İhtiras Rüzgarları – Legends Of The Fall -1994 1.Dünya Savaşı Filmi

Legends Of The Fall 1994 yapımı bir Amerikan dram filmidir. Yönetmenliğini Edward Zwick’in yaptığı filmin senaryosu da Susan Shilliday ve William D. Wittliff gibi ünlü senaristler tarafından yazılmıştır.  Jim Harrison’un aynı isimdeki kitabından uyarlanan ve 1. Dünya Savaşı filmi olan Legends Of The Fall bir hayli zengin bir oyuncu kadrosuna sahiptir. Oyuncu kadrosunda Brad Pitt, Anthony Hopkins, Aidan Quinn, Julia Ormend ve Henry Thomas isimleri gibi tüm dünyanın tanıdığı oyuncular mevcuttur.  Film müzikleri James Horner tarafından bestelenmiştir ve filmin toplam süresi 133 dakikadır.  Dram filmi olması, duygulara hitap etmesi filme gözle görülür bir başarı getirmiştir. Bu sayede 30 milyon dolar bütçesi olmasına rağmen film gişesi 160 milyon dolar gibi çok yüksek bir rakamdır.

ihritasruzgarlari_1dunyasavasifilmleri

Olaylar 19. Yüzyılın sonlarında geçer. Kızılderili savaşları sırasında gazi olan Albay William Ludlow aslında en başından bu yana savaş karşıtı bir insandır.  Eşini kaybeden Ludlow, 3 oğlu ile birlikte  Montana bölgesinde bir çiftliğe yerleşir.  En büyük oğlu Alfred sorumluluk sahibi ihtiyatlı bir gençtir. Ortanca oğlu Tristan Kızılderili bir tanıdıklarının  etkisiyle sonradan maceracı ve sert mizaçlı  bir kişiliğe bürünür. Samuel ise iyi bir eğitim almış sakin yapılı ve hassas  en küçük oğludur.

Samuel Susannah isimli genç bir kızla nişanlanır. Samuel’e âşık olan Susannah ortanca kardeşi çekici bulmaktadır. Susannah’ın Samuel ve ailesiyle yaşamaya başlamasının ardından bu aileye yeni bir renk ve enerji gelir. Aile artık annelerini kaybetmeden önceki zamanlarına sonunda geri dönebilmiş, hayatları daha da kolaylaşmıştır. Ancak kısa bir süre sonra 1. Dünya Savaşı kızıştığında Ludlow’un  oğulları savaşa katılmak isterler.  Babalarının kesin reddi ve karşı çıkmaları onları durduramaz ve babalarına rağmen, onu dinlemeden cepheye giderler.

Maceracı ve oldukça cesaretli büyüyen Tristan dikkat çekici bir asker olmuştur.  Fiziksel savaşın yanında verdiği duygusal savaş 1. Dünya Savaşı filmi olan Legends Of The Fall’un asıl konusu olmuştur.

Dikkatleri üstüne toplayan ve geniş bir izleyici kitlesine sahip bu film Oscar almıştır.  Film ile en iyi sinematografi, en iyi sanat yönetmenliği ve en iyi yönetmen ödülleri alınırken, Brad Pitt en iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi olmuştur. Duygusal sahneleri, ilgi uyandıran konusu ve oyuncularının üstün başarısı ile pek çok iyi eleştiri alan bu film izlenmesi gereken başlıca yapıtlardan biri olmuştur.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar