Büyük Databese Dosyalarını Phpmyadmin’den Yükleme [PleskPanel]

Merhaba arkadaşlar geçen günlerde sunucularımın birtanesinde oluşan sıkıntı nedeniyle 4 senelik websitemi taşımak zorunda kaldım. Tabi 4 senelik bir sitenin databasesi sıkıştırılmış halde 80 MB olduğu için plesk panel kullandığımdan phpmyadmin’in 2 mb lık limiti yüzünden sıkıntı yaşamadım değil. Fakat daha öncede başıma geldiği için SSh ile bağlanarak çözdüm olayı. SSH ile bağlanıp problemi giderirseniz bütün panellerde çözüme ulaşabilirsiniz fakat ben size işimi bitirdikten sonra bulduğum kolay yöntemi anlatacağım.

işi uzun boylu çözdüğüm için işime yaramasada bir başka arkadaşa yarar mantığı ile bu makaleyi siteme yazma hissi duydum.

1. Öncelikle Plesk Panelimize giriş yapıyoruz.

2.Daha sonra Düzenleme yapmak istediğimiz Domaini Seçiyoruz.(Resim1)

phpsettings_suskunserseri

3. Açılan kısımda PHP SETTING ‘e Tıklıyoruz(Resim 2)

suskunserseri1_phpsettings

5. Daha sonra post_max_size ve upload_max_filesize değerlerini istediğimiz ile değiştiriyoruz. Ben 150 MB yaptım. Siz sonuna MB koymuyorsunuz sadece M Koyuyorsunuz. Mesela 270 Megabaytlık bir dosya limiti koymak istediğiniz phpmyadmin’e o halde bu iki değeri 270M olarak değiştirmeniz yeterli.(Resim 3)

phpmyadminuploadlimitiarttirma

Bu makalemde sizlere phpmyadmin upload limiti yükseltmeyi 3 resim aracılığı ile kolayca anlattım. Plesk kullandığım için plesk panelde anlatma yaptım ama eminim Cpaneldede bu yöntemin aynısı bulunuyordur. 2MB Phpmyadmin upload limitimi 150MB yaptım. Sizde bu anlatımla dilediğiniz miktara çıkartabilirsiniz. SSH üzerinden kod yaz enterla falan filan uğraşmak yerine bu yöntem oldukça sağlıklı ve sorunsuzca çalışıyor. Zaten SSH’de de aynı yöntemi manuel olarak yapıyoruz. PHP.ini dosyasını düzenlemeyi sunucuya bağlanmayı hep manuel yaptığımız için ve en ufak bir hatada sunucuda giderilemez problem oluşabilme tehlikesi olduğu için sizlere SSH ile kod değişikliği önermiyorum benim gibi acemiliğiniz varsa eğer SSH’de .

 

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar