İkinci Dünya Savaşı Dizi Listesi

Savaşı yaşamanız için 1940’lı yıllara dönmenize gerek yok . İkinci dünya savaşı filmleri ve dizileri sayesinde yaşanan kahramanlık olaylarını tekrar tekrar yaşamanız mümkün. Sizler için hazırladığım İkinci dünya savaşını konu alan Televizyonda yayınlanmak için hazırlanmış dizileri tek başlık altında toplamak. İçlerinde izlediklerimde var izlemediklerimde. Ama emin olun izlemediklerimi en kısa sürede temin edip izlemeye başlayacağım.

Generation War (3 Bölüm – Alman Yapımı)

generationwar_suskunserseri_1

İzlediğim birçok ikinci dünya savaşı filmi veya dizisi Amerikan yapımı. Savaşı hep Amerikalıların gözünden anlatan bu yapıtlara gün geçtikçe Alman yapımı film ve diziler ekleniyor. Bu dizi 2013 yapımı mini bir dizi. Çünkü dizinin 3 bölümü var. İkinci dünya savaşında Doğu cephesini anlatan ve Hitlerin Stalingrad’ta tıkanan Barborasa harekatının drama şekilde işleyişini görebilirsiniz. İşte Almanların gözünden ikinci dünya savaşı dizisi

http://www.imdb.com/title/tt1883092/

 

Kardeşler Takımı (10 Bölüm – Amerikan)

kardeslertakimi_suskunserseri_1

Yine bir solukta izleyebileceğiniz 10 bölümlük harika bir dizi. Bir HBO klasiği olarakta adlandırabileceğimiz İkinci dünya savaşı 2. batı cephesi Normandiya çıkarması ve sonrasında yaşananların konu edildiği üzerine birde oyun yapılan(Brothers in Arms ) bu diziyi izlerken resmen o anları yaşayacaksınız. İzleyip memlun kaldığım tarafsızlık ödülü de dahil birçok ödül alan easy bölüğünün ikinci dünya savaşındaki maceraları ve dramları sizlerle .. Bu arada dizi 2001 yapımı.

Daha Fazla Bilgi Almak için : 2.Dünya Savaşı Dizileri Kardeşler Takımı 2001 Yapımı

 

Pasifik (10 Bölüm – Amerikan)

pasifiksavasi_suskunserseri_1

Kardeşler takımını izledikten sonra boşluğa düşeceksiniz. Ama sakın bu yazdığım satırları okumadan geçmeyin. Kardeşler takımının yapımcısı HBO’nun 9 sene sonra yine 10 bölümlük bir başka İkinci dünya savaşı cephesi olan Pasifik savaşlarını konu alan harika bir dizisinide hemen ardından izlemeye koyulabilirsiniz. Guadal Canal savaşından sonra Midway adasına yapılan Japon savaşının püskürtülmesi ve Iwojima çıkartmasına kadar her anını yaşayacağınız yine harika ötesi bir dizi.. Tavsiye ederim.

http://www.imdb.com/title/tt0374463/

 

Land Girls ( 15 Bölüm – İngiliz)

landgirls_suskunserseri_1

Savaşın kaderini değiştiren Churcil’in kadınlarıda en azından beklenen bir alman çıkartmasından şehirleri savunması için askeri eğitim almasının gerekli olduğunu vurgulamasıyla İngiliz kadınları tıpkı bir erkek gibi silah tutmayı , saklanmayı ve askeri yakın dovüş sanatları üzerinde saatlerce eğitim almıştır Londra’da oluşturulan eğitim merkezlerinde. İkinci dünya savaşında onlara düşen görevleri yerine getiren 4 kadın savaşçının hikayesi. BBC tarafından yaptırılan dizi en iyi gündüz kuşağı dizi ödülünü aldı.

http://www.imdb.com/title/tt1449940/

 

Bomb Girls (18 Bölüm – Kanada)

bombacikizlar_suskunserseri_1

Bir önceki dizimiz gibi bu dizide savaşın içerisinde yer alan kadınları anlatmaktadır. Drama alanında hazırlanmış Bomb Girls dizisi İkinci dünya savaşı sırasında savaşa giden erkeklerin yerine fabrikalarda çalışan kadınlara itafen hazırlanmış ve bir mühimmat fabrikasında savaş alanına gitmesi için mermi ve mühimmat üreten kadınları canlandırmışlardır.

http://www.imdb.com/title/tt1955311/

 

Sıfır Derece Dönüş ( 30 Bölüm – Çoklu)

sifirderecedonus_suskunserseri_1

2007 yılında yayınlanan ve İran, Fransa , Macaristan ve Lübnan yapımı İkincid dünya savaşı dönemlerinde İranlı müslüman bir erkeğin  Fransız yahudi bir kadına aşık olmasının hikayesinin anlatıldığı ayrıca Nazi toplama kamplarını ve birçok yahudinin hayatını kurtaran İranlı diplomatları anlatan kaliteli bir dizidir.

http://www.imdb.com/title/tt1146332/

 

Savaşın Esirleri (6 Bölüm – İngiliz)

savasinesirleri_suskunserseri_1

İkinci dünya savaşı sırasında Nazi imparatorluğunun kazandığı zaferler yıkılan ülkelerde esir alınan milyonlarca insanın hayatınıda ilgilendiriyordu. Dizi de savaşta yaralanan bir subayın Alman esir kampından kaçma girişimleri canlandırılıyor. Bir bakıma Büyük kaçış filmine benzeyen kaliteli bir dizi.

http://www.imdb.com/title/tt0383130/

 

Foyle’s War (29 Bölüm -İngiliz)

foyleswar_suskunserseri_!

Halen devam eden dizinin her sene 3 bölümü yayınlanmaktadır. İkinic dünya savaşını anlatan en güzel dizilerden bir tanesidir. Uzun soluklu ve İngiliz yapımı olan bu dizi Savaş dönenimde Polis müfettişi olan Foyle’nin suç , cinayet ve casusluk soruşturması gibi birbirinden zorlu görevlerdeki başarısını aktarıyor. Bir nevi savaş döneminde Foyle suçlularla kendi savaşını veriyor.

http://www.imdb.com/title/tt0310455/

 

Hogan’s Heroes 168 Bölüm Amerikan Dizisi

hogans_heroes

168 bölüm süren 1965 ve 1971 yılları arasında yayınlanan dizi Alman esir kampından kurtulmaya çalışan ve kamptaki gardiyan Alman askerlerine karşı yapılan sabotajları konu alan dönemin en iyi dizilerinden bir tanesidir. Imdb puanı 8/10 olan dizi, 6 sezon sürmüştür. Bir Amerika subayının Alman cephesi gerisinde yakalanması ile başlayan hikaye 168 bölümlük uzun bir vakit geçirmeniz için sizi ekrana bağlayacak.

http://www.imdb.com/title/tt0058812/

Changi

changi_2dunyasavasi_dizisi
Avusturalya yapımı olan Changi, 2001 yılında ABC TV tarafından ortaya çıkarılmış, İngilizce ve Japonca dilleri kullanılan 6 bölümlük mini İkinci Dünya Savaşı Dizisidir. Her 9 yılda birleşip eski anıları hatırlayan 6 Avusturalya askeri’nin esir kampında geçirdikleri anılarını anlatan bu dizi Singapur ve Malay ormanlarında çekilmiş.

X Company

xcompany_1

2015 yılı itibari ile yayına başlayan Canada, Macaristan ortak yapımı 2.Dünya Savaşı dizisi. Dizinin ikinci sezonu çekilmeye devam ediyor. 2016 kış aylarında 2 sezonuda yine CBC kanalında yayınlanacak. Dizinin konusundan bahsetmek gerekirse şuanlık çekilen 8 bölümde, Fransa üzerine hareket düzenlemeye çalışan Müttefik askerlerini ve yine Atom bombasının projelerini ele geçirmeyi amaçlayan bu askerlerin başından geçen hikayelere yer verilmiş. Ayrıca Yahudi soykırımını, sabotaj saldırılarını da bolca içermiş. İzlenesi bir dizi.

Resistance

resistance

Yine güncel 2. Dünya savaşı Dizilerinden biri. Türkçe’ye çevirecek olursak dizinin ismi Direnç ve Fransızlar tarafından yapılıyor.  1940’lı yıllarda işgal altındaki Pariste yaşayan 17 yaşındaki bir genç kızın, direnişe katılması ve ülkelerini savunmak için verdikleri mücadele konu ediliyor.Dizi 2014’te başlamış ve şuan halen devam ediyor. İlk sezon 6 bölüm olarak çekilmiş. İzlemek isteyenler olabilir.
Yeni Diziler bu yazımıza sürekli olarak eklenecek ve bu yazı güncellenecektir.

Kaynak belirtmeden kullanmanız yasaktır.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar

kardeşler takımı ve pasifik savaşı favorimdir. HBO bu işi gerçekten biliyor