Kediler Hakkında Az Bilinen 10 Bilgi

Kediler hayatımızın bir parçası haline geldi. İnternetin yaygın olarak kullanılmaya başladığı dönemler neticesinde popüler video sitelerinde yine kedi videoları lider olarak yer aldı ve en çok izlenen onlar oldu. Peki bu sevimli hayvanlar hakkında ne kadar şey biliyoruz ?

Sizler için enteresan nitelikte 10 bilgi derledik.

#Uykucu Yaratıklar


Kediler ömürlerinin üçte ikisini uyuyarak tüketir. Ortalama 3 yaşındaki bir kedi yaşamı süresince 1 yıl uyanık geçirmiştir.

#Patileri ile Serinlerler

Kedilerin köpekler gibi patileri ve burunlar yardımıyla terlerler. Vücut ısısını dengelemek isteyen bir kedi bunu patileri ve burunları yardımı ile yapar.

#Dişiler Sağlar Erkekler Solaktır.

Dişi kediler sağ patilerini daha çok kullanırlar ve genel olarak sağlaktır. Erkek kediler dişilerin aksine sol patilerini kullanır ve solaktırlar.

#100 Farklı Ses Çıkarabilirler.

Kediler birbirleri ile iletişim kurarken 100 farklı ses çıkarabilir.

#Uzaya Giden kedi

Fransız Felicette isimli bir kedi 1963 yılında uzaya gönderilmiş görevin tamamlanmasıyla tekrar dünya yüzeyine dönmeyi başarmıştır.

#Diplomat Kedi

İngiltere’nin Ürdün büyük elçiliğine fare avcısı olarak bir kedi işe alınmıştır. Kendisine Twitter hesabı bile açılan diplomat kedi dünya basınında kendisine çok fazla yer bulmuştur.

#Belediye Başkanı Kedi

Amerika’nın Alaska eyaletinde bir köyde halk Belediye başkanı adaylarının hiçbirini beğenmeyince Stubbs isimli kediyi belediye başkanı seçtiler.

#12 ile 15 yaş arası yaşarlar.

Bugüne kadar bilinen 28 yıl 3 gün ömrü ile Creme Puff isimli kedi kayıtlara geçmişsede ortalama bir kedinin ömrü 12 ile 15 yıl arasındadır. Kediler doğada ise ortalama 3 ile 5 yıl arası yaşarlar.

#Gece Görebilirler

İnsanlara oranla kediler gece karanlıkta 6 kat daha fazla görme yetisine sahiptirler.

#Zengin Kediler

İnsalarla birlikte 10bin yıldır yaşayan kediler, birçok kez miras sahibi olmuşlardır. Bilinen en fazla miras bırakılan kedi Blackie’dir. İngiliz sahi ona 15 milyon Sterlin miras bırakmıştır.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar