Downfall – Çöküş – 2004 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

Daha öncede izlemiştim fakat baktım ki film bulamadım dün gece tekrardan çöküş filmini izledim. İnternette 2.dünya kitapları araştırırken sipariş listeme aldığım ve Hitler’in son 13 gününü konu alan bir kitabın film versiyonu diyebiliriz. Büyük bir devin nasıl yok olduğunu , Berlin’in cephe şehir haline nasıl geldiğini , Dağılan Nazi ordularının Hitler’in emirlerine uymayarak kaybettiği bir savaş.

Küçük Naziler, Berlin savunmasında görev alan çocuk askerler filmde temsil edilirken..

Ruslar Reich bölgesine kadar ilerlemişti. Adölf Hitler artık yaşlılığın verdiği bazı mazeretleri kendi üzerinde fazlasıyla hissediyordu. Fakat o hala bu ülkenin Fühler’iydi. Halen onun bu savaşı kazanacağına inanan Nasyonel Sosyalist halk topluluğu vardı. Fakat Hitler’in generalleri bir türlü başarı alamıyordu. Sayıca ve techizatca üstün gelen Rus ordusu ile Doğu cephesi neredeyse çöktü.

Hitler’in Berlin’deki sığınağında geçirdiği son 13 günü anlatan bir film. Filmde Hitler’in sekreteri olmak için başvuru yapan 4 bayanın Hitler’in sığınağına gelmesi ve içlerinde Münihli olduğunu söylemesi ile birlikte Hitler’de olumlu bir his uyandıran kızın işi almasıyla devam ediyor. Sığınakta birçok ordu mensubu görev yapıyor. Hitler’in emir eri, Hitlerin eşi , Savaş bakanı , Savaş bakanının karısı çocukları kısacası üst düzey bürokrasi ve generallerin bulunduğu bir sığınakta savaşı çevirmeye çalışan Hitler ne yazıkki birçok alanda başarısız olmaya devam ediyor.

Hitler’in hala savaşı kazanacağı düşüncesiyle Generalli ile sığınakta yaptığı toplantıdan bir kare…

Hinmler gibi Hitler’in en sadık adamları birbir Berlin’i terk ediyor. Berlin artık cephe şehir oluyor. 9. ordudan geriye kalanlarla savaş bakanının emrindeki ordu Berlin’de savunmaya devam ediyor. Hitler sürekli olarak diğer orduları desteğe çağırıyor fakat hiçbiri emirlere uymuyor. Bu sığınakta bulunan ve Hitler’e delice bağlı kişilerin Hitleri Berlin’den gitme konusunda  ikna etme çabaları yersiz kalmakta ve Hitler ölmeyi tercih etmektedir. Hitler çevresindeki sevdiklerine Zehir dağıtarak onları Rusların eline geçmemesi ve kendilerini öldürmelerini emreder.

Rus askerlerinin arasından Nazi üniformaları ile geçmeyi başaran Hitler’in sekreteri..

Birçoğu bunu yapar Hitler gibi… Hitler emir erine şöyle söyler öldükten sonra Moskova’da bir müzede sergi olmak istemiyorum. Bu Ruslar bedenimi Bal mumu yapıp müzede sergilerler bu yüzden Cesedimin öldükten hemen sonra yakılmasını emrediyorum der. Emir eri de, sizin verdiğiniz hiçbir emri geri çevirmedim. Bu emir çok üzücü olsada bunu yapacağını söyler . Ve Hitler karısı ile birlikte sığınaktaki odada intihar eder. Ardından Cesedi yakılarak yokedilir. Ruslar Sığınağa iyice yaklaşmıştır. Savaş bakanı eşi çocukları Hitler’e olan bağlılıkları yüzünden intihar edeceklerdir. Fakat buradaki en önemli kısım bir annenin Nasnoyel Sosyalistsiz bir dünyada yaşamalarını istemiyorum diyerek 6 çocuğunu öldürmesi ardından kocasıyla birlikte sığınağın hemen dışında kocasının tabancası ile ikisi de intihar eder. Onların cesetleri de yakılır.

Film İle Alakalı Bağlantılar;
Çöküş IMDB Sayfası – http://www.imdb.com/title/tt0363163/
Çöküş Wiki Sayfası – https://tr.wikipedia.org/wiki/Çöküş_(film)

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar