Josef Stalin’in 2.Dünya Savaşı ile Alakalı Sözleri

Josef Stalin , Hitler’in hüküm sürdüğü bir coğrafyada onun en nefret ettiği kişilerden birtanesidir. Amerikalı askerlerin ona Joe Amca demeleri , savaşta Amerika’nın gönderdiği yardımlarla Kızıl ordunun Berlin’i işgal etmesi onu bir kahraman yapmıştır. Fakat Hitler’den bir farkı yoktur. Polonya’nın doğu kısmını işgal eden , işgal sonucu 20 Bin polonyalı subayı idam etmesi , insanları çalışma kamplarında köle gibi kullanması onu suçsuz yapmaz.

josef_stalin_joseph_sozleri-222x300*Hitler gelir ve gider, ama Almanya ve Alman halkı kalacaktır.
Ulusal Komiser’in 55. Savunma Emri (23 Şubat 1942) Alman ordusu Moskova sınırına dayandığında, Sovyet halkını bütün Almanları Nazi olarak görmemeleri için uyarmaktadır.

*Sovyet ordusunda geri çekilmek ileri gitmekten daha çok yürek ister.
ABD eski Moskova Büyükelçisi Averell Harriman’a.

*Bir onbaşı ancak bir onbaşı ile takas edilir. (Yakov adında bir oğlum yok.)
İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanların eline esir düşen Stalin’in en büyük oğlu Yakov’un Rusların elindeki esir Alman generallerinden biri karşılığında teslim edilmesi önerildiğinde Stalin’in verdiği cevap.

*Şeytan bizimle, beraber kazanacağız.
İkinci Dünya Savaşı sırasında Churchill’in “Tanrı bizimle” sözüne cevap.

*Miktar kalitedir.
Bu söz genellikle Rusya’nın tank ve askeri araç üretimini açıklamak için kullanılır.

*Bu savaş başka türlü bir savaştır (İkinci Dünya savaşı ya da Soğuk Savaştan bahsediyor). Herkes sistemini ordularının erişebildiği yere kadar empoze eder. Bu başka türlü de olamaz. Eğer şu anda Paris’te komünist bir hükümet yoksa, bunun sebebi 1945 yılında Sovyet ordusunun oraya erişecek kadar güçlü olmamasıdır.
1945 Nisan ayında söylemiştir. (“Stalin’le Sohbet” (1963), Milovan Djilas)

*Demek adi herif öldü! Çok kötü; onu canlı ele geçiremedik.
Nisan 1945. Hitler’in intihar ettiğini duyunca…

*Kızıl Ordu’nun subayları ve askerleri! Düşmanın ülkesine giriyoruz. Özgürleştirilmiş bölgelerde yaşayan nüfus Alman, Çek veya Leh olup olmadıklarına bakılmaksızın şiddete maruz bırakılmamalıdır. Failler harp hukukuna göre cezalandırılacaktır. Özgürleştirilmiş topraklarda kadınlarla cinsel ilişki yasaktır. Şiddet ve ırza geçme failleri kurşuna dizilecektir.
Stalin’in, Kızıl Ordu’ya 19 Ocak 1945 tarihli emri.

*Fikirler silahlardan daha güçlüdür. Biz düşmanlarımızın silah sahibi olmalarına izin vermedik, neden fikir sahibi olmalarına izin verelim ki?

*Bir insanın ölümü trajedi olurken, milyonlarcasınınki istatistik kalıyor…
Muhtemelen Erich Maria Remarque’ın “Der schwarze Obelisk” (1956) eserinden alıntıdır: “Aber das ist wohl so, weil ein einzelner immer der Tod ist — und zwei Millionen immer nur eine Statistik.” Ancak, Konstantin Dushenko’nun “Mustering Most Memorable Quips” adlı alıntılar sözlüğünde belirtildiği üzere bu söz Rus tarihçiler tarafından Stalin’e ait olarak kaydedilmemiş durumdadır ve bu alıntı genelde İngilizce sözlüklerde Stalin’ e ait olarak gösterilmektedir.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar