Hitler’in Füzeleri – Londra Bombardımanı

Adolf Hitler Fransa’nın işgalinden sonra Britanya adasının işgali için bilriklerine hazırlanmaları emrini verdi. Fakat Britanya bir ada olduğu için Hitler’in en iyi zamanı kollaması ve bu arada da İngilizler’e ağır darbe vurması gerekiyordu. Alman bilim adamlar V1 ve V2  isimli 2 adet roket geliştirdiler. Bu roketlerle Hitler Britanya’nın başkenti Londra’ya hergün düzenli olarak saldırı düzenmenmesini emretti.


Bu emrin en önemli etkenlerinden birtanesi de Alman hava kuvvetlerinin İngiliz Kraliyet Hava kuvvetleri karşısında ağır kayıplar vermesiydi. Artık Hitler Uçak ile değil direkt roket ile saldırıyordu Britanya’ya. Yanlız İngiliz halkı hiçbir şekilde direnmekten vazgeçmiyordu. Hitler ise evleri yıkılınca teslim olacaklar diyordu oysa. Fakat Britanya halkı bombardımanlardan korunmak amacıyla evlerinin bahçelerine sığınaklar yapıyordu. İngiliz kadınları olası bir Alman indirmesine karşı silah kullanmayı öğreniyorlardı. İngilizler tabelalarını bile roketlerden korumaktalardı.

Tam bir direniş havası hakimdi. Winston Churcill her seferinde yineliyordu bir Britanya savaşının olacağını “Caddelerde sokaklarda metro istasyonlarında savaşacağız ama asla teslim olmayacağız.” bu gibi motivasyon cümleleriyle halkını ayakta tutmayı başarmıştı. Fakat Hitler bu durumdan hiçte memlun değildi.
[adsense1] Şimdi 2.Dünya savaşında birçok kişiyi hayattan uzaklaştıran birçok kişiyi de evsiz bırakan bu füzeleri tanıyalım

V1- Füzesi – Uçan Bomba

v1_hitler_nazi

Orjinal ismi Vergeltungswaffe 1 olarak bilinen ve Alman bilim adamlarının geliştirdiği seyir füzelerinin atasıdır. toplam olarak 30 bin adet üretilmiş bunlardan 10 bin adedi Londra’ya atılmıştır. V1 füzeleri ile yaklaşık olarak 7 bin kişi hayatını kaybetmiş 20 bine yakın kişide yaralanmıştır.

V2 Füzesi

v2-fuzesi
İntikam silahı olarak adlandırılan ve V1 modelinin geliştirilmiş halidir. Orjinal ismi Vergeltungswaffe-2 olan bu füzeler aya gönderilen Satürn V isimli füzeninde esinlenilen halidir. 12 ton ağırlığındaki bu füzelerden 3 bin adet müttefik kuvvetlere fırlatılmıştır. Bu iki füzenin toplamında 2 milyondan fazla kişi evsiz kalmıştır.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar