Cinco De Mayo: La Batalla Filmini İzledim..

Savaş filmlerine devam ediyorum. Yine internet fenomenlerince çok övülen bir savaş filmini daha hafızama aktardım dün gece. IMDB sitesinde on üzerinden altı puan almış meksika yapımı tarihi , savaş ve ağır dram öğeleri içeren güzel bir filmdi. Filmde 1.dünya savaşı öncesi Fransızların müttefikleri ispanya ve İngiltere’ninde yardımı ile Meksikaya verdiği paraları geri almaya çalışması fakat poposu kalkan Napolyon’un Meksika’nın bir fransız toprağı olmasını istemesiyle sağ kolunu Meksikaya gönderir.

CincoDeMayoLaBatalla

Fransız askerleri Meksika’nın bazı bölgelerine çıkarmalar yaparak keşif sürecine girerler. Fransız Generali sayıca ve teknoloji bakımından üstün birlikleri ile Meksika’nın işgaline başlar. Veracruz bölgesine ilk indirme başlar. Veracruz’da bulunan kale düşer ve kontrolü Fransaya geçer.  Başkente en yakın şehir Puebla’dır ve bu şehir sarp kayalıklar ve ormanlarla çevrili dağlık bir bölgedir. Fransız General bir an önce başkentin düşmesi için dolanmak yerine sürekli pusuya düşebilecekleri Puebla üzerinden başkente doğru hareket etmektedir.

Yol boyunca toparlanmaya çalışan meksika ordusuyla birkaç kez karşılaşan ve fazla bir güç gösteremeyen Meksika ordusunu yenen Fransız generali Puebla kapılarına dayanmıştır. Az da olsa toparlanan Meksika ordusu Puebla da kendilerinden sayıca üstün olan fransız birliklerine karşı direnmeye başlar. Savaş iki gün boyunca sürer ve gece gündüz sürekli saldıran ayrıca taraf değiştiren Meksikalı askerler ile şehirde truva atı operasyonu ile başa çıkmaya çalışan Meksika birlikleri galip gelir.

BATALLA

Yukarıdaki üç paragrafta size kısaca filmi anlattım. Asıl kısım şimdi geliyor. Fransanın açtığı ilk ateş sonucu Meksika’nın en güçlü ve başarılı ordusu Veracruzda toparlanmaya çalışırken neredeyse tamamen yokolur. Sağ kurtulan asker sayısı neredeyse tamamının yüzde beşi gibi bir rakama tekabul etmektedir. Filmde bu birlikte bulunan iki arkadaşın aynı kıza asılması ve birinin kızı tavlması ile devam eden biraz komik biraz dramatik anılarına da yer verilmiş. Bu askerlerden kızı tavlayan Fransızların savaşı kazanacağını ve öleceğini düşünerek firar etmeyi düşünür. Kız da bu askerle birlikte kaçmaya başlar. Komutan orduda kalan arkadaşına kaçan askeri sorar ve onu bulmasını ister. Bu arada kız ve asker fransızlar tarafından işgal edilen bir bölgede kaçmaya devam eder. Fakat Fransız atlı askerleri tarafından kız ele geçirilir. Bu sırada askerin arkadaşı bunları bulmak için yağmalanan köye doğru at sürer.

Aşağıdaki Parafraflarda bahsi geçen askerler
Aşağıdaki Parafraflarda bahsi geçen askerler

Asker fransızları görünce silahına davranır ve birini indirir. Diğerini de yaralayan asker sayıca üstün olan fransız birlikleri tarafından yakalanır. Birliğin başındaki kişi askerin ayaklarından ve belinden ip bağlayarak at ile çekip askeri üçe bölerek hunharca bir cinayet işler. Bu arada kaçak asker kızın başındaki korumayı etkisiz hale getirip kızı kurtarır ve kaçmaya devam eder.

Filmde arkadaşının hunharca öldürüşünü gören asker kaçmayı bırakır ve Pueblaya dönerek ordudaki yerini alır. Puebla kuşatmasında arkadaşını öldüren fransız yüzbaşıyı savaş alanında denk getirerek attığı ipi boynuna dolar ve at üzerindeki fransız generalin arkadaşı ile aynı kaderi paylaşmasını sağlar. Puebla kuşatmasından sonra kaçak asker ölür.

Film de etkileneceğiniz birçok sahne mevcut. Altyazılı izlediğim filmlerin çoğunda isimleri hatırlamıyorum bu yüzden anlatım biraz karışık gibi gelebilir kusuruma bakmayın lütfen..

http://www.imdb.com/title/tt2553908/

Fragman:

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar