İsimsiz Kahramanlar – Days of Glory – 2006 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

Days of glory 2006 yılında yapılmış, konusu savaş ve dram olan bir film. 128 dakika süren film Fransa, Belçika, Fas ve Cezayir ortak yapımıdır. Yönetmen koltuğunda Rachid Bouchareb’i gördüğümüz filmin başrol oyuncuları Jamel Debbouze, Samy Naceri, Melanie Laurent, Roschdy Zem ve Sami Bouajila’dır.

isimsiz_kahramanlar_2dunyasavasi_filmi

Günümüzü, tarihin analizi ile sorgulayan bu film, şuan yaşanan ayrımcılık ve ırkçılık politikasının, sorgulamasını da yapıyor.

2. Dünya Savaşı sırasında( 1943 ) Abdülkadir, Yaser, Said ve Mesut Nazi işgalinden kurtulmak için, Kuzey Afrika’dan Fransız ordusuna katılırlar. Daha önce Fransa’yı hiç görmemiş olan bu askerler, hiç görmedikleri Fransa topraklarını Nazi askerlerinden korumak için canlarını ortaya koyarak savaşırlar.

Mesut, Said, Yaser ve Abdülkadir gösterdikleri başarı ve savaşı kazanmaları sonucunda, kahraman olarak görülür ve takdir edilirler.

Daha önce Provance, Voges ve İtalya’da savaşan ve kazanan bu askerler, Alsace’ta ki köyü Almanların istilasından korumuşlardır. Çok zor şartlar altında savaşan bu askerler, daha sonra bir kenara atılıp görmezlikten gelinmiştir.

isimsiz_kahramanlar_2dunyasavasi_filmi_02

Fransa’da yaşayan göçmenlerin, geçmişte kahramanca savaştıkları Fransa tarafından şuan hiçbir şekilde takdir edilmediği de, tarihi anlatarak, günümüzde sorgulanıyor. Bu açıdan bakıldığında, Fransa’nın Cezayir’e karşı olan tutumu eski yaraları da açıyor.

Filmdeki gemi sahnesinde bir Afrikalı askerin dışlanması, burası beyazlar içindir denilip aşağılanması seyredenlerin bile irkilmesine sebep oluyor. Seyredenleri derinden etkileyen bu sahne, şu andaki ırkçılığı ve ırklar arasında da herhangi bir yakınlaşmanın söz konusu olmadığını açıkça vurguluyor. Herhangi bir beklentisi olmayan bu insanların, ek olarak böylesi muamele görmesi, kabul edilemez bir gerçeklik.

Özellikle emeklilik haklarının da ellerinden alınması aslında çokta yoruma açık değil. Zaten her şeyi tüm gerçekliği ile gözler önüne seriyor.

Acımasız bir şekilde ihanete uğramış, bu kahramanların anlatıldığı filmi seyrederken, günümüzün şartlarını sorgulamamak mümkün değil. Zamanında Güney Fransa’yı her şeyi göze alarak ve canlarını oraya koyarak Alman istilasından kurtaran bu insanların, günümüzde hala dışlanması ve değer verilmemesi de ayrı bir konu tabi.

Bu filmde dikkat çekilen bir başka konu ise, şuan Fransa devleti ve halkı tarafından değersiz görülen bu insanların babası, dedesi o toprakları savunmak için kahramanca savaşmışlardır. Ve bazıları hala o topraklarda yaşıyor olmasına rağmen, görmezlikten gelinmesi, değer verilmemesi genel anlamda yaşanan riyakârlığın aynası olmaktadır.

Çok derin ve hassas konulara dokunan bu film, mutlaka izlenmeli ve hatta bazı dersler çıkarılması gereken bir filmdir.

2. Dünya savaşı zamanlarını anlatan , Belçika , Fransa , Fas ve Cezayir Yapımı bir film. Mutlaka izleyin arkadaşlar.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar