Er Ryan’ı Kurtarmak 1998 Yapımı 2.Dünya Savaşı Filmi

Üç oğlu İkinci Dünya Savaşı’nda ölen bir annenin tek isteği 4. oğlunun güvenli bir şekilde eve geri dönebilmesidir. Başkandan gelen bir emir ile bu isteğinin gerçekleşmesi hususunda bir ekip yollanır. Yüzbaşı Miller, Çavuş Horvath, Er Reiben, Sıhhiye Wade, Er Jackson, Onbaşı Upham, Er Caparzo ve Er Mellish’ den oluşan bu 8 kişilik ekip ile 4. oğul olan Er Ryan’ı bulup evine sağ salim bir şekilde döndürmeye çalışırlar. Fakat bu sırada bir adamın hayatı için 8 adamın hayatının riske atılmasını sorgularlar.

erryan_kurtarmak_2dunyasavasifilmleri_yenibirsey

Yüzbaşı Miller rolünde Tom Hanks, Çavuş Horvath rolünde Tom Sizemore, Er Reiben rolünde Edward Burns, Er Jackson rolünde Barry Pepper, Er Mellish rolünde Adam Goldberg, Er Caparzo rolünde Vin Diesel, Sıhhiye Wade rolünde Giovanni Ribisi, Onbaşı Upham rolünde Jeremy Davies, Er Ryan rolünde ise Matt Damon oynuyor. Yönetmeni ve yapımcısı Steven Spielberg olan bu büyüleyici filmin yapımı için 70 milyon dolar harcanmış olup, 481.840.909 dolar hasılat toplanmıştır. 24 Temmuz 1998 yılında çıkış yapan bu filmin senaristi Robert Rodat.

Öncelikle, savaş sahneleri çok kaliteliydi. Çekimleri ve ses efektleri sayesinde kendinizi adeta savaşın içinde gibi hissediyorsunuz. Filmdeki yerler özenli bir şekilde seçilmiş ve zekice tasarlanmış, savaşın aslında televizyonlarda gördüğümüz veya oyunlarda oynadığımız kadar ayrıcalıklı ve zevkli olmadığını bu filmde de bir kez daha tadıyoruz. Film’in başlangıcından bitişine kadar askerlerin savaş anındaki psikolojilerini ekrana en iyi biçimde yansıtılmış. Çevirmen gencin, Alman askeriyle oturup sohbet ettiği sahne ayrıca askerin kaskına kurşun isabet edip o şaşkınlıkla kaskını çıkardığı sahne bence çok etkileyiciydi. Bu filmi bu zamana kadar izlememiş olmam beni gerçekten üzdü.

Er Ryan’ı Kurtarmak benzeri filmler arıyorsanız 2. Dünya Savaşı Filmleri Listesine göz atmanızda fayda var.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar