Chkdsk Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Chkdsk (Check Disk) Windows işletim sistemlerinde disklerin hatalarını kontrol etmenizi ve otomatik olarak hataların giderilmesini sağlayan MS-DOS penceresinde çalışan çok işlevsel bir koddur. HDD veya SSD hard diskler belirli kullanım sürelerinden sonra performans kaybı yaşamaya başlar. Format attığınızda da silindiğini sandığınız birçok şey aslında HDD’nin ulaşabileceği kadar yakınında durur. Bu nedenle dosya ve dizin isimlerinde bozulmalar meydana gelebilir.

İşte bu bozulmaları ortadan kaldırmak bu yolla sizin elinizde olacak. Windows yüklü her işletim sisteminde sorunsuzca kullanabilirsiniz. Windows XP, Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10’da kullanılabilir. Chkdsk Nasıl yapılır ? başlıklı yazımıza göz atarak konu hakkında tam bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Faydaları;

+ Bilgisayarınızda hızlanma meydana gelir.

+ Durduk yere mavi ekran hatası alıyorsanız bu hatayı alma ihtimaliniz çoğunlukla ortadan kalkar.

+ Oyun oynarken performans artışı gözlenir.

+ Disk hataları nedeniyle meydana gelen birçok problem ortadan kalkar (Windows Derecelendirme Yapılamıyor gibi..)

+ Hard Diskinizin ömrünü uzatır.

Hakkında Tosahan

Üniversiteyi yeni bitirmiş, yeni bir şeyler bulma umuduyla internet ortamında kendini bulan, Wordpress aşığı, birkaç ay sonra askere gidecek kişiyim. Bazen 2 bazense 3 bilinmeyenli bir denklem olmayı sürdürsem de şu sıralar çok çabuk kırılan bir MSN şifresiyim :)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*