Büyük Kaçış – The Great Escape 1963 Amerika Yapımı

Bu gece de yine sabahlamanın ardından 2 film daha film koleksiyonum arasında yerini aldı. Büyük kaçış filmi ikinci dünya savaşında almanyada esir düşmüş ingiliz ve amerikan subaylarının almanlar tarafından oldukça yüksek korumalı bir kamptan kaçış hikayesini anlatmakta.

MCDGRES EC004

Filmde herşeye rağmen birbirinden farklı yetenekteki subayların yeteneklerini ortak bir inanç uğrunda kullanarak 250 kişinin kamptan kaçışını sağlamayı konu alması da uzun olmasına rağmen sürükleyici bir film oluşunu belirtiyor. İki Alman istihbarat timi tarafından defalarca kaçma girişiminin sonuçsuz kalması 6. Filo liderininde bu kampa gönderilmesini sağlar.

İstihbarat timi Subayı kampa getirdiklerinde bir daha ki kaçma girişiminde vurulacağını yüzüne söyler. O da yılmayarak en büyük kaçışı planlar ve diğer subayların yetenekleriyle kaçış sonrası yapılacakları öğretir. Geniş bir zamana yayılan kaçış planında toplamda 3 farklı tünel kazılacaktır. Almanların tünellerden birisini bulması durumunda diğer tünelin kazımına devam edilecektir. Her tünele de bir isim koyulmuştur. Ama Tünel Henry’nin almanlar tarafından tespit edilmesiyle kaçış planı tehlikeye girmiştir.

İçlerinde kalpazan , hırsız gibi nitelikleri bulunduran subaylar kaçış için yılmaz ve diğer iki tünele devam ederler.Hırsız nitelikli subay bir alman askerinin cüzdanını çalarak kaçış sonrası gereken pasaport ve kimlik evraklarını kalpazan bölümünde çalışan subaya verir. Kalpazan subayı kaçışı sağlanacak 250 kişinin kaçış sonrası gerekli evraklarını hazırlamaya koyulur. Bir diğer işleri halledecek olan ise terzidir. Terzi kaçış sonunda dışarıdaki elbiseleri hazırlamaktadır.Çok düzenli bir şekilde gerçekleşen hazırlıklarla kusursuz bir plan işlemektedir.

Kaçış günü kazılan bir tünelden kaçış başlar. ve 76 subay kamp dışına çıkar. bir subayın acele etmesi bütün planı riske atmıştır. Diğer subaylar kaçamadan yakalanır. Bütün evrakları almanca öğrenmeleri gibi bütün nitelikleri kazanılmış 76 subay kaçışı başarılıdır. Herkes Almanyanın çeşitli yerlerine dağılır. Bazıları tren istasyonuna bazıları karadan bazıları denizden kaçışı devam ettirmektedir. 6 Filo lideri de kaçanların arasındadır. Fakat filmde kaçan subaylardan 50 Tanesi kurşuna dizilir, 11 tanesi kaçtıkları kampa geri gönderilir.Diğer subaylar ise kaçmayı başarır.

Başarılı bir film. Eski bir film olmasına rağmen şuana kadar izlemediğim için kendime kızdım açıkcası.İzlemediyseniz izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Filmin Fragmanı :

Fragman silinmesi durumunda buradaki fragmanları izleyebilirsiniz. tıklayın

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar