En güzel Hint Filmleri Listesi

Bollywood artık sözlüklerde yerini sağlamlaştırdı. Her sene Hollywooddan daha fazla izlenme oranlarına ulaşan filmlerde çıkartmayı başarıyorlar. Bende bugüne kadar izlediğim ve etkisinde uzun süre kaldığım birtakım hint filmini sizlerle paylaşmak istedim.

Listeye yeni başladım izleyipte önerdiğiniz Hint filmlerini yorum aracılığı ile bana ulaştırırsanız izleyip listeme ekleyebilirim. İzleyip de yazmadığım birçok film var bu filmleride en yakın zamanda listemize ekleyeceğim. Ayrıca yeni filmler çıktıkça listemide güncel tutmaya çalışacağım. Listenin sonlarına doğru bazı filmlerde sadece resim vardır bunlar çevremdeki dostlarım tarafından önerilen filmler henüz izlemedim.

1-) My Name Is Khan – 2010 Yapımı

mynameiskhan_hint_filmleri_suskunserseri

Bu film belkide insanlığa en iyi örnek olacak yapıtlarından birtanesi. King Khan’ın başrolünde oynadığı ve Amerika’ya yapılan 11 Eylül saldırısından sonra bir müslümanın hayatının nasıl değiştiğini anlatıyor. Filmde aspergen sendromu bulunan ve müslüman birinin hindu bir kadına aşkını saldırı sonrası değişen hayatlarını ve Amerikan başkanına terörist olmadığını anlatmaya çalışan bir Amerikan vatandaşının hazin hikayesini bulabilirsiniz.

Bu filmde beni en etkileyen sahneden de bahsetmek istiyorum.Khan’ın çocukluğuna dönüp annesinin deftere çizdiği çizgi adamlar ile iyiliği, kötülüğü anlattığı sahne.

Annemin dersi hiçbir okulda öğretilmezdi.

İki adam, biri müslüman diğeri hindu. Birinin elinde sopa diğerinin elinde ise gül var. Bunların hangisi müslüman hangisi hindu ?

Khan elinde gül olanı müslüman olarak seçer ve annesi derki hayır oğlum, hangisinin olduğunu bilemeyiz.

Bu dünyada insanları dine, rengine göre ayıramayız. İki türlü insan vardır iyi insan kötü insan.

IMDB:http://www.imdb.com/title/tt1188996/

2-) Her Çocuk Özeldir – 2007 Yapımı

hercocukozeldir_hint_filmleri_suskunserseri

Aamir Khan’ın oyunculuğunu en beğendiğim filmlerden birtanesidir. Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan bir çocuğun ailesi ve arkadaşları tarafından tembel olarak gözükmesi ve dışlanmasını anlatan gerçekten mükemmel ötesi bir hikayesi vardır. Yatılı okula verilen çocuğun resim öğretmeni tarafından keşfedilen yeteneği ile aslında öğretmenin zamanında geçirdiği bu rahatsızlığın aynısının çocukta da olması ve kendi gibi harika bir hayal dünyası barındıran bu çocuğun yeteneğini gün yüzüne çıkartarak onun ne kadar özel bir çocuk olduğunu kanıtlama mücadelesi. Mutlaka izleyin.

Arama sonuçlarında bulamaz iseniz diğer ismi Yerdeki Yıldızlar olarak aratın.Bu filmi izlerken eminim sizinde hoşunuza gidecek;

Hayatın Amacını, Mutlu olduğun yerde ara..

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0986264/

3-) Ghajini – 2008 Yapımı

ghajini_hintfilmleri_suskunserseri

Vücudunun her yerinde dövme bulunan bir adam ve bu adam her 15 dakikada tüm bildiklerini unutmakta. Yaşadığı 15 dakika boyunca çeşitli notlar alarak ve anılarını fotoğraflar yardımıyla yaşatmaya çalışan ve intikamını almak için bütün bu zorluklara rağmen yaptığı kısa planlarla sonuca ulaşmayı başaran bir adamın hikayesi. Bu Hint filmlerindeki hikayeler gerçekten de bambaşka..

Dün bütün gece konuyu düşündüm. Saat bire kadar seni seviyordum. Saat iki de neden olmasın dedim. Sabah saat üçte acaba çok mu acele ediyorum dedim. Saat dörtte şimdi yapmazsam ne zaman yaparım diye düşündüm. Kararımı ise sabah saat beşe doğru verdim. Hadi yapalım. Seni seviyorum.

IMDB:http://www.imdb.com/title/tt1166100/

4-) 3 idiots –  2009 Yapımı

3aptal_hint_filmi_suskunserseri

3 Aptal filmi mühendis olmak isteyen üç farklı hayattan gelmiş aynı oda da kaderleri birleşen ve çok iyi arkadaş olan üç gencin hikayesi. Eğitim sisteminin kötülüğü ve okulun dekanının acımasızlığına rağmen mücadeleyi bırakmayan arkadaşlar. İçlerinden birisi diğerlerinin kaderini değiştiriyor.

Film Hakkında Detaylı Bilgi: “3 Idiots – 2009 Yapımı Hint Filmi

5-) Sholay 1975 Yapımı Hint Filmi

sholay-1975yapimi_hintfilmi-suskunserseri

5 Yıl boyunca sinemalarda kapalı gişe oynamış 1975 yapımı ve imdb’nin en iyi Hindistan filmleri listesinde başrolde olan harika bir film. Konusu ise Emekli polis Thakur Baldev Singh küçük Ramgarh köyüne korku salan bir haydut çetesinin lideri olan Gabbar Singh’i yakalamak için Jaidev ve Veeru isimli iki mahkumla anlaşır. Gabbar Thakur’un tüm ailesini öldürür ve kollarını kestirir. Kendi başına intikam alamayan Thakur Baldev Singh Veeru ve Jaidev’i görevlendirir. İkili Gabbar Singh’i canlı yakalamayı ve onu Baldev Singh’e teslim etmeyi kabul eder. Ancak işler planlandığı gibi gitmez. Veeru yerli at arabası sürücüsü Basanti’ye aşık olur. Jai de Baldev Singh’in dul gelini Radha’dan hoşlanmaktadır. İşleri daha da kötüleştiren Gabbar’ın Jai ile Veeru’yu öldürmeye yemin edip Basanti’yi rehin alması olur. Ancak Jaidev ve Veeru o kadar zekidir ki hiçbir haydut onları yenemeyecektir.

Film Türkçe Dublaj değildir birçok Hint filmi gibi  Alt yazılıdır.

IMDB : http://www.imdb.com/title/tt0073707/

6-) Barfi – Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur.

barfi_eniyihintfilmleri-suskunserseri_kapak

Aşk belkide bugüne kadar hiç böyle anlamlı yansıtılmamıştır. Sağır ve dilsiz olan Barfi herşeye rağmen hayat dolu bir gençtir. Şehre yeni taşınan ve çok yakında evlenecek olan kıza aşık olmuştur. Kızın ailesi ise kızlarının Barfi ile görüşmelerini engeller ve onu Barfiden uzaklaştırır. Barfi yıkılır fakat yine de hayat dolu yaşamından vazgeçmez. Otistik hastası bir kıza aşık olur daha sonra. Onu kaçırıp evine götürür. Fakat bulurlar onu ve ait olduğu yere götürmek isterler. Bu arada ilk aşkı olaya dahil olur fakat Barfi otistik hastası kızı seçer.

Film toplumdaki sosyal sınıflar hakkında aslında görmezden geldiğimiz herşeyi bize yansıtıyor. İsminde de geçtiği gibi Aşkın Dili yoktur !

IMDB : http://www.imdb.com/title/tt2082197/

7-) Vatan Biz İnsanlar 2004 Yapımı Hint Filmi

vatan_bizinsanlar_gitavemohan

Hindistan’daki Kast sistemine karşı en anlamlı filmlerden birtanesidir. Kral khan olarak da bilinen Shah Rukh Khan’ın başrolde oynadığı, Amerika’daki yaşamını aşkı ve sevgisi için terk eden başarılı bir bilim insanının memleketinde var olan kast sistemine karşı yaptığı büyük eleştirileri anlatıyor. Müzikal tadındaki Vatan Biz İnsanlar filminin konusunu merak edenler için işte yazım;

Vatan Biz İnsanlar 2004 Yapımı Hint Filmi

8-)Milyoner 2008 Yapımı Hint Filmi

milyoner_hint_filmi

Bir insan ne kadar şanslı olabilir. Yada ne kadar şanssız olabilir. Peki şansızlık olarak düşündüklerimizin aslında birer şans olduğunu düşünebilir miyiz ?. Şanssızlık olarak başımıza gelenlerin hayatımızın fırsatında şansa dönüşebileceği hiç aklımıza gelir mi ?. Dev Patel’in başrolde oynadığı milyoner filmi tamda bunun üzerin kurulmuş. Hindistan’ın Mumbai şehrinde ki genç bir adam olan Jamal malik kim milyoner olmak ister yarışmasına hayatinin aşkını bulmak için katılmıştır. Ama sinirlari zorladigi bu yarismada sunucu ve polisin suphelenmesi uzerine gozaltina alinir. Sucsuzlugunu kannitlamak icin hayatini anlatmaya başlar. Aslında her sorunun cevabı hayatının bir döneminde başına gelen olaylarla kesişir.

IMDB : http://www.imdb.com/title/tt1010048/

9-) Sarıya Boya Rang De Basanti 2006 Yapımı

sariya-boya

1920 li yillarda Ingilizlerin hindistani isgal etmesine tepki gosteren bir grup gencin bir ingiliz subayi etkilemesi. Ingiliz subay yasadiklarini günlüğüne yazar. Subayin torunu olan SUE o gunleri anlatan bir belgesel cekmek icin hindistana gider. Orda kendisine SONIA adinda bi hintli yardimci olacaktir. Delhi universtesinde oyuncu arayisina baslarlar.

Filmin Hikayesinin Tamamı için +

10-) A Wednesday Çarşamba

Naseeruddin Shah in a still from the movie _A Wednesday_ shown to user
Naseeruddin Shah in a still from the movie _A Wednesday_ shown to user

Film Hindistan’a gelen El Kaide örgütünün trenlere koydukları bombalarla masum sivilleri öldürmesini protesto eden yaşlı bir adamın birkaç haftada öğrendiği bomba rastgele seçtiği teröristleri ortadan kaldırmasını anlatıyor.Film ayrıca Hindistan polis teşkilatını da aşırı derecede eleştirmekte.

Film hakkında Detaylar +

11-)Kahaani

khaani_suskunserseri

2012 yapımı Dram, Gizem ve Gerilim Yüklü bir Hint Filmi

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1821480/

12-) Ghandi

gandhi_suskunserseri

Hindistan’ın Liderinin hayatını en güzel anlatan yapıtlardan biri. 1982 yapımı film, otobiyografi, dram ve tarih temalarıyla dikkat çekiyor.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0083987/

13-)Fanaa

faana_suskunserseri

Kör bir kadının çapkın bir adama olan aşkı. 2006 yapımı Dram, Romantik ve Gerilim temalı Aamir Khan ve My Name is Khan’ın Mandirasından güzel bir hikaye..

IMDB : http://www.imdb.com/title/tt0439662/

14-)Veer – Zaara

veerzaara_suskunserseri

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0420332

15-)DHOOM 3

doom3

Babalarının bankaya olan borcunu ödeyememesi ve sirki ellerinden almak istemesini önlemek için düzenlenen gösteride banka görevleri sirki kapatmaya diretince intiharla sonuçlanan olay bankayı sürekli soyarak kardeşlerin aldığı intikamla son buluyor. Polisiye, aksiyon ve aşk üçlüsünü bir filmde bulmak isteyenlere…

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1833673/

16-) Pi’nin Yaşamı

pininyasami_suskunserseri

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0454876/

17-Peekay

enguzelhintfilmleri_pk

Peekay(hindistanda cok icki icen sarhoslara verilen bi lakap),p.k bir uzaylıdır ve dünyayı araştırmak üzere gelmiştir. Ama gelir gelmez uzay gemisinin çağrı cihazı çalınır. Kendi gezegenlerinde ciplak gezerler ve konuşmadan telepatiyle anlaşırlar. ÇAğrı cihazını aramaya çıktığı yolda insanların istekleri için tanrıya dua ettiğini görünce P.k’da dua etmeye başlar ama Hindistan’da birden fazla din olduğu için bütün dinlerde tanrıdan yardim ister. Karşılığını alamadigi goruncede tanriyi sorgulamaya baslar. Ve birçok insanin hayatini etkiler. Spiker kız yurt dışında yaşadığı aşkı ve bir yanlış anlaşılma sonucu kaybettiği sevgilisini bu sorgulama sayesinde tekrar bulur.

“Tek tanrı yok. Bizi yaratan ve sizin yarattiginiz 2 tanri var…”

Filmde dikkatleri üzerine çeken replik.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar