İsveç Üretimi Savaş Araçları Serisi #1 – CV90

İsveç, 2. Dünya savaşında Hitler’in birçok savaş aracına çelik ve makine temin eden, Almanya ile savaşmayacağını söyledikten sonra Hitler ile dost ilişkiler gerçekleştiren fakat savaşta tarafsız kalmayı başaran ülkelerden biridir.

Dünya’nın gördüğü en kanlı savaşlar olan dünya savaşlarında İsveç bir takım deneyimleri de yaşamış oldu. Dünyada İsveç çeliği diye bir terimi insanların hafızasına yerleştiren soğuk iklim ülkesi, Nazilerin birçok silah projelerine hammadde desteği ile bilinir. Ayrıca Sovyetler ve ABD arasında yaşanan Soğuk savaş döneminde İsveç Amerika ile ilişkilerini gerçekleştirmiş yine güçlü tarafta durmuş fakat tarafsızlığını korumuştur.

Bu şekilde diplomatik girişimler ile yıkımdan uzak kalmayı başaran fakat bir sonraki felaket veya yıkımda işe yarayıp yaramayacağı meçhul olan diplomatik girişimleri bir takım askeri projeler ile desteklemek İsveç için önemlidir. İsveç’in savaşlarda kendilerini koruyacak bir takım silah ve teçhizat üretmeleri için gerekli hammaddelere sahip olmasıda bu üretimlerde kendilerine önemli bir kolaylık sağlayacaktı.

Nitekim Stridsfordon 90 ismiyle bilinen CV90 piyade savaş aracı girişimlerine başlandı. 1993 yılında üretimine geçilen CV90 yani Combat Vehicle 90 (Türkçesi Savaş aracı 90) İsveç’in en fazla bilinen savaş araçlarından biridir. Hägglunds/Bofors tarafından tasarlanan bu araç 23 – 35 ton arası bir ağırlığa sahiptir.

Saatteki hızı 70 km’ye kadar çıkabilen bu mobilize askeri savaş aracı 40 mm’lik Bufors otomatik top silahına sahiptir. İhraç modelinde ise 30 MM’lik Bushmaster topu da bulunmaktadır. MKIII modelinde 35mm ile 50 mm Bushmaster top takılan CV90 şuana kadar toplamda 1000 adet üretilmiştir.

Aracın önemli ikinci ateş gücünü ise 7.62 mm’lik çekirdek genişliğine sahip  KSP M39 makineli tüfek oluşturmaktadır. Makineli tüfeğe destek olması açısından araçta 6 adet 76 mm’lik bombaatar silahıda yer almaktadır. Komutan, topçu ve şoförden oluşan mürettabatının yanında ayrıca ani saldırılarda 8 piyade askeri taşıma kapasitesine de sahiptir.

550 HP Scania 14 Litrelik dizel motor olan CV90, 320 km menzile sahiptir. Birçok İskandinavya ülkesi bu araca sahiptir. Kullanılan ülkeleri belirtmek gerekirse; Danimarka, Estonya, Hollanda, Finlandiya, Norveç, İsviçre ve tabi ki İsveçtir.

İsveç ordusunda Faal olarak kullanılan bir CV90..

İsviçre Askerleri tarafından kullanılan CV90

Norske og afghanske styrker gjennomf¿rer operasjon Chashme Naw

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar