Bir hikâyeye göre, Dr. Faustus adında bir bilim adamı, bilgiye olan açlığı ve daha fazla güç arzusuyla Mephistopheles ile anlaşmış ve ruhunu şeytana satmıştır. İste filmde bu olay, filmin ana karakteri olan Hendrik Höfgene uyarlanmıştır. Hendrik Höfgen, son derece basarîli bir sanatçıdır. Toplumun severek takip ettiği, ünlü bir insandır. Fakat İkinci Dünya Savaşı çıkmış, düzenler değişmiştir. Naziler iktidara gelmiş ve önceden var olan değerleri yerle bir etmişlerdir. Artik ülkeye kaos hâkimdir, baskıcı ve totaliter bir rejimin varlığı söz konusudur. Çevresindeki insanlar ise bu Nazi iktidarının baskısı ve şiddeti altında zararlar görmektedir. Fakat Hendrik Höfgen ahlaki duygularını ve dürüstlüğünü terk ederek farklı bir karar içerisine girer.

Sadece şan, şöhret ve gücünü ve konumunu kaybetmemek adına, yani sırf kendi menfaatleri doğrultusunda hareket ederek, iktidardan yana bir tavır sergiler, Nazi Partisinin destekçisi olmayı tercih eder. Mephistopheles ve Dr.Faustus hikâyesinin bu filme adaptasyonu iste bu şekildedir. İkinci Dünya Savaşı filmleri arasında oldukça değişik bir hikâyedir.Bu eser, diğer İkinci Dünya Savaşı filmlerinden çok farklı bir bakış açısına sahiptir. Aksiyon, dram veya tarih gibi türlere çokta yakin olmayan bu türde, psikoloji ön plandadır.

Diğer İkinci Dünya Savaşı filmlerinin aksine, toplumsal bir olaydan ziyade bireysel bir konu üzerinde durulmuştur. Savan temadi bir yana, evrensel olan insani delerler üzerine oldukça düşündürücü bir yapıttır. Sanatçıların düşünceleri, değerleri, topluma karşı olan davranışları ve rejime karşı olan tutumlarını analiz edebilmek açısından izlenmeye değer bir filmdir.

Film Bağlantıları;

Mephisto IMDB Bağlantısı – http://www.imdb.com/title/tt0082736/

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar