Ev Alırken Gerekli Evraklar ve Tapu Masrafları

Allah’ıma şükürler olsun ki evimizi aldık ve ev alacak fakat masraf ve gerekli evraklardan haberdar olmayanlar için bir rehber hazırlamak istedim. Ev almayı düşünüyorsanız ve paranız hazırsa evi de bulduysanız yapmanız gerekenler adım adım burada.

Evin Vergi Borçları

Evin varsa vergi borçları ödenmeli, üzerinde haciz vb. işlemler varsa bu hacizler kaldırılmalıdır. Bu nedenle satış için sözleştiğiniz tarihten birgün önce tapunun fotokobisi ile Tapu’ya giderek evin üzerinde haciz olup olmadığını kontrol edin. Ardından belediyeye giderek evin üzerinde herhangi bir çevre ve emlak vergisi olup olmadığını kontrol edin.

Eğer herhangi bir aksaklık varsa satıcıya durumu izah edip biran önce bu aksaklıkların giderilmesini sağlayın. Eğer son güne bırakırsanız işleriniz birkaç gün sarkabilir. Tapu üzerinde bulunan bir haciz ve tedbir birkaç günde kalkabiliyor.

Rayiş Değeri

Belediyeye giderek rayiş değeri kağıdı çıkarın. Evin değeri bu kağıt üzerinde yazan miktardan ölçülmekte. Fakat ben devletimi kandırmam vergimi veririm diyorsanız satın aldığınız fiyatı satış esnasında bildirip o fiyat üzerinden vergisini ödeyebilirsiniz. Doğru anladınız Rayiş Değeri kağıdı devletin evin değerini ölçmek için kullandığı bir kağıt. Bu kağıtta yazan miktar baz alınarak %2’si alıcıdan %2’si satıcıdan olmak üzere evin değerinin %4’ü devlete vergi olarak verilir.

Yani 100 Bin TL’lik bir ev alacaksanız 4 Bin TL ziraat bankasına telefonunuza gelecek bilgiler ile ATM’den yatıracaksınız. Tek masraf bu değil diğeri aşağı kısımda.

1’er Adet Fotoğraf

Alıcı ve satıcıdan birer adet fotoğraf isteniyor. Son 6 ayda çekilmiş ve yüzünüzü net gösteren bir fotoğraf olmalı. Bu tapu sözleşmesine eklenerek satışın gerçekliğini belirtmekte kullanılıyor.

Deprem Sigortası Dask

Satın alınacak evin deprem sigortası yoksa mutlaka yaptırın. Bu arada bu sigortayı alıcı yaptırıyor. Tapu bilgileri bu sigorta yapılırken gerekli oluyor. Deprem bölgesinde değilseniz çok fazla bir masraf gitmiyor. Ben 60 TL’ye yaptırdım Konya’da.

Kimlik ve Tapu

Alıcı ve satıcının kimlik fotokopileri ile birlikte Tapunun aslını temin edin. Satış gününde Kimlik fotokopileri, tapunun aslı, deprem sigortası belgesi, birer fotoğraf, rayiş değeri kağıdı ile birlikte tapuya gidin ve başvurun. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra tapu müdürlüklerindeki yoğunluk durumuna bağlı olarak telefonunuza bir mesaj gelecek. Bu mesajda size bir randevu saati verilecek.

Ayrıca Yatırmanız gereken Harç ve matrahlarında bilgisi bu mesajda olacak. %4 evin değerinin yanı sıra 207 TL’lik bir kağıt masrafı bulunmaktadır. Bu mesaj geldikten ve verilen randevu saatinden önce bu parayı ATM üzerinden yatırın ve aldığınız dekontu saklayın.

Randevu saati geldiğinde Tapu müdürlüğünde olun ve imzalarınızı atın. Artık ev sizindir. Evi aldığınız miktardaki parayı satıcıya tapu bilgileri içeren bir banka hesabı üzerinden havale edin. Böylece paramı alamadım veremedim davasına maruz kalmamış olursunuz ve işinizi garantiye almış olursunuz.

Güle Güle Oturun

Henüz oturmak nasip olmadı bana ama inşallah siz güle güle oturursunuz. Çevre ve emlak vergilerinizi düzenli olarak ödemeye özen göstermeyi unutmayın. Hayırlı olsun!

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar

Kazım kardeşim kendi evinizi aldığınızı bu yazı ile öğrendim güle güle oturun, İnşallah yarın ziyaretinize geliyorum. Görüşmek dileği ile