Çılgın Savaşçılar – 1970 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

Kelly’s Heroes Brian G. Hutton tarafından yönetilen II. Dünya Savaşını konu alan 1970 yapımı komedi filmidir.  Oyunculuk yapan  Brian G. Hutton zaman içerisinde kendini geliştirmiş ve aranılan bir yönetmen  haline gelmiştir.  Brian G. Hutton Where Eagles Dare ve The Dirty Dozen gibi II. Dünya Savaşı  filmlerini harmanlamış  ve ortaya çabucak klasiklere eklenen filmi Kelly’s Heroes’ i çıkarmıştır.


cilgin_savascilar_2dunyasavai_filmleri

Kelly’s Heroes; Clint Eastwood,  Telly Savalas, Don Rickles, Carroll O’connor, Donald Sutherland ve yardımcı rolde Herry Dean Stanton, Gavin Maclenod ve Stvart Margolin gibi isimlerin bulunduğu geniş oyuncu kadrosuna sahiptir. Senaristliğini İngiliz film yazarı Troy Kennedy üstlenmiştir.  Filmin dili İngilizcedir ve film 144 dakikadır.  Kelly’s Heroes çoğunlukla Yugoslavya’da geçtiği için film Amerikan_Yugoslav ortak yapımı kabil edilir.  Filmin Yugoslavya’da çekilme sebebi  birçok ülkeye ait zırhlı araçların burada bulunması ve bu araçların kullanımının daha ekonomik olmasıdır.  Film çekimleri için Yugoslavya’da bir film stüdyosu kurulmuştur.
Film II. Dünya Savaşı sırasında Fransa topraklarına yapılan çıkarma sırasında oluşan kargaşadan yararlanarak birkaç Amerikan askerinin kendi birliklerinden firar ederek düşman bölgesine girmesini ve Alman korumasında olan bir bankayı soyma girişimini konu almaktadır.

Kelly (Clint Eastwood) yaptığı hatalardan dolayı rütbesi düşürülmüş  eski subaydır. Kelly ve arkadaşları kendi birliklerinden kaçtıktan sonra   Bir Alman subayını esir alırlar. Üstündeki külçe altını görürler ve Alman subayını sarhoş ettikten sonra Alman hatlarının gerisinde bulunan bir bankada bunun gibi binlerce külçe altın olduğunu öğrenirler.  Bunun üzerine bu bankayı soymayı kafalarına koyarlar. Soyacakları banka için planları en ince ayrıntısına kadar yapan Kelly ve arkadaşları artık işe koyulmaya hazırdır.  Biraz uğraştıktan sonra Çavuş Joe’yu da (Telly Savalas) kendi yanlarına çekerler.  Bu sırada birlik komutanı Maitland yağmaladığı bir yelkenliyi ülkesine göndermek için askeri bir araca yükler ve görevi Çavuş Joe’ya bırakır.
Askerlere de kendisi dönene kadar tatil yapmalarını söyleyerek oradan ayrılır.  Artık Kelly ve arkadaşlarının soygun için rahat rahat  kullanabilecekleri 3 günleri vardır. Ancak banka Alman hatlarının oldukça gerisinde bulunmaktadır. Yola koyuldukları sırada geri çekilme taktiği uygulayan müttefikler dolayısıyla hem kendi birlikleri hem de düşman birliklerine karşı ilerlemek zorunda kalırlar. İlerleme sırasında yardım aldıkları herkesi de hissedarlar arasına ekleyen Kelly ve arkadaşları planladıkları şekilde devam ederler.

Tüm bu planları,  ilerleyişi, entrikaları, yardımları mizahi bir dille işleyen Kelly’s Heroes filmi, II. Dünya Savaşı dönemine ait alışık olmadığımız görüntüleri ile  izleyiciler tarafından yoğun ilgi görmüştür. İlginç konusu, oyuncuların başarısı ve görsel zenginlik dolayısıyla   Kelly’s Heroes izlenmesi gereken filmlerden biridir.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar