Germany Pale Mother – 1980 Yapımı 2.Dünya Savaşı Filmi

Germany Pale Mother 1980 yılı yapımı 123 dakikalık, Berlin’de çekilmiş bir filmdir. Yazarlığını Helma Sanders ve Brahms’ın yaptığı filmde, yönetmen koltuğunda da yine Helma Sanders ve Brahms’ı görüyoruz. Başrollerini  Eva Mattes, Ernst jacobi ve Elisabeth Stapanek paylaşıyor.

germanypalemother_2dunyasavasi_filmleri

Film Nazi Almanyası  zamanından 2. Dünya Savaşı ve 1950’lere kadar olan bir dönemi anlatmaktadır.Film Anna’nın anlatısı şeklinde çekilmiştir. Lene  bir annedir ve Anna adındaki kızı ile bu dönemde hayatta kalma mücadelesi vermektedir.Genel bakışın dışında işlenmiş bir film ve seyrederken duygularınıza hâkim olmak, neredeyse mümkün olmayacak.

Bir kadının çocuğu ile hayatta kalma mücadelesini anlatırken, erkek egemen toplumun ve Nazi Almanya’sının acımasızlığını, tüm gerçekliği ile gözler önüne seriyor. Hayatta kalma mücadelesi sırasında, sadece açlık ve yoksullukla savaşmıyor, tecavüz ve saldırılarla başa  çıkmak zorunda.  Ne yazık ki bütün bunları yaşarken,  küçük kızı da yanındadır.

Geçmişin hikâyesini anlatırken, kişisel ve toplumsal hafızayı da günümüze taşıyan bu film, bir bakıma gerçekliği seyircilerine sunuyor.

Lene her ne kadar, güçlü ve korkusuz Alman kadınını temsil etmeye çalışsa da, aslında ortamın baskı ve eziyetleri altında, yok olup kalıyor. Filmde Alman askerinin elindeki köpek, Lene’ye saldırınca korkusuz görünmeye çalışan Lene için askerin yaptığı yorum, tam bir Alman kadını olmuştur. Fakat doğru olan bu muydu? İşte tartışılır bir bakış açısı.

Kızı Anna’nın gözünde de kahraman olan anne, kocası Hans savaştan döndüğünde, ne yazık ki kocasının sergilediği yaklaşım ve tutumla da yıkılıyor. Kocası Lene’deki duygusal karmaşa ve çöküşü, yine ona karşı kullanıyor, hatta onu ihanetle suçluyor.

Kızı Anna’nın gözü önünde tecavüze uğrayan Lene, bunu hiç kimse ile paylaşmadan başa çıkmaya çalışıyordu. Kocası tarafından gördüğü bu tutumla da, bir kez daha yıkılıyor.Lene’yi  intihara kadar sürükleyen bu ağır yaşam savaşı, izleyenleri çok derinden etkileyecek.İntihardan sonra, Lene ölmese de, artık savaşacak gücü yoktur.

Aslında filmde görülen en büyük ironi de buradadır Lene öğreniyor, Anna’nın dediği gibi, anne sessiz olmayı öğreneceksin, konuşacaksın kendi dilinde. Bu yaşadıkları ile Lene sessiz olmayı öğreniyor sanki.Oldukça dramatik olan ve Anna tarafından anlatılan film de, annesinin yaşadıkları ve çektiği acıların yanı sıra, Anna’nın acısını ve hesaplaşmalarını da konu alan bu film, bir anlamda otobiyografi özelliği de taşıyor.

Kimi yorumcular tarafından feminist bir anlatım taşıdığı söylenen PALE MOTHER, mutlaka izlenmesi gereken bir filmdir. 2. Dünya savaşı Alman yapımı 1980 filmdir.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar