DDS Dosyaları Nasıl Açılır ?

DDS, son dönemde birçok oyun tarafından kullanılan bir resim dosyası türüdür. Aklınıza gelebilecek neredeyse bütün oyunlarda bu dosya türü kullanılır. Resimlerin alfa kanallı versiyonlarını iç içe barındıran bu dosya türünü bazen açıp, editlemek isteyebilirsiniz. DDS resim dosyasını kullanan herhangi bir oyuna mod yapmak veya bir takım oyun içi değişiklik gerçekleştirmek için bu dosyayı açmanız gerekir.

Photoshop kullanıyorsanız Nvidia’nın eklentileri sayesinde DDS dosyalarını Photoshop arayüzünden açabilirsiniz. En kolay şekilde DDS dosyalarını açabilmek için ise öylesine büyük bir eklenti yada programa gerek yok. DXTBmp isimli program sayesinde DDS dosyalarınızı açabilir, yapacağınız değişikliği ise Paint ile gerçekleştirebilirsiniz. DXTBmp arayüzünden edit programını kullandığınız herhangi bir resim düzenleme programı olarak belirtebilirsiniz. Yani Photoshop’a eklenti eklemeden bu program arayüzünde açtığınız DDS dosyalarını bmp dosyasına dönüştürüp, üzerindeki düzenlemeyi gerçekleştirdikten sonra tekrar DDS formatına çevirebilirsiniz.

DXTBmp Programını indir

Hakkında Tosahan

Üniversiteyi yeni bitirmiş, yeni bir şeyler bulma umuduyla internet ortamında kendini bulan, Wordpress aşığı, birkaç ay sonra askere gidecek kişiyim. Bazen 2 bazense 3 bilinmeyenli bir denklem olmayı sürdürsem de şu sıralar çok çabuk kırılan bir MSN şifresiyim :)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*