İsimtescil’de Kayıtlı Domaini Blogger’a Yönlendirme

Merhaba arkadaşlar biliyoruz ki birçoğumuz internet sektöründe ayakta durabilmek için paravan bloglar oluşturuyoruz.Fakat Google’nin gözünde paravan blogların kalıcı olabilmesi ve sitenize gerçekten değer katabilmesi için paravan bloga ücretli bir domain yönlendirmesi yaparsanız daha fazla kalıcı olabilmeniz mümkün. Çünkü tamamen ücretsiz bir site olmaktan çıkmış ve normal bir domain ile normal bir siteden link ve tanıtım yazısı almış gözükürsünüz.Buda aylık onlarca TL vereceğinize senelik bir domain kayıt parasıyla halledebileceğiniz bir durum.Bu işe girdiğimden beri domain konusunda isimtescil’i tek geçerim. Kim nederse desin nasıl kötülerse kötülesin ben isimtescil ile çalışırım. Bazen illaki banada sorun çıkarttıkları oluyor ama bu demek değildir ki isimtescil kötü bir firma. Hayır gerçekten domain konusunda isimtescil ile çalışmaktan hem zevk hemde keyif alıyorum. Şimdi isimtescilin yeni bir özelliği ile daha da güzel oldu artık DNSPARK orası burası ile uğraşmadan direk isimtescil domain yönetim panelinden saniyeler içerisinde blogger sitenize domain yönlendirmesi yapabilirsiniz. Ayrıca beklemden ve zahmetsizçe yapabileceğiniz bu işlemi sizlere resimli olarak anlatmamda sizin işinizi iyice hızlandıracaktır.

Öncelikle isimtescil panelinize giriş yapın ve domainlerimi yönet kısmına tıklayın. Burada sahip olduğunuz domainleriniz listelenir.Blogger sitenize atayacağınız domaine tıklayarak ilk işleme başlayalım. Şimdilik isimtescil domain sayfası bi kenarda dursun bir sekme daha açıp domaini atayacağımız blogspot sitenin olduğu blogger hesabına giriş yapalım.

blogger_isimtescil_domain_yonlendirme

Domain yönlendirmek istediğiniz blogun yanındaki ok işaretine tıklayarak açılan menüden ayarlar’a tıklıyoruz.Açılan bölümde Yayıncılık başlığı altında blog adresi kısmının hemen altındaki özel alan adı ekleye tıklıyoruz (Bknz : Resim 2)

blogger_isimtescil_domain_yonlendirme2

Daha sonra açılan kısımda domain adımızı başına www. koyarak giriyoruz. altta bulunan Evet kutusuna bastığımızda bize iki tane CNAME değeri veriyor google. Buraya kadar doğru yaptıysanız işlem bitti demektir.CNAME değerlerinin üzerine malesef kapatmak zorundayım maruz görün beni 🙂 (Bknz : 3. Resim)

blogger_isimtescil_domain_yonlendirme3

Bu aldığımız iki CNAME değerini az önce isimtescil domain yönetimi sayfasında ilgili domaine vereceğiz ve artık o domaini kullanacağız. Hemen az önce açtığımız isimtescil domain yönetimi sayfasına geri dönüyoruz ha bu arada yukarıdaki sayfayıda kapatmayalım.

Domain yönetim sayfasından Gelişmiş DNS’ye tıklıyoruz ve açılan kısımda yeni oluştur bölümünden Gmail(Blogger) hesabını seçiyoruz.

blogger_isimtescil_domain_yonlendirme4

Daha sonra az önce blogger sayfamızdan bize verilen 2 adet CNAME değerlerini ekliyoruz . Artık domaini sorunsuz şekilde kullanabiiriz blogger sitemizden. CNAME değerlerini nasıl girildiği konusunda bilgiler aşağıdaki resimlerde verilmiştir.

blogger_isimtescil_domain_yonlendirme5

ikinci CNAME değeri ;

blogger_isimtescil_domain_yonlendirme6

Bu konuda isimtescil.net üzerinden satın aldığınız herhangi bir domaini direkt olarak blogger hesabınızda bulunan blogspot sayfanıza bağlayacağınızı anlattık. Bu işlem saniyeler almaktadır. Zorlanmadan yapmanız dileğiyle iyi bloglamalar.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar