Facebook’tan Para Kazanmak

Facebook, insanların sosyal olarak birbiriyle görüştüğü, konuştuğu, duygularını dile getiren paylaşımları yine arkadaş listesindeki kişilerle paylaştığı büyük bir platformdur. Türkiye’de Facebook kullanım oranı diğer sosyal medya sistemlerine nazaran daha fazladır. Çünkü kullanımı basit, amaç hemen ayırt edilebilir. Bu nedenle insanlar Facebook’a üye olarak diğer insanlarla iletişim kurmaktadır. Facebook aracılığı ile internetten para kazanabilirsiniz.

Böylesine etkileyici bir Pazar alanından para kazanmak gerçek anlamda mümkündür. Facebook’tan nasıl para kazanırız başlıklar halinde onlara değineceğim. Fakat sabırlı olmanızda fayda var aksi halde hiçbir gelir elde edemez ve elinizdekinden de olabilirsiniz.

Facebooktan Para Kazanmak

  • Sayfa yayıncılığı:

Gündemi takip edecek kadar boş vaktiniz varsa eğer, Facebook’tan sayfa kurarak işe başlayabilirsiniz. Kurduğunuz sayfanın hedef kitlesi ilerde kazanacağınız para için önemlidir.Reklam verenler, bu kitlelere ulaşmak için anket şirketlerine tonlarca para veriyor. Bu nedenle hedef kitlenizi iyi belirlemelisiniz. Yani bir Futbol sayfası ile Bayanlar için Güzellik sayfası aynı oranda talep görmeyeceği gibi aynı miktarda paralar da kazandırmaz.

İnsanlar Futbol’a haftada bir maça giderken para verir. Oda bağırıp çağırıp sitres atabilmek için. Fakat bayanlar her zaman güzel olmak zorundadırlar. Ayrıca bir futbol sayfasına reklam veren firmalar sınırlıdır. Futbol maçlarını yayınlayan yayıncı kuruluş kampanyalarını falan yayınlatmak isteyebilir, ama güzellik sayfasına birçok kozmetik firması, e-ticaret siteleri, güzellik blogları reklam verebilir.

200 Bin kişilik bir Facebook sayfası 1 reklamı 1 saat yayınlıyor ve karşılığında 10 TL kazanıyor. Günde 10 -20 arası reklam yayınladığını düşünürsek 100 ile 200 lira arası para kazanıyor. Bu rakam ayda 3000 ile 6000 lira arasına tekabül ediyor. Yapacağınız şey, Sponsorlu içeriği sayfada üyeleriniz ile paylaşmak. Hiçbir maliyeti olmayan bu yöntem ile Facebook’tan para kazanmak hiçte zor değil açıkçası.

  • Facebook uygulama Sahibi Olmak

Bu yöntemle para kazanan kişileri tanıyorum. Denemedim ve şuana kadar hiç yapmadım fakat yapan kişilerin kazandığı paralar gerçekten ciddi rakamlar. Hiçbir programlama ve yazılım dili bilmiyorsanız bu işi yapan kişiler internette mevcut. Aklınızdaki işi onlara vererek Facebook’tan para kazanabilirsiniz. Yaptıracağınız uygulama herhangi bir oyun uygulaması da olabilir, eğlence uygulaması da. Son günlerde çok revaçta olan test uygulamarını da deneyebilirsiniz. Hazır uygulama alacağınız birçok site de mevcut. Bu uygulamaların içerisine Bir reklam firması ile anlaşıp (tercihen Adsense) uygulama arayüzünde reklam yayınlayıp para kazanabilirsiniz. Burada kazanacağınız miktar uygulamanın popülaritesine ve reklama tıklama ve reklamı gösterme oranlarınızda doğru orantılıdır.

  • Facebook üzerinden Danışmanlık;

Facebook arkadaş listenizi yapabildiğiniz en iyi işe göre dizayn edin. Kurumsal bir kimlik edinmek için Facebook üzerinden bir sayfa da kurabilirsiniz. Çok iyi yaptığınız iş örneğin tema düzenleme işleri, çok ciddi paralar kazanabilirsiniz. WordPress kurulumunu 10 TL’den yapıyorlar internette. Siz de yine bu rakamlara bu işleri yapabilirsiniz. Ne kadar çok site sahibi ile etkileşimde olursanız günlük gelecek iş miktarıda o denli yüksek olur. İlerde Skype üzerinden hizmet verirsiniz. Müşteriler, yaptığınız işi beğenirlerse sürekli olarak sizinle çalışacaklardır. Örneğin geçenlerde 60 TL karşılığında domain ve hosting değiştirdim bir siteyi. Bu işlemi yapmam 10 dakika sürdü ama öğrenmek 2 yılımı aldı. Ya da tarımdan anlıyorsanız, Facebook üzerinde çiftçiler ile arkadaşlık geliştirip kendinize anladığını alanda çiftçilere para karşılığı danışmanlık yapabilirsiniz.

  • Profil Reklamcılığı;

Bu olayda birkaç senedir artık aktif olarak kullanılan bir yöntem. Ufak bir bölgede yaşıyorsunuz ve sevilen bir insansınız. Arkadaş listeniz o bölgenin kişilerinden oluşuyor. Bölgenizde faaliyet gösteren birçok firma reklam için sizi arayacak yada profilinizden yazacak. Sizin aracılığınız ile firmasının reklamını yapacak. Yada popüler bir kişisiniz ve binlerce takipçiniz var. Birçok ayakkabı firması, elbise firması size sponsor olacaktır.Bunun için firmaların facebook hesaplarına yazabilirsiniz.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar