İnternet Ne Zaman Bulundu ? – İnternetin Tarihi

Günümüz dünyasında en fazla kullanılan iletişim kanalları internet bağlantısı ile çalışan uygulama ve programlardır. Yani dünyanın yeni nesil iletişimi internet üzerinden gerçekleşiyor. Hergün milyonlarca mail, ulaşacağı kişiye internet üzerinden ulaşıyor. Peki artık hayatımızın bir gereksinimi haline gelen ve uğrunda işleri yavaşlatmak için siber savaşlar verilen internet ne zaman bulundu?

İnternet 1950’li yılların başında ağ aracılığı ile birbirine bağlanan bilgisayarlarda denenmiş ve ilk deneme SAGe isimli askeri iletişim ve Sabre denilen havayolu rezervasyon sisteminde denenmiştir. Meyvelerini vermeye başlayan sistem ABD’nin savunmada kullanmayı amaçlayarak ortaya çıkarttığı ARPANET ismiyle gelişimini sürdürmüş ve 1969 yılında o dönem zirveye çıkmayı başarmıştır. 1969 yılından sonra bu ARPANET, günümüzde kullandığımız modern internetin halini almaya başlamıştır.

70’li yılların başında SMTP ve NNTP sistemler sayesinde E-posta kullanımı yaygınlaştırılmıştır. Yapılan bu hizmetleri HTTP ve FTP takip etmiş ve 1993 yılında WWW ön ekine sahip bir alan adıyla internet siteleri zamanla yaygınlaşmaya başlamıştır.

İnternet Ne Zaman Bulundu ?

İnternet 1950’li yıllarda farklı alanda iletişim geliştirme projelerinden örnek alınmış ve 1969’da ARPANET’in keşfiyle bulunmuştur.

İnterneti Kim Buldu ?

İnterneti Vinton Cerf isimli matematik mühendisinin bulduğu söylenir. Kulakları duymayan karısının dünya ile rahat iletişim kurabilmesi açısından icat ettiği söyleniyor. Fakat genel olarak bilinen Amerikan Savunma bakanlığı tarafından bulunduğu.

İlk E-Postayı Kim Attı ?

SMTP ve NNTP sistemleri gün yüzüne çıkınca E-posta gönderimi gündeme gelmiştir. 1976 yılında İngiltere Kraliçesi mektubunu bilgisayar üzerinden göndererek internetin önemini vurgulamıştır.

İlk İnternet Sitesi World Wide Web Hakkında;

İlk internet sitesi WWW, 1990 yılında CERN’in kurucusu Bilgisayar Mühendisi Tim Berners-Lee tarafından kurulmuştur.

World Wide Web’e git

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar