Kanal-1956 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

Kanal II. Dünya Savaşını birebir yaşamış Polonya Ayaklanması içinde bulunmuş yazar olan Jerzy Stefan Stawinski’nin kaleme aldığı kitaptan uyarlanan Andrzej Wajda’nın yönetmenliğini üstlendiği 1956 yapımı bir Polonya filmidir. Dolayısıyla filmin dili Lehçedir. Film siyah beyaz yapılmıştır.  II. Dünya Savaşı döneminde 1944 yılında başlayan Varşova Ayaklanmasını konu alan ilk filmdir. Andrzej Wajda Polonya Ayaklanmasına dikkat çekmek isteyen ve filmlerinde başarıyı yakalamış, birçok ödül sahibi bir yönetmendir.

kanal_1957_2dunyasavasi_filmleri
Kanal filminde de aynı başarıya imza atmış olan Andrzsj Wajda bu filminde savaşın diğer yönlerine dikkat çekmek istemiştir. Büyük vahşet, kan görüntüleri içermeyen bu film psikolojik verilen mücadele ile nasıl bir zorluk yaşandığını gözler önüne sermiştir. Filmin süresi 95 dakikadır. Yayınlandığı döneme damgasını vuran etkileyici filmlerden biridir. Filmde Polonya askerlerinin şehrin kanalizasyonlarını kullanarak Nazi ordularından kaçışı ve çektikleri büyük sıkıntılar işlenmiştir.

Kanal filmi Andrzej Wanda’nın savaş üçlemesi filmlerinin ikincisidir. İlk film A Generation (Bir Nesil-1955) son film ise Ashes and Diamond’dır. (Küller ve Elmaslar-1958) Her üç filmde de savaş başarılı bir biçimde işlenmiştir.   Kanal filmi diğer iki film gibi seyirci üzerinde bıraktığı derin etkiler bırakmıştır. Başarılı çekimleri ile Cannes Film Festivalinde, Özel Jüri Ödülünü kazanmıştır.  Senaristliğini Jerzy Stefan  Stawinski’nin üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda: Teresa Iżewska, Tadeusz Janczar,  Wieńczysław Gliński,  Tadeusz Gwiazdowski, Stanisław Mikulski,  Emil Karewicz, Vladek Sheybal ve Teresa Berezowska isimlerini görürüz.

Dünya Savaşı sırasında Varşova Ayaklanmasını konu alan Kanal, isminden de anlaşılacağı gibi şehrin kanalizasyonunda geçer.  Film; Nazi birliklerinden kaçmaya çalışan sivil ve askerlerin kanalizasyona sıkışıp kalmalarını, savaşı,  aile  bireylerine ulaşmaya çalışan insanları,  öfkeyi,  hayata tutunmak için verilen mücadeleyi ilgi uyandırıcı ve gerçekçi bir biçimde işlemiştir. Diğer II. Dünya Savaşı konulu filmlerin aksine kan, vahşet,  ölüm görüntülerine pek fazla yer verilmemiştir.  Filmin büyük bir çoğunluğu kanalizasyonda geçer.

Ve karanlık görüntüler mevcuttur.  Görüntüler seyirciyi filme daha fazla adapte ederken seyirciye o dönemi ve içinde bulunulan durumu hissettirir.  Fiziksel verilen bir savaş sırasında insanların hayatta kalmak adına verdiği psikolojik ve duygusal  savaşı izleyicilerin gözleri önüne sermek esas alınmıştır.  İnsanların zor durumda kaldığında verdikleri tepkiler, yaşanan çelişkiler, birbirleri için yaptıkları fedakârlıklar 95 dakikalık filme sığdırılmıştır.  Film inandırıcı görselliği ile izleyicileri bir nebze de olsa savaş anına götürdüğü için ve etkileyici konusu nedeniyle izlenmesi gereken filmler arasındadır.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar