Cross Of Iron -Demir Haç – 1977 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

Cross of Iron yönetmen koltuğunda Amerikalı Sam Peckinbah’ın oturduğu II. Dünya Savaşını konu alan 1977 yapımı bir savaş filmidir. Sam Peckinbah savaş karşıtı bir yönetmendir. Filmlerinde işleyeceği konuyu son derece açık ve çarpıcı bir biçimde sahneleyen başarılı yönetmenlerdendir. Ve Cross Of Iron filminde baştan sona savaş karşıtı tutumunu, anlatımındaki açıklığı sezmek mümkündür.  Film 1943 yılında Nazilerin Sovyetler Birliğini işgal edişini savaş karşıtı bir dille ve savaş karşıtı görüntülerle işlenmiştir.


demir_hac_2dunyasavasi_filmleri

Willi Heinrich’in eseri  Julius J. Epstein, James Hamilton ve Walter Kelley’in  senaristliğiyle  birleşmiş ve ortaya akıllara kazınan bir savaş filmi çıkmıştır.  Oyuncu kadrosu: James Coburn,  Maximilian Schell, James Mason, David Warner, Senta Berger isimlerinden oluşan filmin müzikleri Ernest Gol ve Peter Thomas imzası taşımaktadır. Amerikan yapımı, dili İngilizce olan Cross Of Iron filmi 133 dakika sürmektedir.
demir_hac_2dunyasavasi_filmleri_02

Film Kırım’da geçmektedir.  1943 yılında Alman birliğinin katıldığı bu savaş,  savaş içerisindeki bir askerin gözünden anlatılmaktadır.  Göreve yeni atanan Yüzbaşı Stransky (Maximilian Schell)  ailesinin gözünde daha fazla değer kazanabilmek için Demir Haç nişanını kazanmak ister. Ancak önünde büyük bir engel vardır: Onbaşı Steiner (James Coburn). Film boyunca Yüzbaşı Stransky Onbaşı Steiner ile gergin anlar yaşar.  Birbirlerine her anlamda zıt olan iki karakter seyirciyi sadece fiziksel değil psikolojik bir savaş verildiğine de ikna eder. Alman birlikleri kendinden sayıca üstün  olan Sovyet birliklerine karşı koymaya çalışmaktadır.  Bu vahşet içeren durumda bile  Yüzbaşı Stransky yalnızca almak istediği Demir Haçı düşünmektedir.  Ve bu uğurda her şeyi feda etmeye hazırdır kendi askerlerini bile.

Cross of Iron II. Dünya Savaşını gerçekçi bir şekilde işlemiştir.  Film Horst Wessel Marşı ile başlangıcı yapmıştır.  İlk olarak şarkılar ve marşlar eşliğinde başlangıç yapan bu film kapanışı da vahşet görüntüleri ve yine marşlar eşliğinde yapmıştır. Filmde II. Dünya Savaşına ait tankla birlikte o döneme ait pek çok silah kullanılmıştır.  Bu durum da filmin inandırıcılığını bir hayli artırmıştır. Duygularını ve vicdanlarını yitiren çoğu subaya karşın, gördükleri ve yaşadıkları vahşete rağmen insani duygularını kaybetmeyen askerler çarpıcı görüntülerle filmde ilgi çeken kareler oluşturmaktadır.  İzleyicileri derinden etkileyen sahneleri ve duygulara hitap eden konusu ile en etkileyici filmler arasında yer almıştır.  Cross of Iron savaş karşıtı düşüncelerle yapılmıştır ve baştan sona savaş karşılığını filmde hissetmek mümkündür.  II. Dünya Savaşını gerçekçi bir bakış açısıyla işleyen film fiziksel bir savaşın içinde verilen duygusal ve psikolojik bir savaşı daha konu alarak zenginleştirdiği izlenmeye değer filmlerden  biridir.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar