Kısa Dönem Askerlik Süresi

Üniversite mezunu erkek arkadaşlar askere gitmeye karar verdilerse askerlik hakkında birçok araştırmayı da yapmaya başlamışlardır. Kısa dönem askerlik yapan bir olarak askerde en fazla kafamı karıştıran konulardan biri  olan 6 ay askerlik mi yapacağım yoksa 180 gün mü askerlik yapacağım konusudur. Öyle ki 4 celp döneminin 4’ü de 6 aylık sürede gün farklılığı gösterebiliyor. Örneğin Mayıs celbi 6 aylık sürede 184 gün askerlik yaparken, Kasım celbi Şubat ayının 28 çektiğini düşünürsek 178 gün askerlik yapıyor.

Bu nedenle askere giden yada gidecek arkadaşların kafalarını karıştıran bu sorunun cevabı 6 aydır. Askeriyede günler değil aylar hesaba katılır. Bu nedenle askere başladığınız aydan 6 ay sayarak terhis tarihinizi öğrenebilirsiniz. Ben 367. KD tertibi olarak 2 Mayıs 2017 tarihinde askerlik hizmetime başladım, 2 Kasım 2017’de terhis olacağım. Buda 184 gün yapıyor. Yani 180 günden fazla askerlik yapmış oluyorum.

En karlı kısa dönem askerlik ise; 1.Celp dönemi yani Şubat Celbi, şubat aynın eksik günleri ve daha az ayın 31 çektiği düşünülerek karlı sayılabilir.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar