Keşke İzleseydim Diyeceğiniz En İyi 20 2.Dünya Savaşı Filmi

Daha önce iki liste yayınlamıştım. Fakat ikisi de çok bilinen filmlerden oluşmaktaydı. Bu listemiz ise çok farklı. Tüm dünya tarafından en çok izlenen olarak nitelendirebileceğimiz 20 2.Dünya Savaşı filmi bulunmaktadır. Benim bile aralarında izlemediklerim var. Mutlaka izleyeceğiniz filmler olduğunu düşünüyorum.

20# Stalingrad

Nazilerin Stalingrad’ı işgalini konu alan 1993 Rus yapımı 2.Dünya savaşı filmidir.

19# Direniş

4 kardeşin Nazi işgaline karşı Rus direnişçilerine katılıp Yahudileri kurtarma mücadelesini konu alan kaliteli bir 2.dünya savaşı filmi.

18# Kara Kitap Black Book

Hollandalı Yahudi bir şarkıcı, Hollanda direnişçileri için gizli bir görev üstleniyor. Nazi karargahı bu görevin bir parçası ve sanatçı orada sahne alıyor.

17# Saul’un Oğlu

Auschwitz toplama kampında çalışmaya zorlanan Yahudiler’den (Sonderkommando) olan Saul, krematoryum bölümündedir. Günün birinde yakılması için getirilen cesetlerden bir oğlan çocuğu cesedini, doğru düzgün bir cenazeyle gömülebilmesi için alıkoyar. Bütün bu kargaşanın ortasında Saul cenazeyi gerçekleştirecek bir haham bulmak için çok tehlikeli bir maceraya atılır. Öte yandan diğer Yahudi arkadaşları, çok yakında kendilerinin de öldürüleceğini öğrendikleri andan itibaren isyan çıkarma planları yapmaya başlayacaktır.

16# Empire of The Sun

Japonya’nın Çin’i işgali ile orada yaşayan İngiliz çocuğun yıldızlaştığı efsanevi bir 2. Dünya savaşı filmi.

15# General Patton

Film 1943 yılında 2.Dünya Savaşı’nın Kuzey Afrika cephesi ile başlar.Savaş tarihinin en eksantrik komutanlarından biri olan Tankçı General George S. Patton Jr.(George C. Scott) ‘ın karşısında Çöl Tikisi lakaplı ünlü Alman Mareşali Rommel (Karl Michael Vogler) vardır.Askeri dehasının yanı sıra savaş tarihini de çok iyi bilen Patton,Rommel’in yazdığı kitapları da okumuştur ve onun taktiklerini kullanarak ‘Çöl Tilkisi’ ni Kuzey Afrika’dan sürer.

Bu başarısı üzerine korgeneralliğe terfi ettirilerek Sicilya ‘ya gönderilir.Burada Müttefiklerin diğer bir ünlü komutanı İngiliz mareşali Montgomery (Michael Bates) ile bir rekabete girer.Kimi zaman üstlerinin emirlerine itaatsizlik eden,bencil,boşboğaz ve küfürbaz bir asker olan Patton’un bu huyları onun askeri dehasının önüne geçer.Disiplin takıntısı yüzünden bir hastane teftişi sırasında korkaklıkla suçladığı hasta bir eri tokatlaması ve ona herkesin içinde hakaretler yağdırması kariyerini tehlikeye sokar.

14# Iwo Jima’dan Mektuplar

Altmış bir yıl once, ABD ve Japon orduları Iwo Jima’da karşılaştılar. Onlarca yıl sonra, adanın ıssız topraklarından birkaç yüz mektup çıkarıldı. Bu mektuplar, orada savaşanların ve başlarındaki sıradışı generalin yüzü ve sesi oldular.
Iwo Jima’ya gönderilen Japon askerleri, büyük olasılıkla geri dönmeyeceklerini biliyorlardı. Bu askerlerin arasında; yeni doğan kızını görmekten başka bir isteği olmayan fırıncı Saigo (Kazunari Ninomiya); becerisi ve onuruyla dünyaca tanınan Olimpiyat şampiyonu binici Baron Nishi (Tsuyoshi Ihara); idealizmi henüz savaş sınavından geçmemiş eski bir askeri polis olan genç Shimizu (Ryo Kase) ve teslim olmaktansa intiharı yeğleyebilecek katı bir asker olan Teğmen Ito (Shidou Nakamura) vardı.

Savunmaya önderlik eden isim ise, Amerika’ya yaptığı yolculuklarla savaşın umutsuz doğasını anlamış ama aynı zamanda Pasifik’in ötesinden gelen devasa Amerikan filosunu yenmek için gereken stratejiyi kavramış olan Tuğgeneral Tadamichi Kuribayashi (Ken Watanabe) idi. Saf irade ve adanın volkanik kayası dışında savunma adına çok az şeye sahip olan General Kuribayashi’nin eşi görülmemiş taktikleri, çabuk ve kanlı bir yenilgi olarak öngörülen çatışmayı, yaklaşık 40 gün süren kahramanca bir mücadeleye dönüştürdü.

Iwo Jima’da neredeyse 7.000 Amerikan askeri öldürüldü; 20.000’den fazla Japon askeri can verdi. Iwo Jima’nın kara kumlarını kanlarıyla suladılar; ama fedakarlıkları, mücadeleleri, cesaretleri ve merhametleri, evlerine yolladıkları mektuplarda yaşıyor.

13# The Dirty Dozen

Lee Marvin Nazilere karşı ölümcül bir görevi yerine getirmek için bir grup askeri komuta etmek için gönüllü olarak orduya katılan zor bir komutan ve Charles Bronson, Jim Brown, John Cassavetes, Trini Lopez, Telly Savalas, Donald Sutherland ve Clint Walker ise bu görevi başarıyla yerine getirirlerse özgürlüklerine kavuşacak 12 mahkumdur.

12# İnsanlar Yaşadıkça

Olaylar 1941 yılında Hawaii’de Japonların Pearl Harbor baskınının öncesinde bir Amerikan askeri üssünde geçer. Yüzbaşı Dana Holmes (Philip Ober) adaya yeni transfer edilmiş Er Robert Prewitt (Montgomery Clift)’in yetenekli bir boksör olduğu haberini alır ve ondan kendisinin de başkanı olduğu alayın boks takımında dövüşmesini ister. Vicdani sebeplerden dolayı bu teklifi reddeden er Prewitt’i zor günler beklemektedir. Kararını değiştirmesi için başta Başçavuş Milton Warden (Burt Lancaster) olmak üzere diğer astsubaylar tüm zor görevleri er Prewitt’in üstüne yıkarak hayatı onun için zorlaştırmaya başlarlar.

Bu zor zamanlarında derdini kelimelere dökemeyen Prewitt trompetini üfleyerek çıkardığı melodilerle teselli bulmaya çalışır. Tek destekçisi ise disiplinsiz ve şakacı arkadaşı Er Angelo Maggio (Frank Sinatra) ‘dur. Bu özelliklerinden dolayı er Maggio sadist çavuş ‘Fatso’ (şişko) (Ernest Borgnine)’nun hışmına uğrar ve eziyet görür. Bütün bu olaylar olurken Başçavuş Milton Warden ve Yüzbaşı Holmes’un karısı Karen (Deborah Kerr) arasında bir yasak ilişki başlar. Japonların adaya beklenmedik saldırısı her şeyi değiştirecektir.

11# Çöküş

Hitler’in Berlin’de yerin altında geçirdiği son 13 günü anlatan harika bir film. Berlin’de sığınakta sekreteri, yaveri ve yakın dostları ile Hitler savaşın kaybını en derinden yaşıyor.

10#  İnce Kırmızı Hat

Amerika ile Japonlar arasında gerçekleşen Pasifik savaşında Amerikalıların Guadal Kanal’ı ele geçirmesi ile birlikte stratejik açıdan önemli olan bir adaya yönelir. Bu Adaya çıkan Çaylak askerlerin geçirdiği stresli dakikaları konu alan filmde bir tepede konuşlanmış Japon sığınağına karşı verilen savaş ve bu sığınağın konumu sayesinde adanın 3-2’sine hakim olması yüzünden komutanın askerlere oranın ele geçirilmesi için baskı yaptığı güzel bir ikinci dünya savaşı filmidir.

09# En Uzun Gece

D-Day olarak adlandırılan Normandiya Çıkarması konulu harika bir film. Savaş oyunları sayesinde korumasız bir cephe ve Dünya tarihinin en büyük deniz çıkarması…

08# Hayat Güzeldir

Tek suçunun Yahudi olduğu bir adamın aşkta ve savaşta herşey mübahtır tümcesini izlerken sizlere yaşatacak mükemmel bir hikaye.

07# Kapıdaki Düşman

Birçok bilgisayar oyununa konu olan Kapıdaki düşman , Sovyet keskin nişancısı Vasiliy ile rakibi Nazi imparatorlugunun en iyi keskin nişlancısı Alman binbaşı ile olan zorlu mücadelesinin anlatıldığı ve Vasiliy’nin keskin nişancı olmak için verdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Defalarca izleseniz bile bıkmayacağınız harika bir film..

06# Soysuzlar Çetesi

Brad Pitt’in oynadığı 2.dünya savaşı konulu soysuzlar çetesi filmi Yahudi askeri ufak çaplı birliklerin nazilerle verdiği mücadeleye değinmektedir. Kısaca özetine bakacak olursak Alman kuşatması altındaki Fransa her zamankinden zor günler geçirmektedir. Savaştan hasar gören sivillerden sadece biri olan Shosanna, ailesinin canice öldürülmesine tanık olmuştur. Bir şekilde bu can pazarından kurtulmayı başaran kadın Paris’e gidip burada yeni bir kimlikle, sıfırdan hayata başlar. Öte yandan Avrupa’nın farklı bir ülkesinde kendi askerlerini Nazilere karşı örgütleyen yahudi Teğmen Raine amacına ulaşmak için çeşitli planlar kurmaktadır.

Shosanna, Teğmen Raine ve Alman aktrisin yolları, Shosanna’nın işlettiği bir sinema salonunda kesişecektir.
Aykırı yönetmen Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği, başrollerini ise Brad Pitt ve Diane Kruger’ın paylaştığı film sekiz dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

05# Ateş Böceklerinin Mezarı

Japon Anime 2. Dünya savaşı filmidir. Atom bombasının yıkıcı etkilerini gözlemleyebileceğiniz bir kardeşlik hikayesi barındırır. Mendilleri hazırlayın, Ateş böcekleri neden bu kadar çabuk ölmek zorunda!

04# Schindler’in Listesi

Bir almanın Binden fazla yahudiyi soykırımdan kurtarmasını konu alan yine  Steven Spielberg filmidir. Tencere tarzı bir ürün imal ederek soykırımdan uzak tuttuğu fabrika işçileri ile ürettiği ürünleri Alman askeriyesine satan oldukça zeki bir adamdır  Oskar Schindler. Üst düzey askeri bürokratın takıldığı yerde komutanlara içki ısmarlayarak onlarla samimi pozlar çekinip bir anda oldukça popüler bir kişilik haline gelir. Yine bir yahudiden ucuza kapattığı fabrika ile üretime başlar. İşçiliğinde ucuz olması açısından yahudileri çalıştırır. İzlerken gerçekten hoşunuza gidecek güzel bir yapıt . Kazandığınız hiçbir ücret yaşamdan yüksek olamaz. Onların maaşı düşüktü fakat sonunda özgürlüklerine kavuştular.

03# Casablanca

İlk izlediğim aşk filmi. 2.Dünya savaşı yılları, Fas’ın Casablanca şehrinde geçen hem aşk hemde dram filmidir. Mutlaka izleyin.

02# Kwai Köprüsü

The Bridge on the River Kwai David Lean tarafından yönetilen 1957 yapımı bir İkinci Dünya Savaşı filmidir ve Pierre Boulle’un 1952 yılında yazmış olduğu Le Pont de la Rivière Kwai romanından uyarlanmıştır. Film tamamen bir kurgudur ama 1942 ila 1943 yılında Burma Demiryolu inşaatını konu almaktadır ve bu da aslında gerçekten yapılmış bir inşadır.

01- Er Ryan’ı Kurtarmak

Aynı aileden 4 kişininde savaşta ölmesi gerçekten de anne babayı çökerteceği için teselli olması açısından son kardeşin eve dönmesini sağlamakla görevli bu askerlerin onu bulmak için sarf ettikleri harika bir mücadele örneği. Fakat Er Ryan’ın bir köprüyü korumakta olan bir birlikte yer alması ve bu görevin çok önemli olduğunu ve eve gitmek istememesini askere bildirmesi sonucu çıkan ufak bir sürtüşmeden sonrası bir alman mekanize tugayı köprüye saldırır. Burada amansız bir kahramanlık hikayesi sergilenir.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar

Saulun oğlu filmini ilk defa duydum bugün izleyecem kısmetse umarım güzeldir

saçma. hiç hareket yok hatta hayatımda izlediğim en kötü film. filmde sürpriz bekledim hiç süpriz değil sü bile olmadı :)))))