Konu Altına Rastgele Bir Yazının Linkini Atmak

Bazı sitelerde görüyorum ve dikkatimi çekiyor sizlerinde eğer bu yazıyı okuyorsanız mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Örneğin bu yazı altına bir bölüm oluşturacağım ve o bölümde yazıyı okumayı tamamlayan kişiye rastgele bir yazı başlığı gösterecek ve “xxxx” isimli yazımda işinize yarayabilir gibisinden bir çıktı verecek.

Döngü çok basit aslında. sadece kullandığımız php’nin rand fonksiyonu birazda html bilgisi işlem tamamdır. Öncelikle aşağıdaki kodu single.php dosyanızda gözükmesini istediğiniz yere yapıştırın. Konu altına eklemeniz daha faydalı olacağı için <?php the_content(); ?> kodundan sonra altına ekleyin. Neden bunu yaptık hemen açıklık getirelim dosyasından önce eklediğiniz takdirde çektiğiniz rastgele yazının etiketleri de konu etiketleri bölümünde gözükecekti. Buda hiç hoş olmayan bir görüntüye sebebiyet verecekti.
Kullanacağınız Kod:

<?php 
  $args = array( 'numberposts' => 1, 'order'=> 'desc', 'orderby' => 'rand' );
  $goster_baskan = get_posts( $args );
  foreach ($goster_baskan as $post) : setup_postdata($post); 
?> 
  <b><a href="<?php the_permalink() ?>"><?php the_title(); ?></a></b><?php endforeach; ?></b>

Artık yazılarınızın altında gözükmeye başlayacaktır. Ben bu temamda kullandığım halini de sizlere kod olarak vereyim. Yukarıdaki koda div özelliği verip bu div için vereceğim css kodunuda style.css dosyanıza eklediğinizde en üstteki resim görünümüne kavuşturabilirsiniz. Dilerseniz css kodlarını düzenleyip kendi temanıza göre de dizayn edebilirsiniz.

Single.php dosyamda olan kod:

<div class="tavsiyeet"><?php 
  $args = array( 'numberposts' => 1, 'order'=> 'desc', 'orderby' => 'rand' );
  $goster_baskan = get_posts( $args );
  foreach ($goster_baskan as $post) : setup_postdata($post); 
?> 
  <b><a href="<?php the_permalink() ?>"><?php the_title(); ?></a></b><?php endforeach; ?></b> başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ediyorum.</div

Css.style dosyasına eklediğim kod:

.tavsiyeet {
background-color: #918c8c;
border: 1px #000000 dashed;
color: #FFFFFF;
 
}

Cssyi tanımlayalayım, Background-color ile oluşturduğumuz div’in arkaplan rengini belirliyoruz. Border ile bir çerçeve ekliyoruz daha sonra css kategorisinde bunlara detaylı değineceğim fakat şimdide konu bütünlüğü için beliryetim border bölümündeki dashed kenarlığın kesik çizgi olmasını bunun yerine dotted , solid double gibi terimleride kullanarak deneyebilirsiniz. son olarak color diye tanımladığımız ise yazı rengini belirler.
Buda sonuç:
sonuc_rastgeleyazibasligi
WordPress‘i kendinize göre düzenleyebilirsiniz.Onun nimetlerinden faydalanın.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar