Mamp Server Kullanımı

Wamp server yeşile dönmüyorsa ve elinizden geleni yaptıysanız artık içiniz rahat bir şekilde mamp server’a geçebilirsiniz. Mamp server’ı kullanmaya başladıktan sonra zaten Wamp server’ın bugüne kadar çektirdiği eziyete gülüp geçeceksiniz. Kullanımı oldukça basit olan Mamp server Pro ve ücretsiz sürümü ile Windows işletim sistemlerinde Apache server php ve mysql çalışmalarını gerçekleştirmek isteyenlere büyük kolaylıklar tanıyor.

İlk Olarak Mamp Server’ı indirelim: şuraya tıklayarak Windows yada MAC OS X sürümünü indirebilirsiniz. Windows kullanıcıları eğer, Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 7 kullanıyorsa Skpye yada herhangi bir port ihtiyacı duyan programa rağmen sorunsuz şekilde Localhost’a girebilirler. Programın boyutu büyük olduğu için indirmekten vazgeçmeyin kesinlikle çalışacak.

Programı kurduktan sonra masaüstünde oluşan ikona tıklayıp programı çalıştıralım. Sağ üst kısımda yeşil bir şerit dolup Apache ve Mysql serverın yeşil onay işareti almasını sağlayacak.

mampserver

İki server’da onaylandıysa artık Open Start Page diyerek Localhostumuza erişebiliriz. Şimdi eğer bu iki server yeşil olmazsa ne yapacaz hemen ona değinelim. Skype gibi port ihtiyacı olan programlar aynı portta çakışmaya neden oluyor. Bu nedenle program bir hata verirse ilk olarak Preferences..’e tıklıyoruz.

mampserver2

Sadece Apache Port yazan kısıma 90 yazıyoruz ve Ok’a tıklıyoruz. Ardından programı tekrar çalıştırıyoruz ve Program sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

mampserver3

Olası farklı bir hata durumunda Webserver tipini Apache’den Nginx’e geçirebilirsiniz. Fakat bir üstteki resimde Apache server’ını değiştirdiğimiz alanda Nginx serverın port nosunu değiştirmelisiniz. Dosyaları atacağınız alan ise yine Preferences bölümünde Web Server bölümünde ve genellikle C:\MAMP\htdocs uzantısı. Ama dilediğiniz bir dosya ile değiştirebilirsiniz.

Mamp Server PhpMyAdmin’e Nasıl Girilir ?

mampserver4

http://localhost:90/MAMP/ uzantısından yada Mamp server sayfasını açın. Mysql başlığı altında Phpmyadmin yazan linke tıklayın. Database oluşturacağınız alan karşınıza gelecektir. Ayrıca php ayarlarını yapmak için yine aynı sayfadaki phpinfo linkine tıklayabilirsiniz.

Phpmyadmin bütün databaselere erişebilecek olan kullanıcı adı ve şifresi root’tur.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar