Köpekler Hakkında Bilmedikleriniz

Köpekler insanların en iyi dostudur. Zeki hayvanlar arasında yer alan köpekler yıllardır insanlarla birlikte yaşamayı benimsemiş ve bizler ile arkadaş olmayı başarmışlardır. Bir köpeğin sahibine olan düşkünlüğüne defalarca şahit olabilirsiniz. Onlar kendilerine yapılan hiç birşeyi unutmazlar. Gelin birlikte en iyi arkadaşlarımız hakkında daha fazla bilgi edinelim.

#Zeka Küpü!

Köpekler oldukça zekidir ve 250 kadar komutu öğrenebilirler, beşe kadar sayabilirler ve basit matematik işlemleri yapabilirler. Ortalama bir köpek iki yaşındaki bir çocuk kadar zekidir. Dahası Rusya’da köpekler metro sistemini kullanarak şehrin daha rahat yiyecek bölgelerine seyahat etmeyi öğrenmişlerdir.

#Serinlemek için Pati ve Burunlarını Kullanırlar

Vücut ısısını dengelemek isteyen bir köpek pati ve burunları yardımı ile terlerler. Ayrıca bir köpeğin en hassas yeri burnudur.

#Burun İzleri Vardır!

Her köpeğin kendine has burun izleri vardır. İnsanların parmak izleri gibi bir köpeği burun iziyle bulabilir ve tanıyabilirsiniz.

#Tatlılarla Araları İyidir Fakat Siz Onlara Tatlı Şeyler Yedirmeyin

Özellikle çikolatanın içerisinde bulunan zehirli bir madde köpeklerinize ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle en iyi arkadaşlarımızın sağlığına dikkat etmek istiyorsak onlara tatlı şeyler yedirmememiz gerekir.

#Köpeğinize Somurtmayın!

Köpekler, sahiplerinin ruh halini yüzlerinden anlar. Eğer kızgın bir yüz ifadeniz varsa köpeğiniz sizin kızgın olduğunuzu bilir ve size bu yönde tepki verebilir. Mutluysanız yine sizin mutlu olduğunuzu yüzünüzden anlayacaktır.

#Çok uzun yıllardır beraberiz!

Köpekler 33 Bin yıldır insanlarla iç içe yaşamaktadır. Bir köpek ortalama olarak bir insan ömrünün üçte biri kadar yaşar. Bugüne kadar tarihe geçmiş en uzun köpek ömrü 29 yıldır.

#Köpekler Sahiplerinin Kokusunu ve Elbiselerini Benimser

Eğer sürekli aynı elbise ile köpeğinizin yanındaysanız elbisenizi değiştirdiğinizde köpeğiniz sizi tanımayabilir ve saldırganlık gösterebilir. Yada çok sakallı bir halinizde beslemeye başladığınız köpeğiniz sizi sakalsız gördüğünde farklı tepki verebilir. Bunlar onların hafızasındaki sizi tanımlayan şeylere önem verdiklerini anlatmaktadır.

#Ah Bu Naziler 🙂

Naziler  köpeklere okuma ve konuşmayı öğretmeyi denemiştir. Bunun için adamlar özel bir okul bile açmış.Eğer bu proje gerçekleşseydi sokakta sizinle sohbet eden bir köpek görebilirdiniz.

#Köpeklerin Koku Alma duyusu

Bir köpek bir insana göre bin kat daha kuvvetli bir şekilde kokuyu algılayabilir. Ayrıca yine köpekgillerden tazılar bir kokunun üzerinden 300 saat geçse bile o kokuyu algılayabilir.

#Köpekler ve Kuyruk Kovalamacası

Eğer bir köpeğin canı sıkkınsa kuyruğu ile oynar. Şapşal gibi görünen kuyruk kovalayan köpekler bunu can sıkıntısından yapar.

#Ot ile Şifa

Kendini iyi hissetmeyen bir köpek önce ot yer daha sonra kusar. Böylece hastalanmanın önüne geçer.

#Geceleri de Görebilirler

Köpekler siyah ve beyaz görebilirler diye bilinen şey doğru değildir. Köpekler dünyanı bizler gibi rengarenk görürler. Yapılan araştırmalarda en iyi dostlarımızın mavi ve yeşili algıladığı ortaya çıkmıştır.

#Parmak Köpek

Kayıtlara geçen en küçük köpek 15.2 cm büyüklüğündeki bir Chihuahua’dır

#Savaşçı Köpek

Roma İmparatorluğu döneminde köpeklerinde zırhları vardı ve savaş durumunda Roma askerlerinin arkasında onlarla beraber savaşmak için kullanıldı. Ayrıca 2. Dünya savaşında da Ruslar Sibirya kurdu olarak bilinen çoban köpeğini eğiterek Alman tanklarını patlatmada kullanmıştır.

#Titanik’ten Kurtulan Köpekler

Titanik hareket ettiğinde içerisinde 12 evcil köpek bulunuyordu. Battığında ise 3 köpek kurtulmayı başardı. Sırf bunun için bile film yapılır 🙂

#Bembeyaz Dalmaçyalı

Dalmaçyalı cins köpekler doğduğunda beyaz renklidir. Büyüdükçe beneklenir.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar