Megabit (Mbit)

Megabyte ile megabit terimleri birbirleri ile karıştırılan terimlerdir ama aynı anlama gelmezler
Megabyte ile megabit terimleri birbirleri ile karıştırılan terimlerdir ama aynı anlama gelmezler

 

Bit birimi veri iletiminde, bilgisayarlarda kullanılan ve hızı ölçmeye yarayan bir ölçü birimidir. Mega ön eki ise Uluslararası Birimler Sistemine göre 106 olarak kabul edilen yani önüne geldiği birimin 1 milyon katını ifade etmesini sağlayan bir ön ektir. Bu durumda 1 Megabit, 1 milyon bit (1000 kilobit) anlamına gelmektedir. Genellikle Mbit kısaltması ile değil Mbps (Megabit Per Second) şeklinde kullanılmaktadır.

Megabyte kelimesi ile Megabit kelimelerinin birbirine karıştırlması da sık olarak görülen bir durumdur. Ama megabyte dosyanın ya da verinin büyüklüğünü ifade ederken Mbit ya da Mpbs olarak gösterilen terim bu verinin taşınma hızını göstermektedir.

Veriyi, dosyayı ne kadar sürede indirebileceğinizi hesaplamak için kullanabildiğiniz ve Mpbs ya da Mbit olarak verilen hızı 8’e bölmeniz gerekecektir. Örneğin 20 Mpbs yani 20 Megabit hıza sahip iseniz 20/8=2,5 değerine ulaşırsınız. Buna göre saniyede 2,5 Megabyte boyutunda veri alabilirsiniz. Örneğin 250 megabyte boyutundaki bir dosyayı indirmek istiyorsanız 250/2,5=100 saniyede işlemin tamamlanacağını hesaplayabilirsiniz. Tabi söz konusu olan sürenin sadece sizin hızınıza değil, verileri aldığınız serverın hızına da bağlı olduğunu unutmamalısınız.

Hakkında Bilgin

Yorumlar