Dunkirk 2017 – 2. Dünya Savaşı Filmi

1958 yılında çekilen bir Dunkirk vardı. 2017 yılında hikayeyi tekrar canlandırma gereği duymuşlar. Dunkirk kelimesini duyunca aklıma Winston Churchil’in “Hiç bu kadar çok kişi, hiç bu kadar az kişiye hiç bu kadar çok şey borçlanmamıştır” sözü geliyor.

Dunkirk, Hitler’in başarılı Blitzkerg harekatını Fransızların beklediği noktadan yapmayıp, ani bir savaş kararı ile Hollanda ve Belçika üzerine gitmesi ve müttefik kuvvetlerin Dunkirk şehrinde abluka altına kalmasını hikaye edinmiş. Hakkında birçok belgesel ve makale bulunan Dunkirk kuşatmasının kurtarıcı ise İngiliz sivil denizciler olmuştur.

330 Bin İngiliz askeri ve Fransız birlikleri İngiltere’den gelen ufak balıkçı tekneleri ile Dunkirk Cehenneminden kurtulmuşlardır. Bu filmde bu hikayeyi anlatıyor. Yalnız aşırı gerilim içeriyor. Sürekli bir kaçma çabasının sürekli olarak tekrarı biraz izleyiciyi sıkmış şayet ben sıkıldım izlerken.

Naziler’in çevirdiği bir kent ve kentten herşeyini bırakıp sadece canını kurtarmak isteyen binlerce askerin hikayesi filmde oldukça iyi işlenmiş. Ayrıca Nazilerin Stukaları sesleriyle nasıl müttefik askerlerini etkilediklerinide gözlemleyebildim. Speedfighter’ların avladığı henkellerin düşüşü, yakıtı biten bir İngiliz Kraliyet Hava kuvvetleri uçağının attığı merminin hedefini vurması biraz abartılı gelse de film izlenebilir.

Dunkirk Kordon, kaçmayı bekleyen İngiliz askerleri

Birde bu hikaye size hiç yabancı gelmeyebilir. Tarihte Türklerin Denize döktüğü Yunanlılar gibi, Naziler’de Fransızlar ve İngilizleri denize dökmüştür 🙂

2. Dünya savaşına meraklıysanız bu film merakınızı giderecek çok fazla şey barındırıyor.

30+ Filmden oluşan ve 500 Binden fazla kez ziyaret edilen 2.Dünya savaşı filmleri listeme göz atabilirsiniz;
-> 2. Dünya Savaşı Filmleri Listesi | 2. Dünya Savaşı Filmleri Listesi Part2 | 2. Dünya Savaşı Dizileri Listesi

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar