İkinci Dünya Savaşı Filmleri Listesi

2. Dünya savaşı ile alakalı oldukça kaliteli ve yüksek imdb puanına sahip 35 filmin yer aldığı ve en çok okunan listelerimizden birine hoşgeldiniz. Buradaki filmler editörlerimiz tarafından izlenmiş ve yorumlanmıştır.

Sizlerde izlenesi filmleri yorum kısmından önererek ikinci listemizin içeriğini zenginleştirebilirsiniz.

  • Arkadaşlar bu sayfadaki listem çok hoşunuza gitti. Bende bu listemi güncellemek yerine yeni bir liste oluşturdum. Eğer bütün bunlardan farklı olarak 2. Dünya savaşı filmleri arıyorsanız yeni listeme göz atabilirsiniz. 2. Dünya Savaşı Filmleri 2. Part Çıktı
  • 2.Dünya savaşlarını konu alan dizileri görüntülemek isterseniz 2.Dünya savaşı Dizileri isimli yazıma göz atmanızı öneririm.
  • Eğer 1.Dünya savaşı için yapılan birbirinden güzel filmler izlemek isterseniz 1.Dünya savaşı Filmleri listesine göz atabilirsiniz.

1- Çöküş – Alman Yapımı 2.Dünya Savaş Filmi

Hitler’in son onüç günü… Berlin’de ve yeraltında!

Filmi daha önce izledim ve kısaca sizlere aktarmak gerekirse Hitler’in 2.dünya savaşının sonlarına doğru 13 gününü nasıl geçirdiğini anlatan ve çoğunlukla Berlin’deki sığınakta kalan Hitlerin kafasında kurduğu hayali savaş senaryoları ile ürettiği hayali birlikleri savaştırdığı kısacası savaşın sonlarına doğru Rusların Berlin kapılarına dayandığı günleri anlatan ve Eva Brown ile Adolf Hitlerin düğünü ile intiharına yer veren harika bir dram filmi. Aslında bu listenin sonunda olması gereken bir film. Çünkü artık Nazi imparatorluğu çöktü ve Avrupa istilası sona erdi savaş bitti. Ama çok sevdiğim bir film olduğu için ilk olarak yer vermek istedim.

Daha fazla bilgi almak isterseniz “Downfall – Çöküş 2004 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi” ziyaret edin.

2-En Uzun Gün – Amerikan Yapımı 2.Dünya Savaş Filmi

D-Day saldırısının hazırlıklarını ve saldırı anını anlatan bir film. Siyah beyaz  ekranda izleyebileceğiniz 1963 yılında gösterime girmiş bu filmde Normandiya çıkarması , Ohama sahili çıkarma denemeleri ve Müttefik birliklerin köprü ve geçit noktalarını güvenlik altına almak için Atlantik duvarını aşma girişimlerini hayretle izleyeceksiniz.

Film Hakkında geniş Bilgi İçin ” The Longest Day –  En Uzun Gün Filmi 1962 Yapımı” tıklayınız.

3-Pearl Harbor – Amerikan Yapımı 2.Dünya Savaş Filmi

Aslında Hitler’in bittiği an diyebiliriz bu olaya. Japonlarla Müttefik olduğunu duyuran Hitler , Japon savaş ve uçak gemilerinin Filipinlerde bulunan Pearl Harbora saldırmasıyla herşey değişir. 5000 Amerikan askerinin öldüğü bu saldırıda Amerika cephesi habersizdir. Böylelikle Amerika müttefik güçlerin yanında savaşa girmiş bulunmaktadır. Aslında filmin konusu bu fakat savaştan çok aşk hikayesi kısmına da değinmessek olmaz. Çok yakın iki arkadaşın çocukluklarında dahi uçmaya olan merakı onları Amerikan Hava kuvvetlerine kadar götürür. 2.Dünya savaşının patlak vermesi ile birlikte İngilizlerin Alman saldırılarına karşı koymak için Kraliyet Hava Kuvvetlerine takviye pilot alımı yapmaktadır ve gönüllü pilotlar aramaktadır.

İki arkadaş Hava kuvvetlerine katılırken birinin gözleri küçük yazıları göremez. Ve Görme testini yapan hemşireye bunun hayatının geri kalanı için en önemli şey olduğunu söyler ve hemşire olanlar karşısında göz testini olumlu sonuçlar. Buda ikisi arasında yakınlaştırma başlar. Birbirlerine aşık olan çiftimizin yolu Pearl Harbor’da tekrar kesişir. Ama bir sorun vardır. Genç ve yetenekli pilotumuz Kraliyet Hava kuvvetlerine gönüllü pilotluk başvurusu yapmıştır. Devamını farklı bir makalemde anlatayım hemde karakterlerin isimlerini de yazarım uzun zaman geçti unuttum isimleri 🙂

4- Er Ryan’ı kurtarmak Amerikan Yapımı 2.Dünya Savaş Filmi

Filmde Amerika’nın savaşa girdiği ve İngiliz sahillerinde bekleyen 5000 Gemi ile Normandiya çıkarmasının en güzel ve en gerçekçi anlatıldığı bütün dünya tarafından kabul görmüştür. Bu filmi mutlaka izlemeniz gerekir diye düşünüyorum. Zaten Internet Movies Database(IMDB) en iyi 250 Film sıralamasında 37. Sırada yer almaktadır(Tabi son zamanlarda düşmemişse, gerçi böyle filmler yapmak zor da yine de kontrol etmedim haberiniz olsun). Film bir grup askerin Çıkarma sonrası farklı cephelerde ölen 3 kardeşin dördüncüsünü eve sağ sağlim göndermesi anlatılmaktadır.

Aynı aileden 4 kişininde savaşta ölmesi gerçekten de anne babayı çökerteceği için teselli olması açısından son kardeşin eve dönmesini sağlamakla görevli bu askerlerin onu bulmak için sarf ettikleri harika bir mücadele örneği. Fakat Er Ryan’ın bir köprüyü korumakta olan bir birlikte yer alması ve bu görevin çok önemli olduğunu ve eve gitmek istememesini askere bildirmesi sonucu çıkan ufak bir sürtüşmeden sonrası bir alman mekanize tugayı köprüye saldırır. Burada amansız bir kahramanlık hikayesi sergilenir.

Film Hakkında Daha Fazla Bilgi için “Er Ryan’ı Kurtartma 1998 Yapımı 2.Dünya Savaşı Filmi“ne tıklayınız.

5-U-Bot 571 – Amerikan 2.Dünya Savaş Filmi

U-Botlar Hitlerin en önemli savaş araçlarından biriydi 2.dünya savaşında. Savaş sırasında savaşa sonraları dahil olan Amerika müttefik devletlere sürekli olarak askeri araç gereç naklediyordu. Bu U-Botlar’ın şifreleri çözülemediği için bu nakil hattında görev yapan ubotlar savaş boyunca milyonlarca ton müttefik gemisi batırmayı başarmışlardır. Amerika bir denizaltı mürettebatı ile birlikte bir u-bot’u sağlam olarak ele geçirerek şifreyi kırmayı amaçlar. Ve filmde istediklerini alırlar. Hatta hasarlı bir u-bot ile son torpidoyu bir Alman Destroyer’ini patlatmada kullanacaklardır.

Savaş sonlandığında 2 adet U-Bot halen aktif görevdedir ve Savaşın sonlandığını haber aldıklarında Arjantin’e kaçmışlardır.

6-Hazine Avcıları – Amerikan 2.Dünya Savaş Filmi

Bu film Hitler’in kıyım ordusunun Feth ettikleri şehirlerdeki değerli sanat eserlerinide yanlarında götürmeleri sonrasında Amerikan ordusu bir birlik oluşturacaktır. Bu kaçırılan sanat eserlerini geri getirmekle görevli birliğin başından geçen olayları anlatan günümüz yapımı kaliteli bir 2.dünya savaşı filmidir.

Film hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz yazdığım Hazine Avcıları İzledim isimli makaleme göz atabilirsiniz..

7 – Piyanist 2002 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

İnsanların Öldüğü hiçbir dava Haklı değildir!

Bu Filmi anlamak için tekrar tekrar izlemeniz gerekecek. Benden size çok büyük bir tavsiye sakın atlamayın ve en yakın zamanda mutlaka izleyin. Piyanist filmi , Polonya’da piyanist olan bir yahudinin Alman istilası sonrası başından geçenleri anlatan harika bir dram-savaş filmi. Alman istilası ile birlikte Ailesi ile birlikte Almanların Varşova’da inşa ettikleri gettolarda yaşamaya başlayan Piyanist Szpilman’ın başından geçen onlarca olayın her karesinde dramın en üst seviyesini yaşatacağına eminim.

Film hakkında daha detaylı bilgi arıyorsanız Piyanist 2002 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi  isimli makaleme göz atmanız  yeteli olacaktır.

8-Kitap Hırsızı

kitap_hirsizi_suskunserseri

Bu Filmde yine en az piyanist kadar dokunaklı dram sahneleri barındırmaktadır. Filmde kominist bir annenin çocukları elinden alınarak Nazi sempatizanı bir aileye verilmek istenir. Fakat Trendeyken zatüreden erkek çocuk ölür. Ailenin yanına verilen kız çocuğu burada okula başlar. İlerleyen zamanlarda mahallae ve okul arkadaşı ile arkadaşlığını geliştirir. Hitler’in Yahudi katiamının başlamasıyla Aileye bir yahudi sığınır ve bu yahudi ile kız arkadaş olurlar. Kitap hırsızı ismi ise okumayı yeni öğrenen kızın kitaplara olan merakı ve bulundukları şehrin komutanının eşinin kütüphanesinden kitap yürütmesinden gelmektedir.

9 – Operasyon Valkyrie

Hitler’in Kurt ininde saldırıya uğradığını anlatan Tom Crusie Filmidir. Bu filmde Afrika’da toprak kazanmaya başlayan Hitler , Amerika’nın da savaşa dahil olması ile Afrika’da ki az sayıda ordu ile hem İngilizler hemde Amerikalılarla başetmek zorundadır. Fakat savaş istedikleri gibi gitmez. Savaş sırasında gazi olan komutan Merkeze çağırılır. Hitleri indirmek isteyen bir takım askeri kimlikli kişiler Hitler ile arkadaşlığını geliştiren bu savaş gazisi komutandan yardım istemektedir. Kurt inindeki bir toplantı sırasında Hitler’e suikast düzenlenir ve Hitler’in çok yakınında bir çanta içerisine bırakılmış bomba patlar. Birçok üst düzey Nazi yöneticisi de dahil olmak üzere ölümle sonuçlanır.

Film Hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Operasyon Valkyrie Filmini İzledim isimli makaleme bakabilirsiniz.

10 – Sığınak Serisi (1-2-3)

Aslında sığınak serisi en nefret ettiğim ikinci dünya savaşı filmlerindendir. Fakat nedense Sığınak 3’ü izlemek istedim. Korku öğeleri barındırdığı ve korku filminden nefret ettiğim için bu filme karşı bir cephe almıştım. Sığınak 3 çokta korku sahneleri içermeyen daha çok insanı oturduğu yerde geren bir film. Bu filmde Almanlar’ın Lazarus projesini çalmakla görevli Rus Kızıl Ordu askerlerinin Nazi yöneticileri tarafından nelere maruz kaldığını çok iyi anlayacaksınız. Dikkat edin aşırı derecede Gerilim unsurları barındırır.

Filmi izlemeden önce dilerseniz Sığınak 3 İzledim isimli makaleme bir gözatın.

11 – Güneş İmparatorluğu

gunes_imparatorlugu

Bu filmi Henüz izlemedim fakat Steven Spielberg‘in yönettiği bir film olduğu ve ayrıca film eleştirmenleri tarafından olumlu yorum aldığı için listeye eklemek istedim. J.G Ballard’ın oto-biyografik romanından uyarlanan “Güneş İmparatorluğu”, Shangai’in Japon istilasına uğradığı 1941 yılında başlıyor. Zengin bir ailenin mutluluk içinde yaşayan genç üyesi Jim – “Christian Bale” şehirde yaşanan büyük kaos sırasında ailesini kaybediyor ve her gün onlarca insanın öldüğü bu karmaşada yapayalnız kalıyor.. Uçaklara büyük bir ilgi duyan ve hep uçmayı hayal eden Jim, sonunda Soo Chow toplama kampına gönderiliyor ve burada geçirdiği aylar boyunca yepyeni insanlarla tanışarak, yaşamın ailesinin kendisine sunduğu kadar toz pembe olmadığının farkına varıyor.

Film hakkında kapsamlı yazımıza göz atabilirsiniz. “Güneş İmparatorluğu – Empire of the Sun – 1987 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

12 – Amen

Bu filmde SS Subayının Hitler’in Yahudi soykırımı tüm dünyaya aktarmasını göreceksiniz. Yanındaki hizmetlisi de yahudi olan bu Subay , ölüm kamplarının başına getirilir. Yahudileri yakmakta kullanılan maddenin üretimini geçiktirmeyi ve tüm dünyanın Hitler’in bu katliamını öğreninceye kadar ölümleri azaltmayı amaçlar. Fakat Naziler şüphelenmektedir.

Film Hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Amen isimli makaleme göz atabilirsiniz.

13 – Azizler ve Askerler

Almanlar bir bölgeden çekilirken 60 kadar müttefik subayı teslim alır. Daha sonra çıkan kargaşada alman askerleri subaylara ateş açarlar. Sadece 3 subay oradan kurtulur ve saklanarak ormanda ilerlemeye devam eder. Saklandıkları bombalardan nasibini almış ufak bir kulübedir. Deacon ellerindeki tek silahla nöbet tutarken karanlıkta bir alman zırhlı aracının yaklaştığını görür. Devamını Okumak için ; Azizler ve Askerler Filmini İzledim.

14 – Büyük Kaçış

Büyük kaçış filmi ikinci dünya savaşında almanyada esir düşmüş ingiliz ve amerikan subaylarının almanlar tarafından oldukça yüksek korumalı bir kamptan kaçış hikayesini anlatmakta. Filmde herşeye rağmen birbirinden farklı yetenekteki subayların yeteneklerini ortak bir inanç uğrunda kullanarak 250 kişinin kamptan kaçışını sağlamayı konu alması da uzun olmasına rağmen sürükleyici bir film oluşunu belirtiyor. İki Alman istihbarat timi tarafından defalarca kaçma girişiminin sonuçsuz kalması 6. Filo liderininde bu kampa gönderilmesini sağlar. Devamı için ; Büyük Kaçış Filmini İzledim..

15 – Kahramanlar Takımı

Amerikalı ufak bir grup asker 2. Nazi Panzer birliği ile karşılaşmasıyla beraber neredeyse grubun yarısını kaybetmiştir. Geri kalan birlikler ise en yakın Amerikalı bölgeye gitmek için pusula ve haritalarla ormanda kaybolmuşlardır. Akşamın karanlığı ile yakın bir civardan oldukça şiddetli bir patlama olur ve geriye kalan Amerikalı askerler patlamanın olduğu yöne doğru hareket etmeye başlarlar . Bir bacağını kaybetmiş Alman genaralin nezaretinde Alman askerleri Atom bombasının ilk denemesini yapmaktaydılar fakat bombada istem dışı gelişen bir hasar doğrultusunda tetikleyici çalışmadığı için ufak caplı bir patlama gerçekleşir buda Alman genaralin istediği bir boyutta olmadığı için tekrar sorunun hallolması üstlerine dönmek üzere yola çıkarlar. Devamı için ; Company Of Heroes Filmini İzledim

16 – Tora Tora Tora !

toratoratora

Bu film Japonlar tarafından yapılmış ve Pearl Harbor saldırısının tekrar anlatıldığı güzel bir ikinci dünya savaş filmidir. Pasifik savaşının başlaması için Japon Deniz Kuvvetleri Vietnam , Hindiçin gibi İngilizlerin elinde bulunan toprak parçalarını birbir ele geçirmektedir. İngiltere Hitler ile olan büyük savaşta oldukça ağır darbe aldığından dolayı uzak doğuda bulunan birçok toprak parçasını Japonlara kaptırmıştır. Amerika’nın Japonyaya uyguladığı ambargo nedeniyle Petrol gibi değerli madenleri satın alamayan Japonlar ise Ortadoğuda Güneş imparatorluğu kurma yolunda büyük yol katetmiştir. Fakat Amerika’nın savaşa girmek istememesi nedeniyle Japonlar Çin’i fethetmiş  Amerika’nın Filipinlerde bulunan Pearl Harbor etrafında keşif yapmaktadır. Ansızın büyük bir güçle saldıran Japonlar Pearl Harbor’u yerle bir edeceklerdir.

17 – Leningrad Kuşatması 2003

stalingrad_kusatmasi2003_suskunserseri

Bu filmde ise tarihin en kanlı kuşatmasını kare kare izleyeceksiniz. Hergün yaklaşık bin alman askerinin hayatını kaybettiği kuşatmada çok sayıda sivilde açlıktan ölmüştür. Bu kuşatmanın Kızıl ordu tarafından kırılması ile Kızıl ordu Berlin’e kadar ilerlemiştir. Kış günü donan nehir üzerinden Leningrad sivillerine yemek taşımak ne kadar tehlikeli ? Fakat insanlar zaten ölmekte bu yüzden bütün tehlikelere karşı Leningrad’a yiyecek getirilmeli.

18 – Stalingrad 2013

stalingrad_2013_suskunserseri

Bir itfaiye memurunun göçük altında kalan kızı uyanık tutması için sürekli olarak kendi hayatından kesitler anlattığı 2.Dünya savaşı sıralarında Annesinin daha 16 yaşında bir kız olduğunu ve Kızıl Ordunun Stalingrad(San Petersburg)’ı Nazilerin elinden kurtarmak için gerilla savaşına başlaması ve birliğini kaybetmiş bir takım askerin bu kızın evinde misafir olmasını anlatan Duygusal savaş sahnesi bol harika bir film. İzlemenizi Mutlaka tavsiye ederim.

19 – Kapıdaki Düşman

kapidakidusman

Birçok bilgisayar oyununa konu olan Kapıdaki düşman , Sovyet keskin nişancısı Vasiliy ile rakibi Nazi imparatorlugunun en iyi keskin nişlancısı Alman binbaşı ile olan zorlu mücadelesinin anlatıldığı ve Vasiliy’nin keskin nişancı olmak için verdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Defalarca izleseniz bile bıkmayacağınız harika bir film..

20 – İnce Kırmızı Hat

incekirmizihat_suskunserseri

Amerika ile Japonlar arasında gerçekleşen Pasifik savaşında Amerikalıların Guadal Kanal’ı ele geçirmesi ile birlikte stratejik açıdan önemli olan bir adaya yönelir. Bu Adaya çıkan Çaylak askerlerin geçirdiği stresli dakikaları konu alan filmde bir tepede konuşlanmış Japon sığınağına karşı verilen savaş ve bu sığınağın konumu sayesinde adanın 3-2’sine hakim olması yüzünden komutanın askerlere oranın ele geçirilmesi için baskı yaptığı güzel bir ikinci dünya savaşı filmidir.

21 – Schindler’in listesi

schindlerinlistesi_suskunserseri

Bir almanın Binden fazla yahudiyi soykırımdan kurtarmasını konu alan yine  Steven Spielberg filmidir. Tencere tarzı bir ürün imal ederek soykırımdan uzak tuttuğu fabrika işçileri ile ürettiği ürünleri Alman askeriyesine satan oldukça zeki bir adamdır  Oskar Schindler. Üst düzey askeri bürokratın takıldığı yerde komutanlara içki ısmarlayarak onlarla samimi pozlar çekinip bir anda oldukça popüler bir kişilik haline gelir. Yine bir yahudiden ucuza kapattığı fabrika ile üretime başlar. İşçiliğinde ucuz olması açısından yahudileri çalıştırır. İzlerken gerçekten hoşunuza gidecek güzel bir yapıt . Kazandığınız hiçbir ücret yaşamdan yüksek olamaz. Onların maaşı düşüktü fakat sonunda özgürlüklerine kavuştular.

22 – Okuyucu(Reader)

okuyucu-reader_filmi_suskunserseri

Bu filmde yine ikinci dünya savaşı zamanlarında okuma yazma bilmeyen tramvayda bilet kontrol işçisi bir kadının yağmurda kalan bir gence cinsel konularda yardımcı olması ve gencinde ona sürekli olarak kitap okuması anlatılmaktadır. Yine harika Dram  ve ikinci dünya tarihi dekoru taşıyan güzel bir yapıttır.

23 – 12 Kahraman Haydut

12kahraman_haydut

 1944 yılında II. Dünya Savaşı‘nın sonlarına doğru üstleri ile disiplin sorunları da olan Binbaşı Reisman (Lee Marvin) ‘danFransa‘da üst düzey Nazi subaylarının toplanacakları bir şatoya intihar saldırısı düzenlemek üzere bir görev birliği oluşturması istenir.Böyle bir görev için aklı başında hiçbir askerin gönüllü olmayacağı varsayılarak bu birliği oluşturacak askerlerin ölüm ya da müebbet hapis cezaları almış askeri mahkumlardan seçilmesine karar verilir.Bu mahkumlar arasında bir sapık (Telly Savalas), bir psikopat (John Cassavetes), geri zekalı bir katil (Donald Sutherland) ve en az onlar kadar kötü birkaç mahkûm daha vardır.(Charles Bronson , Trini Lopez , Jim Brown ve Clint Walker).Ödülleri ise görevden sağ dönebilirlerse özgürlükleri olacaktır.

Film hakkında daha fazla bilgi için “The Dirty Dozen – 12 Kahraman Haydut – 1967 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi” makalemizi okuyabilirsiniz.

24 – Soysuzlar Çetesi

Brad Pitt’in oynadığı 2.dünya savaşı konulu soysuzlar çetesi filmi Yahudi askeri ufak çaplı birliklerin nazilerle verdiği mücadeleye değinmektedir. Kısaca özetine bakacak olursak Alman kuşatması altındaki Fransa her zamankinden zor günler geçirmektedir. Savaştan hasar gören sivillerden sadece biri olan Shosanna, ailesinin canice öldürülmesine tanık olmuştur. Bir şekilde bu can pazarından kurtulmayı başaran kadın Paris’e gidip burada yeni bir kimlikle, sıfırdan hayata başlar. Öte yandan Avrupa’nın farklı bir ülkesinde kendi askerlerini Nazilere karşı örgütleyen yahudi Teğmen Raine amacına ulaşmak için çeşitli planlar kurmaktadır. Shosanna, Teğmen Raine ve Alman aktrisin yolları, Shosanna’nın işlettiği bir sinema salonunda kesişecektir. 
Aykırı yönetmen Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği, başrollerini ise Brad Pitt ve Diane Kruger’ın paylaştığı film sekiz dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

25 – Çizgili Pijamalı Çocuk

cizgilipijamalicocuk

Bu Filmde izlerken yüreklerinizi dağlayacak cinsten. Bir tarafta savaşın madurları bir yahudi toplama kampında yaşamaya çalışan cocuk ile diğer yandan bu kampın sorumlusu Nazi komutanının oğlu. Farklı 2 hayatın kesiştiği yerdeki tel örgüler.Nazi Almanyası Bruno’nun babasını görevli olarak Polonya’ya gönderir. Bruno, kasabadaki toplama kampının tel örgülerinin öbür yanındaki bir çocukla arkadaş olur. Ancak iki çocuk arasında gelişen bu dostluk, özellikle oğlunun bu kampla ilgili gerçeği öğreneceğinden kuşkulanan Alman annenin (Vera Farmiga) endişelerini artıracaktır. Bruno ve ailesinin yeni evleri bir buçuk milyon Yahudi’nin Nazilerce öldürüldüğü Auschwitz toplama ve yok etme kampı‘nın bitişiğindedir.

26 – Direniş (Defiance) Amerikan Yapımı

direnis_suskunserseri_ikincidunyasavasifilmleri

Şu günlerde karşımıza farklı bir karaktere bürünen ve yeni James Bond olarak tanıdığımız Daniel Craig’in başrolünde oynadığı Amerikan yapımı İkinci dünya savaşı filmi. Filmde Naziler Polonya’yı işgal eder ve Polonya’da bulunan yahudileri getto adını verdikleri şehrin bir köşesine oluşturdukları mahalle hapishanelerinde toplarlar. Bu hapishaneden kaçan yahudi kardeşler , anne ve babalarının naziler tarafından öldürülmesinin üzerine Polonya-Belarus sınırında bulunan Białowieża Ormanlarına saklanırlar.

Ormanda saklanan diğer yahudi kaçaklarında bu kardeşlere katılmasıyla 1200 kişiye ulaşırlar. Naziler orman civarında bu yahudi direnişçilere yardım edenleri cezalandırsalarda yahudi direnişçiler onca zorluğa rağmen hayatta kalmaya çalışırlar.

http://www.imdb.com/title/tt1034303/

27 – Fury – Hiddet 2014 Brad Pitt (Tank Savaşı)

fury_hiddeti_izledim_suskunserseri_2

Kuzey Afrika topraklarında başlamış nazilerle savaşmaya. Daha sonra Belçika ve Fransa topraklarında da savaşını sürdürmüş başarılı bir asker. Fakat artık savaş başladığı topraklarda devam ediyor. Fury’nin ön makineli silahını kullanan asker öldükten sonra karargahtan Norman adında bir asker geliyor. Savaşın acımasız olduğunu öğretmek için Wardaddy yani Brad Pitt esir alınan bir Alman askerini Normana öldürtmek için uğraşsada Norman bunun vahşilik olduğunu ve asla yapmayacağını söylüyordu. Fakat Wardaddy Normanı döverek Alman askerine nişan aldırdı ve Norman esiri öldürdü.

Film Hakkında daha fazla bilgi almak için ” Fury- Hiddet 2014 Yapımı 2.Dünya savaşı Tank Filmi” makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

28 – Ateşböceklerinin Mezarı – Japonya Yapımı ( Çizgi )

atesboceklerinin_mezari_01

Geçenlerde yorum bölümünde bir arkadaş önermişti ve bende zaman buldukça izliyorum sizden gelen önerileri ve takibindeyim savaş filmlerinin. Hayatımda çok fazla animasyon yada çizgi film izlememiş birisi olarak Yukarı Bak , Arabalar haricinde bana böyle dokunan bir film olmamıştı taki bu filmi izleyene kadar. İzlerken defalarca ağlamışım defalarca ağlamaklı halde gözlerim sulu sulu vay anasını derken bulmuşumdur kendimi.

Pasifik cephesinde Guadal Kanal zaferiyle Amerika’lılar biliyorsunuz ki Japon sahillerine çıkarma yapmıştı. Ayrıca hergün düzenli olarak hava saldırılarıyla diğer Japon şehirlerini vurarak sindirmeye çalışmıştı Japonları. Film Kobe şehrinde Hava saldırısından önce sığınağa gitmek için hazırlanan Seita , Setsuko ve annelerinin ilerde ihtiyaç duyduklarında yemeleri için bir takım yiyecekleri toprağa gömerken başlar. Seita 14 yaşında ve kardeşi Setsuko ise sadece 4 yaşındadır.

Yiyecekleri toprağa gömerken birden hava saldırıs başlar ve Seita ile kardeşinden önce evden ayrılan anneleri bombardıman nedeniyle ağır yaralanır. Setsuko ile birlikte sığınağa giden Seita annesinin durumunu öğrendiğinde anneleri ölmüştür. Teyzelerinin evine giden Setsuko ve Seita artık birbaşlarınadır. Babaları Japon donanmasında görevli bir olan bu iki kardeşin başına gelen trajikomik olaylar ve savaşın insanlığı unutturduğu bazı anları anlatan filmin sonlarına doğru Setsuko iyi beslenememeden dolayı ölür. beni en çok etkileyen sahne ise Meyve şekeri sahnesidir. Şekerin bitmek üzere olduğunu öğrenen Setsuko önce ağlar daha sonra savaşta olduklarını anımsayıp 2 tane meyve şekerini kutuya geri koyup o kırık şeker parçası ile idare etmesi bana en dokunan sahnelerden biriydi. Mutlaka izleyin arkadaşlar Pişman olmazsınız..

Film Hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

29- Sivastopol Savaşı ve Rus Keskin Nişancısının Öyküsü

sivastopolsavasi

Gerçek bir hikayeden esinlenilen filmde Ukraynalı Rus kadın keskin nişancısı Lyudmila Pavlichenko’nun hikayesi anlatılmakta. Tarih bölümü öğrencisi iken okula ara verip keskin nişancı eğitimi alan Ludal’ın Sivastopol savaşında 309 Alman askerini öldürmesini anlatan hikaye gerçekçi savaş sahneleri ve kapıdaki düşman filmine benzerliği ile hoşunuza gidecek. Sivastopol savaşı 2.Dünya savaşı temalı Rus filmidir.

30-Boyun Eğmez 2015 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

boyunegmez_2014yapimisavas_filmi

Pasifik cephesinde geçen yine gerçek bir hikaye filmleştirilmiş. Olimpiyat maraton koşucusu Tokyo olimpiyatlarına gitmeye hazırlanırken kendini 2. Dünya savaşının içerisinde bulduğu ve bir kurtarma görevinde hasar alan uçak ile Pasifik Okyanusu’na düştüğünün anlatıldığı, pasifikte 45 günden uzun sürenin psikolojik olarak seyirciye yansıtıldığı güzel bir film.

Film hakkında detaylı bilgi : “Boyun Eğmez 2014 Yapımı 2.Dünya Savaşı Filmi”

31- Dunkirk 1958 Yapımı İngiliz Filmi

dunkirk_1958yapimi_savas_filmi_2dunyasavasi

Bir tahliye operasyonu olan Dunkirk, 1958 yapımı bir film ile bizlere yansıtılmış. 470 binden fazla İngiliz askerinin savaşın ortasında sıkıştıkları yerden kurtarma ve bu kurtarma esnasında yolunu kaybeden bir grup İngiliz askerinin kurtuluş hikayesi gerçekten de mükemmel. Siyah beyaz bir film ve maalesef Türkçe altyazı.

Yenisi çıktı Dunkirk Hikayesinin tekrar canlandırıldığı Dunkirk 2017 hakkında bilgi almak için tıklayın.

32-Jakob’un Yalanları 1999 Amerikan Yapımı

Yorum bölümünde bir arkadaşın tavsiyesi ile izlediğim ve gerçekten en az piyanist kadar hoşuma giden bir Yahudi soykırımı ile alakalı film. Robin Williams başrolde. Polonya’da bir getto, karınlarını doyurmak için çalışan Yahudiler. Jakob bir gazete parçasını yakalamak için gettonun çıkış kapısına kadar gider. Burada nöbetçiler tarafından farkedilince nöbetçi subaya gönderilir. Nöberçi subayı dinlerken radyoda duyduklarını insanlara aktararak onlara umut aşılar.

33- Remagen Köprüsü 1969 Amerikan Yapımı

remagenkoprusu_kover

Bir köprü düşünün ki tüm dünyayı etkisine alan bu savaşın süresini kısaltacak. Müttefik kuvvetlerinin Alman topraklarına girmesini sağlayacak kapı görevi üstlenecek. Amerikan yapımı Ecel köprüsü Ren nehri üzerindeki Fransa ve Almanya sınırında kalan tek köprüdür. Almanlar patlatmaya, Amerikalılar ise ele geçirmeye çalışmaktadır.

34- Yapay Oyun 2014 – İngiliz Yapımı

yapayoyun_2014yapimi_2

Konusu, İngiliz matematikçinin Alman gizli istihbarat sistemi Enigmanın şifresini kırmaya yarayan bir makineyi inşa etmesini ve 2. Dünya savaşını 2 yıl kısaltmayı başarmasını anlatıyor. Ayrıca yaptığı bu makine sayesinde müttefik birliklerin Almanlardan bir adım öne geçmesini sağlıyor.

35-Kwai Köprüsü 1957 İngiliz-Amerikan Ortak Yapımı

The Bridge on the River Kwai David Lean tarafından yönetilen 1957 yapımı bir İkinci Dünya Savaşı filmidir ve Pierre Boulle’un 1952 yılında yazmış olduğu Le Pont de la Rivière Kwai romanından uyarlanmıştır. Film tamamen bir kurgudur ama 1942 ila 1943 yılında Burma Demiryolu inşaatını konu almaktadır ve bu da aslında gerçekten yapılmış bir inşadır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0050212/

Film Hakkında fazladan bilgi ve Fragmanı izlemek isterseniz “Bridge on the River Kwai (Kwai Köprüsü) – 1957 Yapımı 2.Dünya Savaşı Filmi yazımıza göz atın.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar

merhaba .bir kaç film bende önereyim.mesela Nicolas cage’nin oynadığı RÜZGARLA KONUŞANLAR filmi.mesela bir gürcü yönetmenin cevirdiği ASKERİN BABASI filmi.yine bir rus filmi olan SAKİNDİ ORANIN ŞAFAKLARI.Ki bu film insanı gerçektende derinden etkiliyor.

Katkıların için teşekkürler kardeşim listeme aldım en yakın zamanda izleyip listeye ekleyeceğim..

Admin ellerine sağlık siten çok başarılı. Ben bi film soracağım ismini unuttuğumdan bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Alman rus yahudi 3 lüsünü yoğun şekilde barındıran bir film. Rus bir ordu lideri bi yahudi esirle fazlasıyla yakınlaşıyor. Esir bu durumu kullanarak kaçmaya çalışıyor felan. 2000 sonrası film diye hatırlıyorum. Fikri olan var mı?

ellerine saglık kardeşim izlemediğim filmleri sen sayesınde izledim. ve benim bazı izlediğim filmleri burda goremeynce bı belırtım dedım belkı unutmussundur 🙂 ön cephe, kayıp müfreze , mandalina bahçesi , arayış ( gerçekten cok duygu yüklü bir cocugun hikayesi ) , kış ortasında savaş , savaş atı vee yaşamak güzeldir. bunları ızledın mı bılmıyorum ama bence hepsını ızle ve emınım arasından cogunu bu lısteye eklıceksın cunku hepsı cok iyi 🙂 kolay gelsin ..

Güzel yorumun ve önerilerin için çok teşekkür ederim kardeşim içlerinden bazılarını izledim izlemediklerimde var mutlaka izleyeceğim.

Bir film vardı. Sadece sonunu hatırlayabiliyorum. Sonunda almanlar yahudileri(galiba) öldürüp çukura atıyorlardı. Buldozerle kapatıyorlardı çukuru filmin adını bilenler söyleyebilir mi ?

Merhaba Kemal, benim de favori savaş filmlerinden biri olan ”Counterpoint” ın türkçe ismini yanlışlıkla ”Esir Kampı” yazmışım. Doğrusu ”Esirler Kampı” olacak. Özür dilerim.

filmi izledim, mükemmel bir filmmiş, tekrar teşekkür ederim
ama benim aradığım filim değilmiş, çünkü sadece kadın müzisyenler değil karma bir orkestra vardı, alman subay esirleri öldürmeden önce kendisine özel bir konser vermeye zorluyordu , çok ilginç bir filimdi

Alman ordusu bir otobüs dolusu müzisyeni esir alıp
komutanları tarafından özel konser vermeye zorlanıyordu
bu filmi hatırlayan varsa en azından filmin adını verebilirmi lütfen

Çok teşekkür ederim;
daha eski bir filim olduğunu sanıyorum, ama emin değilim belkide budur, acaba bu filmi nereden nasıl bulup izleyebilirim

Aradığın filmin orijinal adı ” Counterpoint” 1967 Amerikan yapımı. Oyuncuları, Charlton Heston-Maximilian Schell-Kathryn Hays dir.Nisan 1968 yılında
Türk sinemalarında ”Esir Kampı ” olarak gösterime girmiştir. Daha önce DVD sini temin ettim.Ne yazık ki
Türkçe alt yazısı yok.

17 – Stalingard Kuşatması değil admin. Leningrad Kuşatması. Düzeltirsen sevinirim.

Haklıymışsın bugün kontrol ettim ve düzenlendi uyarı için teşekkürler

Listen guzel (1) numaran disinda hepsini izledim fakat madem savas filmi listesi yapiyorsun (cok AVAMamerikan vari kalmis listen)
-ATES BOCEKLERİNİN MEZARİ (bir animasyon filmidir ama izleyipte aglamayan yoktur sanirim)
Ayrica
-THE WAR BRİDE/SAVAS GELİNİ ;yurekleri sizlatir izlerken
Bilmiyorsan yazdigim iki filmi de izle admin siddetle tavsiye ederim

teşekkürler Cağdaş kardeş mutlaka izleyeceğim listeme aldım..

Tam aradığım bir liste ve tavsiyeleri. Emeğin için çok teşekkürler.

jakop the liar filmini bu listeye eklemek lazım bence. emeğin için teşekkürler

önerin için teşekkür ederim en kısa sürede izleyip listeye ekleyeceğim..

rica ederim, 2. dünya savaşında gözardı edilen bir durum var bence, hitler’in einzatsgruppen birlikleri. yani kırsala dağılmış yahudileri toplayıp, katleden, yöre halkı ile kordineli çalışan ufak birlikler. ileride sanırım einzatsgruppen ile alakalı bir film izleyeceğiz. emeğin için tekrar teşekkürler

Üstadım bu Soysuzlar Çetesi namı diğer “Inglourious Basterds” filmi. Senind etahminedeceğin üzere ciddi bir düblaj sorunu var. Netteki tüm “Türkçe düblaj” adı altında verilenlerin hepsinde fransızca konuşulan kısmın uzun süre çevrilemedidği ve altyazıların uzun sürdüğünü görüyuoruz. Bu filmin adam gibi full türkçe düblaj versiyonuna nasıl ulaşabilirim? Şimdiden teşekkürler