Bridge on the River Kwai – Kwai Köprüsü 1957 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

The Bridge on the River Kwai David Lean tarafından yönetilen 1957 yapımı bir İkinci Dünya Savaşı filmidir ve Pierre Boulle’un 1952 yılında yazmış olduğu Le Pont de la Rivière Kwai romanından uyarlanmıştır. Film tamamen bir kurgudur ama 1942 ila 1943 yılında Burma Demiryolu inşaatını konu almaktadır ve bu da aslında gerçekten yapılmış bir inşadır.


Filmde oynayan oyuncular arasında Alec Guinness, Sessue Hayakawa, William Holden ve Jack Hawkins bulunmaktadır. Film o zamanlar Seylan olarak bilinen şimdi adı ile de Sri Lanka olarak bilinen bölgede çekilmiştir. Filmde görünen ve inşası yapılan köprü Kitulgala yakınlarında bulunmaktadır.

kwai_koprusu_2dunyasavasi_filmi_2

Bu İkinci Dünya Savaşı filmi birçok uluslararası kurum ve kuruluş tarafından övgü ile bahsedilmiş ve 30. Akademi ödüllerinde En İyi Film ödülü de dâhil olmak üzere toplamda 7 ödül kazanmıştır. 1997 yılında ise bu film kültürel, tarihsel ve estetik açısından çok önemli bir eser olduğu değerlendirilmiş ve Amerika Birleşik Devletleri Kütüphanesi’nin ABD Ulusal Film Arşivine kabul edilmiştir. Tüm dünyaca insanlık tarihindeki en iyi filmlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Bu İkinci Dünya Savaşı filminde savaş sırasında İngiliz esirler Tayland bölgesindeki Japon esir kampın getirilmektedir. Komutan olan Albay Saito (Sessue Hayakawa oynamaktadır), tüm esirlerin rütbesi ne olursa olsun Kwai nehrinin üzerinden geçecek olan köprüde çalışacağını söylemiştir. Kıdemli bir İngiliz subayı olan Yarbay Nicholson (Alec Guinness oynamaktadır) ise bu komutana savaş esirlerinin çalıştırılmasının  Cenevre Sözleşmeleri gereği yasaklandığını hatırlatmıştır.

The Bridge on the River Kwai (1957) Directed by David Lean Shown second from left: Alec Guinness

Ertesi günkü toplantıda Nicholson askerlerine köprünün yapımı için gidileceği zaman gitmemelerini, yerlerinden kıpırdamamalarını emreder. Saito ise Nicholson’a sözleşmenin bir kopyası ile tokat atar ve onu ve askerlerini öldürmek ile tehdit eder fakat Nicholson geri adım atmayı reddeder. İngiliz sağlık memuru olan Binbaşı Clipton (James Donald) bu olaya müdahale etmek ister ama engellenir. Saito’da ceza olarak İngiliz askerlerini bütün gün tropik sıcağın altında bekleme cezası verir.

Aynı akşam askerler ceza olarak bir kulübeye yerleştirilirken Nicholson ise dört bir yanı kaplı demir bir kutuya kilitlenir. Bu sırada üç tane savaş esiri kaçmaya yeltenir ve kaçarlarken ikisi vurularak öldürülür. Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri Komutanı Shears (William Holden oynamaktadır) ise ağır yaralı bir biçimde de olsa kaçabilmiş ve bir köye sendeler halde ulaşmıştır.

Köy halkı komutanın halini görüp ona yardım etmiş ama daha fazla da köyde durmasını istemeyerek bir tekne ile kaçmasını sağlamışlardır.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar