Manyafobi

Manyofobi kelimesi, pek sık rastlanan bir durum olmasa da delirmekten korkmak anlamına gelen bir sözcüktür. Bu durum yoğun endişeler yaşayan, stresli bir durumda bulunan ve özellikle etrafında psikolojik sorunları olan, akıl hastalığı olarak isimlendirilen sorunları bulunan kişilerin yaşadıklarına şahit olan kişilerde görülebilir. Dolayısıyla belirtileri çok sayıda kişide görülebilse de, aktif hale geçen bir rahatsızlık olduğuna pek sık rastlanmaz.

Netice itibariyle diğer psikolojik sorunlardan daha farklı bir durum değildir. Gerçekleşme ihtimali çok yüksek olmayan bir durumla karşılaşma ihtimaline karşı tetikte bulunmak, o duruma gelmemek için elinden gelen her şeyi yapmak gibi belirtiler gösterildiği görülebilir. Yani çok ilerlediği safhalarda, örneğin çalışma hayatının akıl sağlığını olumsuz olarak etkilediğini düşünen kişilerin işlerinden ayrılması ya da görevlerini değiştirmesi gibi uç sayılabilecek örneklerle karşılaşılabilir.

Yakın dönemlerde sık olarak kullanılmaya başlaması ise vaka sayısında artış görülmesi nedeniyle değildir. Ünlü bir rap müzisyeni tarafından aynı isimli bir parça yapılması nedeniyle gündeme gelmiştir. Norm Erman ismi ile tanınan sanatçı, Norm grubu olarak bilinen grubu ile performanslar sergilemektedir. Manyofobi adlı çalışması da bu performanslardan biridir. 1987 yılında İzmir’de doğmuş olan sanatçı, çalışmalarına bir süre ara vermiştir. Norm Ender ile birlikte yaptığı parçalar ise bir dönem büyük beğeni kazanmıştır. Bu parçalar arasında Manyofobi parçasının yanı sıra, illegal Şair, Af Yok, Balım ve Eksik Etek gibi çalışmalar bulunmaktadır.imagesCQHBVF0T

Hakkında Bilgin

Yorumlar