PAYLAŞ

Sitenizin domain(alan adı)ini değiştirmek isteyebilirsiniz. Fakat sitenize giriş çıkış ve ziyaretçilerin bu durumdan olumsuz etkilenmemesi için değişikliği Google’a bildirmeli ve eski sitenizi bir kod yardımı ile yeni sitenize yönlendirmelisiniz.

WordPress Hosting ve Domain Değişikliği Resimli Anlatım konusu da yardımcı olabilir.

Bunun için Google Search Console kısmına giriyoruz. Yeni domaine kurduğumuz eski sitemizi çalışır halde olduğuna emin olduktan sonra(Not: Eski sitenizi sakın silmeyin) Google Search Console’a yeni domaini ekliyoruz.

Ardından eski sitemizi ve domainimizi bulup;

domainyonlendirme_301

Adres değişikliği kısmına tıklıyoruz. Buradan yeni domaini seçip ardından 301 yönlendirmesini denetlemeden önce eski sitemizin FTP adresine bağlanıp, .Htaccess dosyasını bir metin editörü programı ile açarak içerisine ;

[php]Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?eskidomain.com$ [NC]
ReWriteRule ^(.*)$ http://www.yenidomain.com/$1 [R=301,L][/php]

kodu giriyoruz. Ardından denetle diyerek işlemeleri tamamlıyoruz. Artık sitenizi ziyaret etmek isteyen bir kullanıcı yeni domaine yönlendirilmiş olacak. Sizde bunu test edebilirsiniz. Umarım faydasını görürsünüz yeni bir şeylerde görüşmek dileğim ile iyi çalışmalar.

PAYLAŞ
Önceki makaleWordPress CSS ile Etiket Bulutu Yapımı
Sonraki makaleGoogle’ın Tüm Doodleları
Üniversiteyi yeni bitirmiş, yeni bir şeyler bulma umuduyla internet ortamında kendini bulan, Wordpress aşığı, birkaç ay sonra askere gidecek kişiyim. Bazen 2 bazense 3 bilinmeyenli bir denklem olmayı sürdürsem de şu sıralar çok çabuk kırılan bir MSN şifresiyim :)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here