Hitler ve Türklerden Oluşan Ordusu

2.Dünya savaşını başlatan ve birçok kişinin ölümüne sebeb olan 3.Reich’in mimarı Adolf Hitler’in Türklere verdiği değerden kaçımız haberdarız. Osttürkischer Waffenverband der ss diye bilinen 2.Dünya savaşı Alman ordusunda en seçkin birliklerden oluşan Waffen SS birlikleri arasında birde Türk müfrezesi bulunuyordu.


Barbarosa Harekatı ile Hitler Sovyetler birliğinin içlerine doğru girmiş ve Moskovaya sadece 300km mesafe kalmıştı. Rus topraklarında yaşıyan Türk uyruklu kişiler Alman gönüllüsü olmak için orduya başvuruyordu. O zamanda birçok farklı millette insan orduya gönüllü olarak katılmak istiyordu. Çünkü yaşam gerçekten zorlaşmış , insanların hayatlarını devam ettirecek erzaklara ulaşması neredeyse imkansızlaşmaya başlamıştı. Çünkü Almanlar 2 farklı cephede savaşıyordu.

turkistanlejyonu_apolet
Fakat Barborosa Harekatı bolşevik kominist rejimine bir darbe olarak algılanıyor birçok halk ve etnik grup Almanları kurtarıcı olarak görüyordu. Türklerin savaş sanatlarına hayranlığını gizlemeyen Hitler ise onları Wermacht yerine Waffen birliklerinde yani seçkin birliklerde savaşmasını sağladı.

nazi_turkleri_4 nazi_turkleri_1 nazi_turkleri_2 nazi_turkleri_3
Türkistan Lejyonu olarak adlandırılan bu Alman tümeni, Türkmenler, Özbekler, Kazaklar, Kırgızlar, Karakalpaklar, Balkarlar, Karaçaylar, Azeriler, Dağıstanlılar, İnguşlar, Çeçenler olmak üzere Müslüman halklardan oluşturulmuştur. Alman ordusu içinde 40.000 Türkistan Lejyonu askeri bulunmaktaydı. Stalingrad savaşı sırasında birçoğu demir haç ile ödüllendirilmiştir.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar