Fetiş

fetiş objeleri
fetiş objeleri

Fetiş kelimesi, sözlüklerdeki anlamı ile olağan üstü güçleri olduğuna inanılan canlı veya cansız varlıklara verilen isim olarak görünüyor. Aynı zamanda çok sevilen, tapılan ya da Marksistler tarafından tapınılan şeyleri ifade etmek için kullanılan sözcük olarak ifade ediliyor.

Ancak günümüzde sıklıkla kullanılan anlamı cinsellikle, cinsel fetişizm ile ilgili olarak görünüyor. Buna göre Fetişizm kelimesi, cansız bir objeye ya da vücudun normalde cinselliği çağrıştırmayan, cinsellikle ilgisi olamayan bir bölgesine cinsel arzu, erotik ilgi duyma olarak tarif edilebilir. Fetiş sözcüğü ise ilgi duyulan nesneyi ya da vücut bölgesini veya bu duyguyu ifade etmek amacıyla kullanılıyor. Kelimenin kaynağı ise ilk anlamı, sözlük anlamı olarak verilen anlamlara ve kelimelere dayanıyor. Yani cinsel bir duygu, cinsel tahrik uyandıran objeyi ya da vücudun herhangi bir bölgesini ifade etmek için kullanılsa da, tapılacak kadar sevilen bölge ya da nesne anlamına geliyor.

Cinsel fetişizm kavramı 19. Yüzyılın ikinci yarısında tanımlanmıştır. O dönemden sonra çeşitli araştırmacılar, psikologlar, psikiyatristler tarafından farklı kuramlar ortaya atılmış ya da cinsel fetişizm kavramını tanımlayan farklı ifadeler kullanılmıştır. Ama nasıl tanımlanırsa tanımlansın ya da sebebi ne olursa olsun bir realite olarak kabul edilmiştir. Çok bilinen, favori fetiş objeleri arasında kırbaç gibi nesneler bulunur. Vücut ve fetişzm denildiğinde ilk akla gelen bölgelerden bir tanesi ise ayaklardır.

Hakkında Bilgin

Yorumlar