IP Adresi

images1D4IQOWD

Internet Protocol Address ya da bilinen kullanım şekli ile IP adresi, kullanılmakta olan herhangi bir ağdaki cihazların birbirlerini tanımalarını, iletişim haline geçmelerini ve birbirlerine veri transfer etmelerini sağlayan, benzersiz olan bir sayısal ifadedir.

Tabi internete bağlanan tüm cihazların da veri alış verişi yapabilmek için kullandıkları bir IP adresleri bulunmaktadır. Bu benzersiz sayısal ifade, numara sayesinde verilerin doğru adrese gönderildiğinden ya da doğru adresten alındığından emin olunur. Domain adı olarak isimlendirilen ve internette gitmek istediğiniz sitelere ulaşmak amacıyla kullanılan Google.com gibi isimler ise bu adreslerin kolay hatırlanabilir, insanlar tarafından daha kolay anlaşılabilir birer görüntüsüdür. DNS sunucuları bu domain adlarını sayısal ifadelere çevirerek bilgisayarların anlayabileceği, kullanabileceği hale getirirler. Böylece sadece alan adını yazarak gitmek istediğiniz sitenin adresinin sayısal ifadesini yani IP adresi olarak isimlendirilen siteye özel rakamları kullanmış olursunuz ve hata olmadan istediğiniz adreste bulunan siteye, cihaza ulaşırsınız.

IP adresi, sistemi oluşturan önemli bir özellik ve doğru adreslere ulaşmanızı sağlayan araç olmasının dışında, başka görevleri yerine getirmek amacıyla da kullanılabilir. IP adreslerini oluşturan sayısal ifadeler, o adrese sahip olan cihazın ülkesini, bulunduğu şehri, enlem ve boylamını, ISS olarak isimlendirilen İnternet Servis Sağlayıcısını göstermektedir. Dolayısıyla suçluların takip edilmesi ve bulundukları yerin tespit edilmesi ya da ticari amaçlı şirketlerin satış ve pazarlama işlevlerini yerine getirmesi gibi birçok farklı alanda IP adreslerinden faydalanılmaktadır.

Hakkında Bilgin

Yorumlar