Çırpınırdın Karadeniz Türküsü ve Hikayesi

Azerbeycan ile Türkiye’yi en yakın anlatan türkülerden biridir. Ahmet Cevat bey tarafından yazılmıştır. Hikayeside bir okadar acıklı ve düşündürücüdür, Şu günlerde kimler dostumuz kimler düşmanımız belkide birlik olmamız gerektiğini öyle ki yüreğimize hissettiren bu türkünün.

Yıl 1914 ve Osmanlı en kanlı savaşların ilki yani 1. Dünya savaşında. Etrafı aç kurtlar gibi çevrelenmiş hasta bir Arslan. Ama pes etmeye hiç niyeti yok. Kanının son damlasına kadar savaşacak ve düşmanlarına bir bir dersini verecek, öyle bakışı heybetli o hasta arslanın..

Birçok cephede durumlar iyi gitmiyor. ama Osmanlı’nın kalbine giden yol kapalı. Nusret’in birkaç mayını ile koca İngiliz donanması yerle bir oluyor. Atatürk’ün “Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum.” cümlesinin anlam kazandığı süngü savaşlarında Türk askerleri direniyor.

Mısır-Filistin hattında yıllarca beslediğimiz Araplar sırtımızdan vursa da Özdemir bey sayesinde Musul-Kerkük savunma hattı İngilizleri oyalıyor. Ruslar ise doğuda fırsat bilip osmanlı topraklarını bir bir ele geçirip Kars’a kadar iniyor. Ermeni çeteleri ise bu durumu kendileri lehine çevirmek için Ruslarla iş birliği yapıyor ve Türkmen köylerinde katliamlar gerçekleştiriyor.

Enver Paşa’nın kardeşi Nuri paşa ve emrinde oluşturulan bir ordu ile yola çıkıyor. Amacı, Türkmen ve Azerileri kurtarmak olan Nuri Paşa büyük bir fedakarlık yapıyor ve orduyu yönetmeyi kabul ediyor.

O Dönem öğretmen olan Ahmet Cevat Bey, Çanakkale dahil birçok cephede görev almış ve düşmanla savaşmıştır. Nuri Paşa’nın Türkmen ve Azerileri kurtarma görevi Azerilerin gözlerinde ve gönüllerinde derin sevgi uyandırıyor. Ülkenin hali belli, o halde bile yalnız bırakmadığımız Azeri kardeşlerimizden Muallim Ahmet Cevat Bey, kurtarılan bölgelerde Rus zulmüne maruz kalmış insanlara uzun süreler yardım ediyor. Onları doyurup giydiren, Bakü Müslüman Cemiyeti Hayriyesi adlı kuruluşaracılığı ile bu yardımları gerçekleştiren Ahmet Cevat Bey, aynı zamanda Azerbeycan Milli Marşı’nında yazarıdır.

Nitekim, Stalin döneminde Aşırı Türk milliyetçisi olmasıyla suçlanan Ahmet Cevat bey, ufak penceresi Karadenize bakan bir Rus hapishanesine gönderiliyor. Orada da Bu şiiri yazdığı söylenmektedir. Ruslar tarafından kurşuna dizilmiştir.

Hapishanede yazdığı o şiir;

Çırpınırdın Karadeniz bakıp Türkün Bayrağına
Ah diyerdim heç ölmezdim düşebilsem ayağına
Ayrı düşmüş dost elinden yıllar var ki çarpar sinem
Vefalıdır geldi giden yol ver Türk’ün bayrağına

İnciler dök gel yoluna sırmalar diz sağ soluna
Fırtınalar dursun yana selam Türk’ün bayrağına
Hamidiye ve Türk kanı hiç birinin bitmez şanı
Kazbek olsun ilk kurbanı selam Türk’ün bayrağına

Dost elinden esen yeller bana şiir selam söyler
Olsun bizim bütün eller kurban Türk’ün bayrağına

Daha sonra bestelenmiş ve yeni bölümler eklenmiştir…

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar

bı ara fena baglanmıstım gunde 20 kere dınlıyordum hıkayesınıde ogrendım sayenizde yazı ıcın tskler