Depozito

Depozitoyu-son-kiraya-saymak

Güvenlik akçesi olarak verilen para anlamında kullanılmaktadır. Örneğin yoğurt gibi bir ürünün kap ile beraber satılması ve boşalan kabın iade edilmesi sonrasında satıcının kabın bedeli olarak belirlenen miktarı geri iade etmesi gibi durumlarda da kullanılmaktadır. Burada satıcının alıcıya boş kabın bedeli olarak iade ettiği paraya depozito adı verilmektedir.

Genellikle kullanılan şekli ile ise kiralanan bir mülk söz konusu olduğunda ve kiracının bu mülkü zarar vermeden kullanacağını kanıtlamak için verdiği teminatı anlatmak için kullanılan bir kelimedir. Bu anlamda bir ev ya da iş yeri kiralarken verilen depozito, bankaya yatırılmalı ve bloke edilmelidir. Yasada böyle tarif edilmiş olmasına rağmen, genellikle mülk sahibi tarafından alınır ve kullanılır. Bu nedenle gayrimenkul kiralanması veya kiralanan yerin boşaltılması durumunda, ihtilaf yaşanan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır.

Normal şartlarda güvence bedeli olarak verilen depozito, mülke bir hasar verilmemiş olması veya kira borcunun bulunmaması durumunda geri iade edilir. Türk Borçlar Kanunu’na göre belirlenen tutar 3 aylık kira bedelinden fazla olamaz. Nakit olarak, para olarak verilmesi durumunda mülk sahibinin izni olmadan çekilemeyecek şekilde, vadeli tasarruf hesabına yatırılması gerekir. Kıymetli evrak olarak ödenmesi kararlaştırıldığında ise bir bankanın deposuna teslim edilir. Banka kiracının mülkü boşaltması, iki tarafın anlaşmaya varmış olması, icra takibi durumunun olması ya da konu ile ilgili mahkeme kararının bulunması durumları dışında kıymetli evrakı geri vermez.

Hakkında Bilgin

Yorumlar