Google Adwords

Adwords

Google Adwords, Google tarafından sunulan reklam hizmetlerine verilen isimdir. Google kullanılarak yapılan aramalarda ilk 3 sırada bulunan ve sağ bölümdeki 8 sırada yer almayı sağlayan bir hizmettir. Ayrıca Google reklam ağında yani içerik ortaklarının sayfalarında bulunan ve onların belirlediği alanlarda ya da Google’ın arama ortaklarının arama sonuçlarının en üst kısmında yer alacak şekilde reklam verebilirsiniz.

Bu reklamlar Google’ın gelirinin %90’ını oluşturan bir harcama yapılmasını sağlıyor. Yani Google Adwords sisteminden faydalanan çok sayıda firma olduğunu düşünebilirsiniz. Bu yöntemin tercih edilmesinde ise sağladığı önemli avantajlar olması rol oynuyor. Reklamlarınız sadece belirlediğiniz anahtar kelimelerle arama yapmış olan kişilere gösteriliyor. Hatta belirlediğiniz dillerde, bazı coğrafi konumlarda yer alan IP adresleri kullanılarak arama yapıldığında ya da belli dilleri hedefleyerek reklam verme olanağınız bulunuyor. Üstelik bu reklamlar gösterilince ücret ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Tıklama başına para ödeniyor ve belirlediğiniz bütçeyi aşmayacak şekilde düzenlenebiliyor. Örneğin tıklama başına 10 kuruş ödüyorsanız ve 100 TL bütçe belirlemişseniz, 1000 tıklamaya ulaşıncaya kadar reklamınız gösterilmeye devam ediliyor, sonrasında kaldırılıyor. Ayrıca reklamlarınıza tıklayan kişiler hakkında verilere ulaşarak daha etkili reklam yapabilme yolunu tespit etme şansını da elde etmiş oluyorsunuz. Verdiğiniz reklamların içeriğini, biçimini istediğiniz zaman değiştirebilme özelliği sunulması da önemli avantajlar arasında bulunuyor.

Google Adwords sisteminden faydalanarak, reklam için ayırdığınız her kuruşun potansiyel müşteri olarak adlandırabileceğiniz doğru kitleye reklamlarınızın gösterilmesi için harcandığından emin olabiliyorsunuz.

Hakkında Bilgin

Yorumlar