Hazine Avcıları – The Monument Men İzledim…

2. Dünya savaşı filmlerine her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor bu da beni mutlu ediyor. Aslında konusu biraz farklı da olsa savaşın gerçek yüzünü her filmde biraz daha tanıma fırsatı buluyorum. Bugüne kadar Pasifik cephesi , İngiliz Savaşı , Normandiya , Stalingrad , Berlin kuşatması doğuda hindi çin gibi birçok 2.dünya savaşının büyük cephelerini anlatan çeşitli film izledim.

Farklı konulara hakimdi herbirisi. Ama bu film 2014 yapımı olan Hazine avcıları savaşın kan – mermi – silah – ölüm – katliyam gibi konularından çok kültürel mirasa nasıl sahip çıkıldığını ve 20 milyon insan kaybeden Rusların Ganimet birliği adında oluşturduğu birlik ile sanat eserleri yağmacılığı yaptığını gözler önüne seriyor.

Bir kere daha anladım ki demokrasi iyi birşey. Zaten Atatürk Türk milletinin kötülüğünü gerektirecek herhangi bir karar almamış zamanında. Amerikan başbakanı Roosevelt ve emir subayları sanat eserlerine yapılan saldırılardan yola çıkarak ödemeleri gerekecek olan çok büyük tazminatları düşünmeye başlamışlardır. Bu durumdan yola çıkan bilim adamı bir müfrezenin kurulması ve bu müfrezenin naziler tarafından yağmalanan el koyulan sanat eserlerini eski sahiplerine iade etmesini istemektedir. Ayrıca Amerikan askeri birlik komutanları ile de görüşecek olan bu müfrezenin askerleri savaş sırasında tarihi eserlere dikkat edilmesini dile getireceklerdir.

Oluşturulan Hazine Avcıları müfrezesi ilk olarak acemi eğitimi almak için İngiltereye hareket ederler. Ardından eğitimi tamamlayan 6 kişilik birlik Fransa’ya doğru yola çıkar. Burada birtakım çalışmalar yapan birliğe mensup askerler birtakım sanat eserlerini nazilerin elinden kurtarmaya başlar. Pariste bulunan bir müzedeki bütün tarihi eser tablolar , heykeller bir bir Nazi subayları tarafından Almanya’ya doğru götürülmektedir.

George Clooney;John Goodman;Jean Dujardin;Bob Balaban

Bu arada savaş iyice şiddetlenmiş Müttefik askerleri normandiya çıkarması ile kısa sürede Almanların Paris ve diğer Fransız şehirlerinden çıkmasına diğer tarafta ise Romaya kadar ilerleyerek iki cephede birden Alman askerlerinin çekilmesini sağlamıştır. Fakat Hitler’in emri ile Almanlar giderken herşeyi yanlarında götürmektedir. Müze vb. kültürel yapıların içini boşaltan Almanlar ayrıca kişisel sanat eserlerine de el koymaktadır. Genel olarak yahudilere ait olan ne varsa hemen hemen hepsine el koyan almanlar kamyonlar ve trenlerle bu eserleri Almanya’ya götürmektedir.

20643496

Savaşta 20 milyon kayıp veren Stalin ise Ganimet  Birliği isminde oluşturduğu birlik ile ele geçirilen bölgelerdeki tarihi sanat eserleri 20 milyon kaybın ardından teselli olması gereği ile Ruslar tarafından yağmalanmaktaydı. Bu duruma daha fazla sessiz kalmak istemeyen Amerika yetkilileri ödemek zorunda kalacakları büyük savaş tazminatlarını düşünerek bu birliğin elinden gelenin fazlasını vermesinin gerektiğini biliyordu. Yine de Hazine Avcıları birliğinde görevli askerlere “Unutmayın , hiçbir sanat eseri insan hayatından önemli değil önce hayatta kalmalısınız.” öğüdünü söylediler. Bu arada Paristeki müzeyi soyan Nazi subaylarından birtanesi Müttefiklerin Almanya sınırları içerisine girmesi ile kırsal alandaki evinde bulundu.

Fakat SS subayı değilde savaş zamanı seferberlik ile subay olduğunu söylüyordu. Evinde iki adet Hazine avcıları askeri ile birlikte akşam yemeği yediklerinde duvarlardaki yağlı boya tabloları askerlerin dikkatini çeker. İnatla SS subayı olmadığını söyleyen genç adamın masada 2 tane de çocuğu oturmaktadır. Birden Amerikan askeri “Hay Hitler” cümlesini söyler ve çocuklar yerlerinden fırlayarak ayağa kalkıp esas duruşa geçip Hay hitler der. bu durumda SS subayı olduğu anlaşılır. Vakit geçmeden tutuklanır. Adamın evinde birde şehirlerin isimleri kırmızı yuvarlar içine alınmış vaziyette bir harita bulunur. Bu harita saklanan sanat eserlerinin götürüldüğü şehirlerdir.

Bu şehirlere gidilir fakat hiçbir şey bulunmaz. Meğerse sanat eserleri bu yuvarlak içine alınan bütün şehirlerin ortak bir özelliğinde saklanmaktadır. Maden…

İzlenesi bir film olarak buldum. Çok fazla aksiyon vb. içerik aramamak lazım. Ama insanların neyin uğruna öldüğünü birkez daha anımsattı.

Fragman ;

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar