Fury – Hiddet 2014 Yapımı 2.Dünya Savaşı Filmi

Fury filmi, 1945 yılının Nisan aylarında yani, İkinci Dünya Savaşı’nın son zamanlarında geçiyor. Komutan Collier, topçu Boyd Swan, yükleyici Grady Travis, şoför Trini Garcia ve yardımcı şoför Norman’dan oluşan bu ekibin, Üç yüz düşmanla karşılaştığı ve bütün zorluklara rağmen savaşmaya devam etmek zorunda kaldığı 24 saati konu alıyor.

fury_benim_evim_yenibirsey

Beş askerden oluşan küçük ekip, Fury isimli tanklarıyla, Almanya’da büyük savaşın ortasında kalır ve bu ekip bölgede kalan son birlik olur. Ekip az sayıda askerden oluşmasının yanı sıra cephane anlamında da aşırı derecede zor durumdadır. Ekibe komuta eden Çavuş Collier’in savaştaki son görevi, ekibini Nazi birliklerinin kuşatması altında olan bu bölgeden canlı bir şekilde çıkarabilmektir.

Yazarı ve yönetmeni David Ayer olan Fury filminde Çavuş Collier Brad Pitt, Boyd Swan Shia LaBeouf, Norman Ellison Logan Lerman, Trini Garcia Michael Peña ve Grady Travis ise Jon Bernthal tarafından canlandırılıyor. 2014 yılında yapılan bu filmin yapımı için 68 milyon dolar para harcanmış olup 205,500 milyon dolar hasılat toplanmıştır. 2014 yılının Ekim ayında Türkiye’de vizyona giren bu film Amerika’da yapılmıştır. Aksiyon, Savaş, Dram, Tarih gibi türlere sahip olan bu filmin başarısı giderek artıyor.

Filmdeki savaş sahneleri gerçekten çok iyi yapılmış ayrıca görüntü yönetmeninin hakkını vermek lazım efektler harika. Filmde diyaloglar ve oyunculukta çok gelişmiş bir şekilde. Filmi nefessiz izledim.  Oyuncular gerçekten iyi oynamış ve size gerektiğinde aksiyonu savaşı ve dramı hissettirebiliyorlar. Tankın mayına basıp bozulduğu sahneden sonraki olaylar da bile ekibin birbirine destek çıkıp son ana kadar savaşmaları gerçekten iyiydi. Fakat film Amerikanlara göre yapılmış yani gerçekliği tartışılır yine de film izlenmeye değer bir film.

Tank savaşı konulu bir film arıyorsanız mutlaka Fury‘i izleyin. Ayrıca 2. Dünya savaşı filmlerinden hoşlanıyorsanız, 2. Dünya Savaşı Filmleri Listesi‘ne göz atmanızda fayda var.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar