Eşekler Hakkında Az Bilinen 10 Şey

Eşekler, insanlık tarihinde Atlarla birlikte en fazla adı geçen hayvanlardandır.  Fakat bu çok yakından tanıdığımız hayvan hakkında ne kadar şey biliyoruz ?

# Hafızaları Çok güçlüdür.

Bir eşek 25 yıl önce gördüğü bir başka eşeği kolayca tanıyabilir. Gördüklerini unutmazlar!

#Eşşek Değil Eşek.

Doğru yazımında en fazla hata olan kelimelerden biri yine eşektir. Eşşek olarak bilinir fakat doğrusu tek ş kullanılan yani eşek kelimesidir.

#Eşekler bağımsız düşünme yetisine sahiptir.

Bir eşek bağımsızca düşünür ve uygun olanı seçebilir.  Öyleki çok bilinen bir hikayeden kıssa alalım; Türkiye’de 1950’li yıllarda yol yapımında eşekler rol almıştır. Eşekler gideceği yere en kestirme yolu ve en fazla %7 eğimi terchi eder. Buda yol yapımı için muazzam bir ölçüttür.

#Oynamayı Severler

Yerde yuvarlanma onların en çok sevdiği oyundur ve bunu gerçekten çok severler.

#Pasaportları Bile var!

İngiltere hem atlara hemde eşeklere özel pasaport kullanmaktadır. Yani İngiltere’de yaşasanız ve bir eşeğiniz olsa onun pasaportu olmak zorunda.

#Vahşileri Hala Aramızda

5000 yıl önce evcilleştirilen ilk eşeği düşününce hala henüz evcilleştirilmemiş vahşi eşeklerin yaşadığını düşünmek açıkcası ürkütücü ama Meksika, Arizona, Nevada, Teksas ve Mississippi’de hala vahşi eşekler yaşamakta.

#Depresyondayım unutuldum Aldatıldım 🙂

Eşekler sosyal hayvanlardır ve yalnızlıktan nefret ederler. Yalnız kalan bir eşek kendini öldürebilir.

#Evde Hayvan Besliyor musunuz ? – Evet tatlı bir eşeğimiz var.

Amerika’da kedi, köpek, fare gibi hayvanların yanında evcil eşeklerde beslenmektedir.

# Şu Kangaldan gıcık kapıyorum!

Eşekler köpekgillerden nefret ederler. Bu nedenle koyun ve keçi sürüleri güden çobanların eşekleri vardır. Bunun sebebi olası bir kurt saldırısında hayvanın tepkime yaratması. Birde tabiki ulaşım aracı olarak kullanmak 🙂

#Kulakları Muhteşem

Bir eşek, normal şartlar altında 60 km ilerdeki bir başka eşeği duyabilir. Allah’ın verdiği muhteşem duyma yetisini en iyi kullanan hayvanlardandır. Tabi burda bir anafikir daha çıkarmak mümkün. Bir eşek 60 km uzaktan sadece eşeklerin duyabileceği sesi çıkarabilir. Bu da çok enteresan geldi bana 🙂

#Dünyanın En Güzel Gözleri

Buda bonus olsun hepimizin bildiği gibi dünyanın en güzel gözleri eşeklerdedir.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar