Hayat Güzeldir 1997 Yapımı 2.Dünya Savaşı Filmi

Savaş dönemi, zor yıllar.

Yahudi bir adamın hayat mücadelesi ile dolu harika bir dram – komedi filmi. Guido, bir kitap dükkanı kurmak ister. Bunun içinde bürokratik işlemleri gerçekleştirmesi gerekir. Fakat bunun yıllar süreceğini öğrenince amcasının çalıştığı otelde garson olarak işe başlar. Buraya geldiğinde tesadüfler eşliğinde tanıştığı genç ve yetenekli öğretmen dora onun hayat arkadaşı olacaktır. Savaşın henüz İtalya’ya ulaşmadığı Guido için mutlu günler gelir geçer. Birgün Guido, amcası ve oğlu toplama kampına giden bir trene bindirilmek üzere yola çıkarlar.

Dora öğrendiği gibi oğlu ve kocasını götüren trene binmek için askerler ile tartışır ve oda yahudi olmadığı halde toplama kampına götürülür. Burada ise onları bekleyen zorluklar ve toplama kampında büyümesi gereken bir çocuk ile başbaşalar. Filmin yönetmeni ve Guido rölünü üstlenen Roberto Benigni, filmde Ailesi için fedakarlık yapmaktan çekinmeyen ve zor şartlar altında oğluna hiç birşey yansıtmadan eğlenceli bir kamp hayatı yaşamasını sağlayan babayı izleyiciye yansıtmaktadır.

Filmde en etkilendiğimiz sahne ise, Alman askerlerin koğuşa gelip Almanca bilen var mı sorusuna evet diyerek, bunun bir oyun olduğunu italyanca olarak çevirmesi ve oğlunun yüzünü güldürmesi. Filmde içinize işleyecek o muhteşem soundtrack.

2. Dünya Savaşı Temalı Filmler için tıklayın. Yahudi Soykırımı hakkında yapılan filmler için tıklayın.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar