Empire Of The Sun – Güneş İmparatorluğu 1987 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

Orjinal ismi Empire of the Sun  olan Güneş İmparatorluğu filmi J. G. Ballard tarafından kaleme alınmış 1984 tarihli bir yarı otobiyografik romandır. Bu roman James Tait Black Anma Ödülünü almış ve Man Booker Ödülü için aday gösterilmiştir.

Güneş İmparatorluğu filmi ise bu romandan uyarlanmış 1987 yapımı bir İkinci Dünya Savaşı filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda hemen hemen herkes tarafından dünyanın en iyi yönetmeni olarak bilinen Steven Spielberg var iken, oyuncu kadrosu da yıldızdan geçilmemektedir; Miranda Richardson, Christian Bale, John Malkovich ve Nigel Havers. Film, Jamie “Jim” Graham adında Şangay’da yaşayan zengin bir İngiliz ailesinin genç çocuğunun İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon toplama kamplarında savaş esiri olarak tutulmasını konu almaktadır.

Spielberg’den önce filmin yönetmenliği için Harold Becker ve David Lean’e teklif götürülmüş ancak bunu duyan Spielberg İkinci Dünya Savaşı‘na duyduğu ilgiden ötürü filmi yönetmek için başvuruda bulunmuştur. Kendisi bu filmi “masumiyet kaybı” üzerine yaptığı en derin çalışma olduğunu belirtmektedir. Film çok fazla olumlu tepki almasına rağmen bunu gişe hâsılatlarında görememiş ve sadece 22 milyon dolar hâsılat yapabilmiştir.

İkinci Dünya Savaşı filminin konusu ise Japonya, Amerika ve İngiltere’ye savaş ilan etmeden önce Çin ile 1937 yılından bu yana savaşmaktadır. Savaşın ortasındaki Jamie Graham üst sınıf bir İngiliz ailesinin çocuğudur ve Japon uçakları ve pilotlarına hayranlık duymaktadır. Kendisi Şangay Uluslararası Yerleşim biriminde ayrıcalıklı ve şımarık bir hayat sürmektedir.

Ailesi ile katıldığı bir partide dolaşmak için çıktığında düşürülen bir Japon uçağının enkazı ile karşılaşır ve yakın civarda Japon askerleriyle dolu bir kamp bulur. Bu esnada Jamie’nin babası oğlunu bulur ve hemen orayı terk etmesini ister, Jamie ise olası tehlikeden habersizdir ve hayranlığına yenik düşüp bir süre daha etrafı inceler.

İkinci Dünya Savaşı filminde 1941 yılında Pearl Harbor‘a yapılan saldırıdan sonra ise Japonlar Jamie’nin ailesinin yaşadığı alanı istila ederler ve tüm bu kargaşada Jamie ailesini kaybeder. Jamie paniklemiş ve korkmuş bir haldeyken uzaklardan annesinin sesini duyar, annesi Jamie’ye çağrı yaparken onun için geri geleceklerini de bağırır. Daha sonra Jamie kendisinin terk edilmiş evinde yaşamaya başlar ve kaçanlardan arta kalan yiyecekler ile beslenerek hayatta kalmaya çalışır.Bir süre sonra Jamie kalabalık bir Japon asker kafilesine denk gelir ve esir alınıp toplama kampına gönderilir ve film bundan sonra Jamie’nin bu kampta geçirdiği zaman ve başına gelenleri konu almaktadır.

Film ile alakalı Bağlantılar;

Güneş İmparatorluğu IMDB Sayfası – http://www.imdb.com/title/tt0092965/
Güneş İmparatorluğu Wiki Sayfası – https://tr.wikipedia.org/wiki/Güneş_İmparatorluğu_(film)

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar