Film, Oyun, Sinema, Dizi, Tarih, Belgesel vb.

Kısa Dönem Askerlik Süresi

0

Üniversite mezunu erkek arkadaşlar askere gitmeye karar verdilerse askerlik hakkında birçok araştırmayı da yapmaya başlamışlardır. Kısa dönem askerlik yapan bir olarak askerde en fazla kafamı karıştıran konulardan biri  olan 6 ay askerlik mi yapacağım yoksa 180 gün mü askerlik yapacağım konusudur. Öyle ki 4 celp döneminin 4’ü de 6 aylık sürede gün farklılığı gösterebiliyor. Örneğin Mayıs celbi 6 aylık sürede 184 gün askerlik yaparken, Kasım celbi Şubat ayının 28 çektiğini düşünürsek 178 gün askerlik yapıyor.

Bu nedenle askere giden yada gidecek arkadaşların kafalarını karıştıran bu sorunun cevabı 6 aydır. Askeriyede günler değil aylar hesaba katılır. Bu nedenle askere başladığınız aydan 6 ay sayarak terhis tarihinizi öğrenebilirsiniz. Ben 367. KD tertibi olarak 2 Mayıs 2017 tarihinde askerlik hizmetime başladım, 2 Kasım 2017’de terhis olacağım. Buda 184 gün yapıyor. Yani 180 günden fazla askerlik yapmış oluyorum.

En karlı kısa dönem askerlik ise; 1.Celp dönemi yani Şubat Celbi, şubat aynın eksik günleri ve daha az ayın 31 çektiği düşünülerek karlı sayılabilir.

143 Gösterim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.