En Kaliteli 20 Western(Vahşi Batı) Filmi

Mutlaka izlemeniz gereken filmlerden derlediğimiz 20 en çok IMDB puanına sahip western filmi. Vahşi batı filmlerini seviyorsanız bu listemizi kaçırmamanızda fayda var.

20# Tombstone 1993 Yapımı

Film 1881 ve 1882 yıllarında ABD’nin batısında yaşanmış birtakım tarihi olaylara dayanmaktadır. Kanun koruyucu olarak yıllarca görev yaptıktan sonra kendilerini emekliye ayıran silahşör Wyatt Earp (Kurt Russell) ve iki kardeşi (Sam Elliott ve Bill Paxton) aileleri ile birlikte kendilerine yeni bir hayat kurmak için geldikleri Arizona’nın “Tombstone” kasabasında kendileri gibi silahşör olan eski dostları Doc Holliday (Val Kilmer) ‘le karşılaşırlar.

Sakin bir hayat umarlarken burada da karşılarına çıkan kanunsuzlarla çarpışmak zorunda kalırlar. Kasabanın ismi olan “Tombstone ” aynı zamanda mezar taşı anlamına da gelmektedir.

7,8/10 – http://www.imdb.com/title/tt0108358/

19# The Hateful Eight 2015 Yapımı

Film İç Savaş sonrası Wyoming’de kar fırtınası sırasında posta arabasıyla dağdan geçerken sığınak arayan 8 yabancı etrafında dönüyor. Filmin gelişimi Tarantino tarafından Kasım 2013’de açıklandı. Ancak Ocak 2014’de senaryo bir şekilde sızdırıldı ve Tarantino filmi iptal etmeye karar verdi. Sonra da senaryoyu halka açık bir şekilde yayınladı. Çekimler Telluride, Colorado yakınlarında 8 Aralık 2014 tarihinde başladı. Film 25 Aralık 2015’de sınırlı yayınla sadece 70 mm. film boyutunda yayınlanmak üzere ayarlandı. Dijital sinemalardaki yerini ise 30 Aralık 2015’de aldı.

7,8/10 – http://www.imdb.com/title/tt3460252/

18# Cehennem Dönüsü 1939 Yapımı

Sıradan bir posta arabası yolculuğu,başlarında ünlü Geronimo ‘nun olduğu kızılderilerin saldırısı başlayınca kabusa dönüşür.Ağzına kadar dolu olan posta arabasında ayyaş bir doktor,iki kadın yolcu, müşterilerinin parasını zimmetine geçirmiş bir banker ve Ringo Kid (John Wayne) vardır.

7,9/10 – http://www.imdb.com/title/tt0031971/

17# Büyük Ülke 1958 Yapımı

Yeni Bir İngiliz, Vahşi Batı’ya gelir ve burada değerli bir arazi üzerinde iki aile arasındaki çatışmaya karışır.

7,9/10 – http://www.imdb.com/title/tt0051411/

16# Kanunsuz Josey Wales 1976 Yapımı

Filmde, iç savaşın sona ermesinin ardından çitfçilik yapan Josey Wales’in, kanunsuz bir grup tarafından çiftliğinin talan edilmesi ve ailesinin öldürülmesi ile birlikte kabaran intikam alma duygusu ve yaşadığı olaylar anlatılmaktadır.

7,9/10 – http://www.imdb.com/title/tt0075029/

15# Kahraman serif 1952 Yapımı

Uzunca bir zamandan beri New Mexico eyaletinin küçük kasabası Hadleyville’in şerifi olan Will Kane (Gary Cooper) emekli olarak görevini devretmeyi, nişanlısı Amy (Grace Kelly) ile evlenip başka bir kasabaya yerleşmeyi ve orada yeni bir hayata başlamayı planlamaktadır. Aynı zamanda görevindeki son gün olan düğün gününde kasabaya gelen bir haberci, yıllar önce yakalayıp idama mahkûm ettirdiği Frank Miller (Ian MacDonald) adlı bir suçlunun afla serbest bırakıldığını ve öğlen treniyle kasabaya geleceğini bildirir. Kasabadaki herkes gibi Will de haydutun intikam almak için geldiğini bilmektedir. Will etrafındakilerin telkinlerine rağmen kasabayı terk edip kaçmaya yanaşmaz, balayına çıkmaktan vazgeçer ve yıldızını tekrar takarak haydutlarla yüzleşmeye karar verir.

Görevi teslim edeceği yeni şerif henüz kasabaya gelmemiştir. Şerif yardımcısı Harvey Pell (Lloyd Bridges) korkusundan istifa eder, eski kanun adamı Martin Howe (Lon Chaney Jr.) silah kullanamayacak kadar yaşlı ve hastadır. Kasabada kimse ona yardım etmeye yanaşmaz, tamamen yalnız kalmıştır. Sadece eski sevgilisi Helen Ramírez (Katy Jurado) ona destek çıkar ama yapabileceği fazla bir şey yoktur. Yeni evlendiği karısı bile dini inançlarını ileri sürerek ona sırt çevirir ve kendisiyle gelmediği takdirde yalnız başına öğlen trenine binip onu terk edeceğini söyler. Yapayalnız kalan Will Kane, haydut Frank Miller ve onu istasyonda karşılayan üç çete üyesiyle (birisi Lee Van Cleef) birden hesaplaşmak üzere yavaş yavaş kasabanın meydanına doğru yürür. Saat 12’yi gösterdiğinde Will meydanda karşılaştığı dört hayduttan ikisini vurur, kendi de yaralanır.

Silah sesleri Helen ve Amy’nin içinde oldukları hareket etmek üzere olan trenden duyulur. Amy kocasının hayatını dini inançlarına üstün tutarak trenden iner, onun yanına gider ve üçüncü silahşörü sırtından vurarak öldürür ama kendisi de Miller tarafından rehin alınır. Amy, Miller’ın yüzünü tırnaklayarak bir an için elinden kurtulunca Will, Miller’ı öldürür. Her şey bittikten sonra yavaş yavaş meydanda toplanan korkak kasaba ahalisinin önünde Şerif Will yıldızını çıkartarak onları aşağılayan bir tavırla yere fırlatır ve karısıyla birlikte kasabayı terk ederler.

8/10 – http://www.imdb.com/title/tt0044706/

14#  Vahşi Belde 1969 Yapımı

Yasadışı şekilde yaşayan bir grup suçlu Vahşi Batının en büyük ödüllü suçlularını arıyor.

8/10 – http://www.imdb.com/title/tt0065214/

13# Kahramanlar Şehri 1959 Yapımı

1860’larda Texas’ta bir kasaba şerifi (John Wayne) bölgenin güçlü adamının kardeşini cinayetten tutuklar. Tutukluyu kurtarmak için kasabayı ablukaya alan kalabalığa karşı yanında kendisine yardım edecek sadece birkaç kişi vardır; bir alkolik (Dean Martin), yaşlı ve sakat bir şerif yardımcısı (Walter Brennan) ve bir kadın (Angie Dickinson).

8/10 – http://www.imdb.com/title/tt0053221/

12# Çöl Aslanı 1956 Yapımı

Eski bir Konferederasyon askeri olan Ethan Edwards (John Wayne) Amerikan İç Savaşı’ndan döner ve erkek kardeşinin Texas sınır yerleşim bölgesindeki evine gelir. Ancak yıl 1868’dir ve Amerikan İç Savaşı biteli 3 yıl olmuştur. Üzerinde hala Güneylilerin üniformasını ve silahlarını taşıyan Ethan’ın bu süre içinde ne yaptığı çok açık değildir. Kendisinden başka kimseye güvenmeyen ve yalnızlığı seven bir insan olan Ethan örflerini ve dillerini çok iyi bildiği Kızılderililere karşı içinde büyük bir nefret beslemektedir. Uzun süre aynı yerde kalamayan Ethan bir ara Texas Muhafızları’nın oluşturduğu geçici bir birliğe katılarak Komançilerin peşine düşer. Döndüğünde ise Kızılderililerin eve baskın yapıp kardeşini ve karısını öldürerek iki yeğenini kaçırmış olduklarını görür.

Kaçırılan kızlardan Debbie (Natalie Wood)’nin hala hayatta olduğunu öğrenen Ethan, kardeşinin evlat edinmiş olduğu yarı Kızılderili Martin Pawley (Jeffrey Hunter)’le birlikte saplantılı bir kararlılıkla yeğeni ve onu kaçıran Komançi şefinin (Henry Brandon) peşine düşer. Beş yıl boyunca Bütün Batı Amerika’yı baştan başa bıkmadan yılmadan dolaşırlar. Martin’in amacı üvey kızkardeşini sağ salim eve getirmekken, kalbi Kızılderili nefreti ile dolu Ethan’ın amacı o kadar belirgin değildir. Uzun bir süre Kızılderililerin arasında kalmış bir beyazın saflığını muhafaza edemeyeceğini, onun da artık bir Kızılderili sayılması gerektiğini düşünür. Bu bağlamda yeğenini bulduğunda onu kurtaracak mıdır yoksa öldürecek midir? Sonunda Ethan, Martin ve beraberlerindeki Texas Muhafızları Debbie’yi bulurlar. Martin Kızılderili şefini öldürür, Ethan da kafa derisini yüzer. Martin, Ethan’ın Debbie’yi öldürmesine engel olmak niyetindedir. Ama buna gerek kalmaz, aklı başına gelen Ethan ailesinden arta kalan son bağı da kesip atmak istemez ve Debbie’yi öldürmek yerine tıpkı çocukken yaptığı gibi onu kucağına alıp havaya kaldırır ve artık emniyette olan Debbie’yi arkadaşlarına bırakarak yürür gider.

8/10 – http://www.imdb.com/title/tt0049730/

11# Bir Avuç Dolar 1964 Yapımı

Bir Avuç Dolar filmi başrolünü Clint Eastwood’un oynadığı1964 yapımı western tarzı bir filmdir. Birkaç Dolar İçin (1965) ve İyi, Kötü ve Çirkin (1966) filmlerinin takip ettiği, kısaca Dolar Üçlemesi olarak bilinen serinin ilk filmidir. Akira Kurosawa’nın 1961 yapımı Yojimbo filminden ilham alınarak çekildiği söylenir. Her filmde Clint Eastwood’un oynadığı karaktere farklı isimler verilir. Üç film de İspanya’nın Almeria bölgesinde çekilmiştir.

8/10 – http://www.imdb.com/title/tt0058461/

10# Kurtlarla Dans 1990 Yapımı

John Dunbar Amerikan İç Savaşı’nın hakkı verilmiş kahramanlarından biridir. 1865 yılında batının unutulmuş ve terk edimiş bir karakoluna atanır. Bu görev onun için oldukça heyecan vericidir. Görevi ise buraya getirilecek olan askerleri beklemektir. Dunbar, burada geçirdiği günlerin keyfini sürerken yeni tanıştığı Lakota Siularıyla yakınlaşmaya başlar. Gün geçtikçe sadece barışı düşünen bu Kızıderilileri daha da yakından tanıyarak onlarla arkadaş olur. Bir süre sonra artık onlardan biri olduğunu kabullenmeye başlayacaktır. Kevin Costner, ilk yönetmenlik denemesinde az görülen bir başarıya imza atarak 12 dalda aday olduğu Oscar ödüllerini, en önemlileri de dahil olmak üzere kazanmıştı.

8/10 – http://www.imdb.com/title/tt0099348/

9# Diriliş 2015

1823 yılında kürk avcısı Hugh Glass (Di Caprio) sefer aramasında iken sonradan Dakota Territory olacak olan yerde ayılar tarafından vahşice saldırıya uğrar ve yaralanır. Yoldaşlarından John Fitzgerald (Hardy) Glass’ın genç yarı Kızılderili oğlunu öldürürken kendisini de soyar ve ölüme terk eder. Fakat Glass hayatta kalır ve kağnı ile 200 mil kadar gidip kendisine ihanet edeni bulmak ve oğlunun intikamını almak için arayışta bulunur.

8/10 – http://www.imdb.com/title/tt1663202/

8# Kahramanin Sonu 1962 Yapımı

Senatör Ranse Stoddard, Vahşi Batı’da bulunan Shinbone şehrine, arkadaşı Tom Doniphon’un cenazesi için geri döner. Shinbone’da senatörün ne yaptığını merak eden bir gazeteciye, kariyerinin ‘’Liberty Valance’ı vuran adam’’ olarak nasıl başladığını anlatır. Silahların hukuk kurallarının yerine geçtiği Shinbone’a, Batı’ya kanunu getirme amacı bulunan bir avukat olarak gelir. Bir posta arabası kanundışı şekilde zaptedildiğinde Ranse, Liberty Valance tarafından vahşice dövülür. Ranse, Valance’ı adalete getirmenin bir yolunu bulmaya çalışırken Shinbone halkına okuma yazma da öğretir. Sonunda bir silah alarak Valance’ın karşısına dikilir. The Man Who Shot Liberty Valance; kültür, tarih ve estetik anlamda önemli olmasıyla 2007 yılında Ulusal Film Dairesi tarafından korunmaya alınmıştır.

8.1/10 – http://www.imdb.com/title/tt0056217/

7# Sonsuz Ölüm 1969 Yapımı

Tarihte gerçekten yaşamış olan banka ve tren soyguncusu Butch Cassidy (Paul Newman) ve ortağı The Sundance Kid’in (Robert Redford) 20. yüzyıl’ın hemen başında vahşi batıda ve Bolivya topraklarında geçen maceraları anlatılmaktadır. Film tarihi gerçeklere fazla bağlı kalmamış, uzak batının bu efsanevi suç ikonlarını günümüz seyircisine sevimli ve sempatik göstermiştir.

8.1/10 – http://www.imdb.com/title/tt0064115/

6# Affedilmeyen 1992 Yapımı

Eskiden acımasız, çılgın bir katil olan William Munny, eşinin vefatından sonra artık tüm zamanını küçük barakasında çocuklarına bakarak geçirmektedir. Ta ki, The Schofield Kid ismindeki genç onu ziyarete gelene kadar.. Big Whiskey kasabasındaki fahişelerin koydugu ödülün haberini genç adamdan alan Munny ilk başta bu teklifi kabul etmez ama daha sonra fikrini değiştirecektir.

8.2 / 10 – http://www.imdb.com/title/tt0105695/

5# Altın Hazineleri 1948 Yapımı

İşsiz 2 Amerika’lı gencin Meksika’da iş araması ve tanıştıkları eski bir madenciyi ikna ederek  Sierra Madre Dağları’nda altın arama hikayesine sahip güzel bir Western Filmidir.

8.3/10 – http://www.imdb.com/title/tt0040897/

4# Birkaç Dolar Için 1965 Yapımı

Douglos Mortimer (Lee Van Cleef) ve Monco (Clint Eastwood) bir ödül avcılarıdır. Sürekli şerifin astığı ilanlardaki suçluları yakalar ve başlarına konan ödülleri alırlar. Bir gün Indio (Gian Maria Volontè) hapishaneden kaçar ve başına 10.000 dolar ödül konur. İkisi de bu suçlunun peşine düşerler. Bu arada Albay Douglas’ın asıl istediği para değil intikamdır.

Filmin sonunda Albay ve Monco ortak olup Indio ve bütün adamlarıyla yüzleşirler. Ya kazanacaklardır ya da öleceklerdir.

8.3/10 – http://www.imdb.com/title/tt0059578/

3# Zincirsiz 2012 Yapımı

Alman bir ödül avcısı yardımıyla serbest kalan köle, eşini acımasız Mississippi bölgesinde bulunan arazi sahibinden kurtarmak için yola çıkıyor.

8.4/10 – http://www.imdb.com/title/tt1853728/

2# Batıda Kan Var 1968 Yapımı

Armonika ile gizemli bir yabancı, demiryolu için çalışan acımasız bir suikastçıdan güzel bir hanımı korumak için kötü şöhretli suçlular ile güçlerini birleştiriyor.

8.5/10 – http://www.imdb.com/title/tt0064116/

1# İyi, Kötü ve Çirkin 1966 Yapımı

Tuco (çirkin), üzerine ödül konulmuş bir kanun kaçağıdır. Keskin nişancı Blondie (iyi) adlı kovboyla işbirliği yaparak kasabaları dolaşmaktadırlar. Tuco’yu kanun adamlarına teslim eden Blondie, ödülü alıp Tuco’yu asılmaktan son anda kurtarmaktadır. Bir kasabada işlerin ters gitmesi üzerine ortaklıkları bozulur.

Melekgöz (kötü) lakaplı Sentenza ise Bill Carson adında büyük miktarda altını ele geçirmiş eski bir askerin izini sürmektedir. Tuco’nun çölde Blondie’yi öldürmek üzere olduğu bir anda Bill Carson’la karşılaşmaları tüm planları değiştirir. Carson, altınları İç Savaş’ın hareketli olduğu bir cephede mezarlığa saklamıştır. Ancak Tuco mezarlığın yerini, Blondie ise mezarın adını öğrenebilmiştir. Mecburen işbirliğine tekrar dönen ikili altınları aramaya koyulur. Sonunda üçünün yolu altınların olduğu yerde birleşir.

8.9/10 – http://www.imdb.com/title/tt0060196/

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar