Hell in the Pacific – Cehennemde İki Adam – 1968 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

18 Aralık 1968 de vizyona girmiş olan bir ABD yapımı Dram filmidir. Reuben Bercovitch, Alexander Jacobs ve Eric Bercovici tarafından yazılmıştır. İngilizce ve Japoncaya çevrilmiştir. Yönetmenliğini John Boorman üstlenmiştir. Başrol oyuncuları aynı zamanda filminde tek oyuncuları olan Lee Marvin ve Toshiro Mifune’dir. Dağıtımını Cinerama’nın yaptığı film toplam 103 dakikadır.


hellinthepacific_dunya_savasi

Filmin bütçesi 4.15 milyon dolardır. Bu yüksek bütçeye ve harcamalara rağmen yeteri kadar hâsılat yapamamıştır ve firmaya kayıp verdirmiştir. Film İkinci Dünya Savaşı zamanında geçmektedir. İkinci Dünya Savaşı filmleri arasında farklılığa sahiptir. Toplumsal bir olayı veya savaşı değil, bizzat iki adamın hikâyesini anlatmaktadır. Filmde, tıpkı selefi  ‘None but the Brave’ gibi oldukça az diyalog geçmektedir.

Filmde, İkinci Dünya Savaşı’ndaki bir Amerikalı pilot ve Japon donanmasından bir asker Pasifik Okyanusunda bulunan bir adaya düşerler. Adada yaşam yoktur ve ıssızdır, yalnızca bu düşman uluslardan olan iki adam vardır. Birbirlerinden nefret etmektedirler ve sahip olduğu malzemeleri bile birbirlerine düşmanlık amacı güderek kullanmaktadırlar. Bu iki adam ıssız adada hayatta kalabilmek için, aralarında olan farklılıkları kabullenmeli, birlikte çalışmalı ve aralarındaki düşmanlığı unutmak zorundadırlar. Filmde diğer İkinci Dünya Savaşı filmlerinden içerik olarak farklı ve diğer filmlerde rastlamamız çokta muhtemel olmayan mesajlar vardır. Karşılıklı olarak birbirine saygı göstermek bu mesajların en önde gelenlerindendir.

Empati yapmak, affetmek, hataları veya kusurları görmezden gelmek ve karşınızdaki kişinin düşmanınız olmasına rağmen hala insani değerlerin var olduğunu kavrayabilmek bu filmin izleyicilerine verdiği önemli ve insani değerleri olan mesajlardır. İkinci Dünya Savaşı filmleri arasında dram içerikli, şiddet içerikli veya aşk konulu olan hatta komedi içerikli bile olan onlarca film vardır, fakat İkinci Dünya Savaşı filmi olan Hell in the Pacific tamamen insan psikolojisine ve ilişkilerine odaklanmış bir yapıttır.


Acaba savaş toplumlar arasından kişiler arasına da sıçrar mı? Birisi sırf Amerikalı diğeri de, sırf Japon olduğu için birbirlerine düşman olmaya değer mi? Bu ve bunun gibi sorular aklınıza takılıyorsa ve İkinci Dünya Savaşı filmlerine merakınız varsa Hell in the Pacific izlemeye değer bir filmdir.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar