Dünyada Başkanlık Sistemini Kullanan Ülkeler

Dünyada birçok farklı yönetim şekli ülkeler tarafından kullanılmaktadır. Gelişmiş ülkelerin tercih ettiği başkanlık sistemi ülkemizin son dönemine damga vurduğu için böyle bir kaynak hazırlama gereği duydum. Kardeş Azerbeycan’ın yönetim şekli Başkanlık sistemidir. Listeye bakıldığında Dünyanın en büyük güçlerinden biri olan Amerika’nın yönetim biçimi Başkanlıktır.baskanliksistemi

Başkanlık sistemi genel olarak Cumhuriyet ile yönetilen ülkelerde kullanılmaktadır. Bu nedenle Başkanlığın tam hitap şekli Cumhurbaşkanı’dır. İran Cumhurbaşkanı, Azerbeycan Cumhurbaşkanı gibi söylense de ülke adında Cumhuriyet geçmeyen bir ülkede farklı olarak söylenebilir. Örneğin Amerika’da sadece Başkan olarak kullanılır.

Başkanlık Sistemini kullanan Ülkeleri sıralayacak olursak,

Afganistan, Amerika Birleşik Devletleri , Arjantin , Azerbaycan , Belarus , Bolivya , Brezilya , Dominik Cumhuriyeti , Endonezya, Ermenistan, Ekvator, El Salvador, Filipinler, Guatemala, Güney Kore, Haiti, Honduras, İran, Kazakistan, Kenya, Kıbrıs, Kolombiya, Kosta Rika, Liberya, Meksika, Nikaragua, Nijerya, Panama, Paraguay, Peru, Seyşeller, Sierra, Leone, Sri Lanka, Sudan, Surinam, Şili, Tanzanya, Türkmenistan, Uganda, Uruguay, Venezuela, Zambiya.

Başkanlık sistemini kullanan ülkelere bakıldığında genel olarak Amerika kıtasında yer alan ülkeler gibi görünsede birçok Türk ve Müslüman ülkelerde bulunmaktadır.

Hakkında Tosahan

Üniversiteyi yeni bitirmiş, yeni bir şeyler bulma umuduyla internet ortamında kendini bulan, Wordpress aşığı, birkaç ay sonra askere gidecek kişiyim. Bazen 2 bazense 3 bilinmeyenli bir denklem olmayı sürdürsem de şu sıralar çok çabuk kırılan bir MSN şifresiyim :)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*