Dağ 2 – 2016 Yapımı Türk Filmi

Bu film Ömer Halisdemir gibi astsubaylara, Harun Kılıç gibi subaylara, Yunus Emre Uçar gibi uzman erbaşlara sahip olan Türk Silahlı Kuvvetleri ve bütün fedakar askerlerine ithaf edilmiştir.

Uzun bir aradan sonra sinemaya gittik üç kafadar. Ne mi seyrettik ? Tabi ki Dağ 2. 1.7 milyon TL bütçe ve TSK tarafından destek verilen tek Türk filmini izlemesek ayıp olurdu açıkçası. Birde yüksek IMDB puanı bizi cezbetti. Imdb demişken,  her kişi niyetine bizde 10 üzerinden 10 verdik tabi ki. İlk filmi de izlemiştim fakat bu film beni benden aldı. Askerlik yapmaya niyetlendiğim bu tarihlerde bir pazar günü gitmemiş olsaydık bu sinemaya yani mesai günleri içerisinde izleseydim gidip direk tecilli bozduracaktım doğrusu.

Artık filmler hakkında bilgi yazıları yazdığımda spoiler denen nalet şeyleri vermiyorum. Önceki yazılarım bolca spoiler içerir zaten takip edenler bunu biliyor. Bu yüzden üstü kapalı olarak geçeceğim çoğu şeyi. Bordo berelilerin neden bütün turnuvalarda birinci olduğunu, adını duyan düşmanın durup bir kez daha düşündüğünü bu filmle anlayacaksınız. Öyle ki oyuncular bu filmi çekebilmek için 3 ay bir fiil spora gitmiş ve filmde birçok sahnede yetersiz geldiklerini gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Sahne çekimleri için üzerilerinde kamuflaj ve 20 kg ağırlığında çanta ile bölgeye yürüyerek gittiklerini de yine ekleyeceğim.

TSK destekli bir film olduğu için aksiyon sahneleri oldukça gerçekçi. Filmin çekiminde 7 Bin manevra mermisi kullanılmış. Isparta’da Dağ komando okulunda çekilen bir sahnesinde gerçek askerlerde yer alıyor. Ve burada en içimizi acıtacak detaya da yer vermek istiyorum. Aşağıda yer alan resimde kırmızı daire ile belirtilen askerimiz artık aramızda değil. Bu askerimiz Hakkari Çukurca’da şehit düşen Yunus Emre Uçar’dır.

Şehidimize Allah’tan Rahmet Diliyorum..

Ayrıca arkadaşlığın ne demek olduğunu zaten ilk filmde bize gösteren yönetmen bu filmide boş geçmemiş. Senarist arkadaşta buna uygun olarak repliği eklemiş filme. Vatan için, Yanındaki Adam için yaşayacaksın… Amerikanvari bir film değil arkadaşlar, bizi yansıtan bir film. Bosna’da yaşlı teyzenin dediği gibi “Geleceğinizi biliyordum” cümlesini iliği falan geçtim ruhunuzla hissedeceksiniz. Umarım dediğim gibi Spoiler yapmamış ve sizlerin filme gitmesini sağlayacak tümceler kurmuşumdur. Öyle hoplayan, zıplayan disney filmlerine ve dünyayı kurtaran Amerikan filmlerine benzemez.


Imdb Puanı : 9.9/10
Imdb Linki: http://www.imdb.com/title/tt5813916/

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar

Filmin ilk sahnesinde çalan marşın adı nedir bilen söyleyebilir mi

keskin nişancının söylediği sözleri bulabileceğim bir kaynak var mıdır..

Gerilir zorlu bir yay
Oku fırlatmak için;
Gece gökte doğar ay
Yükselip batmak için.
Mecnûn inler, kanını
Leylâ’ya katmak için.
Cilve yapar sevgili
Gönül kanatmak için.
Şair neden gam çeker?
Şiir yaratmak için.
Dağda niçin bağrılır?
Feleğe çatmak için.
Açılır tatlı güller
Arılar tatmak için.
Göğse çiçek takılır
Solunca atmak için.
Tanrı kızlar yaratmış
Erlere satmak için.
İnsan büyür beşikte
Mezarda yatmak için.
Ve……………………
Kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için…

Hüseyin Nihal ATSIZ