PAYLAŞ

Dünyada birçok farklı yönetim şekli ülkeler tarafından kullanılmaktadır. Gelişmiş ülkelerin tercih ettiği başkanlık sistemi ülkemizin son dönemine damga vurduğu için böyle bir kaynak hazırlama gereği duydum. Kardeş Azerbeycan’ın yönetim şekli Başkanlık sistemidir. Listeye bakıldığında Dünyanın en büyük güçlerinden biri olan Amerika’nın yönetim biçimi Başkanlıktır.baskanliksistemi

Başkanlık sistemi genel olarak Cumhuriyet ile yönetilen ülkelerde kullanılmaktadır. Bu nedenle Başkanlığın tam hitap şekli Cumhurbaşkanı’dır. İran Cumhurbaşkanı, Azerbeycan Cumhurbaşkanı gibi söylense de ülke adında Cumhuriyet geçmeyen bir ülkede farklı olarak söylenebilir. Örneğin Amerika’da sadece Başkan olarak kullanılır.

Başkanlık Sistemini kullanan Ülkeleri sıralayacak olursak,

Afganistan, Amerika Birleşik Devletleri , Arjantin , Azerbaycan , Belarus , Bolivya , Brezilya , Dominik Cumhuriyeti , Endonezya, Ermenistan, Ekvator, El Salvador, Filipinler, Guatemala, Güney Kore, Haiti, Honduras, İran, Kazakistan, Kenya, Kıbrıs, Kolombiya, Kosta Rika, Liberya, Meksika, Nikaragua, Nijerya, Panama, Paraguay, Peru, Seyşeller, Sierra, Leone, Sri Lanka, Sudan, Surinam, Şili, Tanzanya, Türkmenistan, Uganda, Uruguay, Venezuela, Zambiya.

Başkanlık sistemini kullanan ülkelere bakıldığında genel olarak Amerika kıtasında yer alan ülkeler gibi görünsede birçok Türk ve Müslüman ülkelerde bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here